Winorośl japońska (Vitis coignetiae) - pnącze o dekoracyjnych  liściach

Winorośl japońska (Vitis coignetiae) - pnącze o dekoracyjnych liściach

Winorośl japońska to wieloletnie, liściaste pnącze o dużych mięsistych liściach w kształcie serca, wiosną i latem zielonych a jesienią przebarwiających się na wielokolorowo od zółci, fioletu, różu, czerwieni do szkarłatno brunatnych. Winorośl charakteryzuje się umiarkowanie silnym wzrostem, w końcowym efekcie osiąga 12 m wysokości. Pochodzi z Azji, gdzie głównie występuje w Japonii, Korei i na wyspie Sachalin. Czytaj dalej

 

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)

 

Uprawa

Winorośl japońska, jak każda inna winorośl najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu.  Wymaga gleby suchej, zwłaszcza zimą w okresie wegetacji podmokły teren może jej zaszkodzić.  Najlepiej sadzić ją w osłoniętych od wiatru stanowiskach, na glebach zasobnych w wapń, o neutralnym lub lekko alkaicznym pH.  Poza tym roślinę można uznać za w pełni odporną i łatwą w uprawie.

 

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)

 

Zastosowanie

Idealna roślina pnąca na pergole, łuki, kraty, obeliski, ogrodzenia, mury lub do pozostawiania w okolicy wybranego w tym celu drzewa, po którym będzie się dekoracyjnie wspinać. Ze względu na swój szybki przyrost i dużą ekspansywność dobrze jest sadzić ją samodzielnie, aby nie zagłuszyła innych roślin.  Roślina świetnie sprawdzi się do przykrycia nieestetycznego miejsca, które wolelibyśmy zasłonić  jak np. brzydkie ogrodzenie, obudowę śmietnika lub starą szopę.  

 

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)

 

Pielęgnacja

Pnącze nie wymaga podpór do wzrostu, ale jeśli chcemy je ukierunkować najlepiej zrobią to podpory i przycinanie, zwłaszcza, jeśli mamy mały ogród lub nie chcemy, aby winorośl zdominowała inne rośliny. Przycinanie też sprawi że roślina będzie bujniejsza i ładniejsza.

 

Czytaj również: Styrakowiec japoński (Petrostyrax hispidus) – urokliwy krzew o białych, pięknie pachnących kwiatach

 

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)

 

Sadzenie można przeprowadzić właściwie o każdej porze roku o ile warunki pogodowe na to pozwalają, czyli ziemia nie jest zamarznięta ani podmokła. Jednak jesień jest najlepszą porą, ponieważ w tym czasie gleba jest jeszcze wystarczająco nagrzana, aby pobudzić roślinę do wzrostu przed zimą. To pozwoli sadzonce się zaaklimatyzować zanim nadejdzie zima.  Zaraz po zasadzeniu roślinę należy obficie podlewać, żeby łatwiej się ukorzeniła.

 

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)

 

Jeśli sadzimy winorośl przy ścianie pamiętajmy, aby zostawić roślinie ok 30-50 cm odstępu o ściany, aby nie narażać korzeni na wysychanie.  Pamiętajmy też, aby w tym przypadku roślinę  obficiej podlewać, ponieważ przy ścianach korzenie mają mniej wody z opadów niż w pozostałych częściach ogrodu.

Nawożenie należy przeprowadzać wiosną, nawozem bogatym w potas.

 

Czytaj również: Runianka japońska ' Green Carpet' (Pachysandra terminalis) - zimozielona roślina okrywowa do cienistych miejsc

 

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)

 

Choroby i szkodniki

Pnącza przy ścianach szczególnie są narażone na choroby i szkodniki takie jak mączniak prawdziwy, mszyce, zgniliznę korzeni i rdzę korzeni oraz wełnowce. Wtedy najskuteczniejsze będą opryski, jeśli nie chcemy chemii w swoim ogrodzie można spróbować naturalnych środków. 

 

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 176

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >