Wiosną najważniejszą pracą w ogrodzie jest przygotowanie gleby

Wiosną najważniejszą pracą w ogrodzie jest przygotowanie gleby

Wiosna to najbardziej pracowity okres w ogrodzie, dlatego warto już teraz dobrze go zaplanować. A jednym z podstawowych zadań, jakie trzeba będzie wykonać na działce czy przydomowym ogródku to przygotowanie ziemi do sadzenia roślin. W sprawnym wykonaniu tego zadania pomogą nam narzędzia przeznaczone do pielęgnacji gleby. Czytaj dalej

 

Do wiosennych prac w ogrodzie przystępujemy, gdy rozmarznie i obeschnie ziemia, czyli zwykle w drugiej połowie marca. Po zimie gleba na działce czy ogródku wymaga szeregu zabiegów, takich jak: spulchnianie, przekopywanie, odchwaszczanie, nawożenie, które poprawią jej strukturę, użyźnią i dzięki temu stworzymy właściwe warunki do wzrostu roślin.


Wiosną najważniejszą pracą w ogrodzie jest przygotowanie glebyOdchwaszczacz XactTM 

 

Przygotowując się do tych prac warto przejrzeć swój zestaw narzędzi i zaopatrzyć się w produkty, dzięki którym praca w ogrodzie będzie przyjemnością. Do takich narzędzi należą np. nowości XactTM do pielęgnacji gleby, a wśród nich kultywator 3-zębny, motyka i odchwaszczacz. Odpowiednia konstrukcji głowicy zapewnia większą precyzję i kontrolę podczas pracy, przy znacznie mniejszym wysiłku. Natomiast lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profilu wpływ na ergonomię i wydajność pracy. To niezastąpione produkty dla każdego ogrodnika.


Przekopywanie, spulchnianie, odchwaszczanie, nawożenie – lista niezbędnych prac

Jednym z podstawowych zabiegów mających na celu poprawienie struktury gleby, jest jej przekopywanie. Zabieg ten pozwala na rozdrobnienie, spulchnienie i napowietrzenie gleby,
a także ogranicza występowanie szkodników i chwastów oraz ułatwia wymieszanie nawozów z ziemią. Warto mieć świadomość, że przekopywanie gleby wiosną jest zalecane przede wszystkim w uprawie gleb ciężkich, gliniastych. W zadaniu tym doskonale sprawdzą się np. szpadle czy widły, które pomogą zwiększyć pulchność i przepuszczalność gleby. Natomiast w przypadku gleb lekkich zdecydowanie lepszym zabiegiem będzie jej powierzchowne spulchnienie motyką lub kultywatorem. W efektywnym spulchnianiu gleby pomoże nam np. 3-zębny kultywator z linii XactTM, który został wyposażony w bardzo wytrzymałe zęby ze stali nierdzewnej, które precyzyjnie przenikają do gleby podczas pielenia czy spulchniania.


Wiosną najważniejszą pracą w ogrodzie jest przygotowanie glebyMotyka duńska XactTM 

 

Czytaj również: Zrębka - ekologiczne wykorzystanie niepotrzebnych gałęzi w ogrodzie

 

Kolejnym ważnym zabiegiem jest odchwaszczanie gleby. Ma ono szczególną wagę wiosną, gdyż walka z chwastami jest tym łatwiejsza, im we wcześniejszej fazie rozwoju ją rozpoczniemy. Gdy na grządkach kiełkują już warzywa, nie wchodzą w grę chemiczne metody walki z chwastami. Wówczas doskonale sprawdzą się motyki czy odchwaszczacze, które skutecznie usuną chwasty tuż pod powierzchnią gleby za pomocą ostrych zębów. W przypadku odchwaszczacza XactTM zadanie to przebiega wyjątkowo sprawnie dzięki podwójnym ostrzom do usuwania chwastów oraz ruchomej głowicy ze stali nierdzewnej. Ogrodnicy z pewnością docenią wydajną i komfortową pracę, nowymi produktami.


Wiosną najważniejszą pracą w ogrodzie jest przygotowanie glebyKultywator 3-zębny XactTM 

 

Pozostające w rzędach chwasty usuwamy ręcznie, tak, aby przypadkiem nie wyrwać uprawianych roślin. Resztki chwastów należy wygrabić np. nowymi uniwersalnymi grabiami XactTM, które posłużą nam także do wyrównania gleby. Pamiętajmy, że chwasty możemy wykorzystać do kompostu. Ważne jest, abyśmy nie podlewali roślin bezpośrednio po pieleniu grządek, gdyż małe chwasty mogą się na nowo ukorzenić.  W walce z chwastami pomaga również ściółkowanie oraz zastosowanie odpowiednich nawozów.

 

Czytaj również: Ekologiczna pielęgnacja trawnika, która nie narusza ekosystemu gleby


Wiosną najważniejszą pracą w ogrodzie jest przygotowanie gleby Grabie uniwersalne XactTM 

Źródło: Target PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15685 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 242

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >