Wnętrza z pomysłem – wybieramy drzwi

Wnętrza z pomysłem – wybieramy drzwi

Drzwi stanowią o pierwszym wrażeniu, kiedy wchodzi się do każdego pomieszczenia, dbają o naszą prywatność, a także pozwalają czasami zamknąć się w pokoju i odpocząć sam na sam ze sobą. Jak widać pełnią one bardzo ważne funkcje, dlatego wybór drzwi wewnętrznych powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do Twoich potrzeb. Dlatego właśnie znajdziesz poniżej kilka wskazówek odnośnie ich zakupu. Czytaj dalej

 

Wymiary drzwi wewnętrznych

W zasadzie nie masz zbyt dużego wyboru, ponieważ istnieje kilka konkretnych i przyjętych już odgórnie wymiarów drzwi wewnętrznych. Wszystko zostało oparte o przepisy minimalnych wymiarów jakie funkcjonują w danych warunkach technicznych budynku. Wyróżniamy zatem:

  • szerokość liczoną w świetle ościeżnicy – standardowe 80 cm, węższe 60 i 70 cm oraz szerszy wariant 90 cm
  • szerokość dla drzwi dwuskrzydłowych – 120, 140 lub 160 cm
  • grubość skrzydeł drzwiowych – około 40 mm
  • wysokość drzwi – standardowo 203 cm lub wyższe o wysokości 206, 211 cm

 

Wnętrza z pomysłem – wybieramy drzwi

 

Czytaj również: Wybór drzwi do salonu

 

W niektórych miejscach istnieje możliwość przycięcia drzwi, aby wysokością były nieco niższe niż 200 cm, a także możesz poszukać producentów, którzy od razu oferują niestandardowej wysokości drzwi wewnętrznych.

 

Wybór ościeżnicy

Zanim przejdziemy do ustalania struktury i wyglądu skrzydeł drzwiowych, musimy najpierw określić charakter ościeżnicy. W większości przypadków jest ona dokładnie w takim samym odcieniu co drzwi, a więc może być przygotowania m.in. z takich materiałów jak:

  • drewno lite lub klejone warstwowo
  • płyta wiórowa fornirowana lub oklejana laminatem
  • płyta pilśniowa
  • metal, choć używany jest już coraz rzadziej

 

W kwestii wymiarów warto poradzić się w ostateczności doradców klienta, aby Twój wybór faktycznie okazał się trafny. Zazwyczaj mamy jednak do czynienia z ościeżnicami regulowanymi, dzięki czemu o wiele łatwiej jest je przystosować do grubości naszych ścian. Aby mieć pewność, trzeba oczywiście sprawdzić wcześniej wymiary otworu drzwiowego, a następnie wybierać ościeżnicę wraz ze skrzydłami drzwiowymi.

 

Jakie drzwi będą najlepsze?

Teraz możemy przejść do sedna, czyli wyboru skrzydeł drzwiowych. W zależności od pomieszczenia, do jakich zamierzasz je wstawić, trzeba pomyśleć o ich funkcjonalności. Przykładowo drzwi do łazienki czy toalety zdecydowanie nie powinny mieć żadnych przeszkleń, aby zapewnić użytkownikom jak największy komfort i poczucie intymności. Z kolei w salonie czy kuchni są one jak najbardziej pożądane. Przeszklenia umożliwiają dodatkowe oświetlenie pomieszczenia, co w przypadku kuchni albo pokoju dziennego jest bardzo ważne.  

 

Jeśli oczekujesz od swojego mieszkania więcej unowocześnień, powinieneś koniecznie wypróbować drzwi ramiakowe, które są prawdziwym symbolem elegancji i ekstrawagancji w jednym. Skandynawskie wnętrza będą świetnie prezentować się z drzwiami o minimalistycznej strukturze i drewnianym wykończeniu. Natomiast drzwi szklane będą doskonale nadawać się do domowego biura, które wprowadzą bardziej oficjalną atmosferę i pomogą w odcięciu od sfery domowej.

 

Patrząc z praktycznego punktu widzenia, w małych mieszkaniach o niewielkiej powierzchni powinny znaleźć się drzwi przesuwne lub łamane, które zdecydowanie najskuteczniej oszczędzają przestrzeń. Ich otwieranie lub zamykanie nie będzie wymagało dużo miejsca, a więc cała aranżacja pokoju nie zostanie ostatecznie zaburzona. Oferowany tak duży wybór drzwi w firmie Bianex z Wrocławia pozwoli Ci na wmontowanie drzwi idealnie dopasowanych do Twojego domu.

 

Czytaj również: Renowacja drewnianych drzwi - prosta instrukcja krok po kroku

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15823 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 153

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >