Wózek wysokiego składowania czy widlak elektryczny - co wybrać?

Wózek wysokiego składowania czy widlak elektryczny - co wybrać?

Które urządzenie lepiej sprawdzi się w warunkach magazynowych i które przyniesie więcej korzyści w pracach związanych ze składowaniem ładunków: popularny widlak czołowy czy wózek wysokiego składowania? Szukając odpowiedzi na te pytania porównujemy obydwa typy urządzeń wskazując na ich silne oraz słabe strony. Czytaj dalej

Wymagania i obowiązki w pracy magazynowej

Praca magazynowa wymaga od pracowników dobrej organizacji czasu, umiejętności technicznych (takich jak np. obsługa wózków widłowych) czy niekiedy także siły fizycznej. Co należy do obowiązków osób pracujących na stanowiskach magazynierów?

 

Wózek wysokiego składowania czy widlak elektryczny - co wybrać?

 

●       przyjmowanie i rozładunek dostaw towarów,

●       wprowadzanie dostaw do systemów, prawidłowe oznaczanie nowych produktów, metkowanie itd.,

●       prawidłowe rozmieszczanie, składowanie ładunków w magazynie zgodnie z przyjętym systemem magazynowania,

●       czuwanie nad bezpieczeństwem w magazynie oraz nad poprawną ilością (oraz stanem) przechowywanych towarów,

●       kompletacja zamówień,

●       pakowanie oraz załadunek zamówionych towarów,

●       współpraca z innymi pracownikami oraz działami firmy,

●       regularna inwentaryzacja magazynu,

●       dbanie o stan techniczny obsługiwanego przez siebie pojazdu (codzienna szybka kontrola stanu technicznego wózka widłowego przed i po pracy).

 

Zdarza się, iż magazynier musi czasem wykonać także inne prace, które niekoniecznie należą do jego obowiązków, są jednak w danym momencie koniecznie wymagane - takie jak np. prace porządkowe, czy ręczne układanie ładunków itd.

 

Co łączy wózki wysokiego składowania i widlaki?

W pracy magazynowej bardzo ważny jest odpowiednio dobrany sprzęt. Najczęściej w magazynach wykorzystuje się wózki widłowe elektryczne oraz wózki wysokiego składowania. Co łączy te wszystkie urządzenia? Oczywiście napęd elektryczny, dzięki któremu nie produkują one spalin. Jest to bardzo ważne szczególnie podczas pracy na zamkniętych przestrzeniach - w halach magazynowych.

 

Co łączy wózki wysokiego składowania i widlaki?

 

Czytaj również: Paleciaki ręczne - wciąż na topie! Zobacz dlaczego!

 

Ponadto obydwa modele urządzeń łączy możliwość pracy na dużych wysokościach oraz duży udźwig, które to parametry pozwalają sprawnie realizować zadania z zakresu składowania ładunków. Intuicyjny, łatwy w obsłudze układ sterowania oraz wydajność tych urządzeń, sprawiają że pozostawiają one daleko w tyle za sobą wózki transportowe nieposiadające napędu mechanicznego.

 

Wady i zalety wózków magazynowych

Porównując wózki wysokiego składowania oraz widlaki elektryczne z pewnością należy wspomnieć o:

●       budowie jednych i drugich,

●       zróżnicowanych możliwościach i parametrach pojazdów,

●       sposobie prowadzenia i łatwości użytkowania urządzeń.

 

Budowa

W przeciwieństwie do wózków czołowych, wózki wysokiego składowania słyną z charakterystycznej bocznej budowy, która sprawia, że łatwiej poruszać im się w wąskich korytarzach roboczych. Ich konstrukcja zazwyczaj jest zwarta i niewielka, dzięki czemu z łatwością radzą sobie przejeżdżając pomiędzy regałami.

 

W przypadku wózków widłowych elektrycznych czołowych także istnieje model wózka, który na niewielkich powierzchniach radzi sobie lepiej od pozostałych, a jest to trójkołowy widlak - charakteryzuje go mniejszy promień skrętu, dzięki czemu łatwiej pokonuje wąskie trasy.

 

Co ważne, należy pamiętać, iż obydwa modele urządzeń nie najlepiej radzą sobie na nierównej nawierzchni. I zarówno wózki wysokiego składowania, jak i czołowe widlaki przeznaczone są głównie do poruszania się po gładkich, równych powierzchniach, które nie posiadają progów czy wzniesień.

 

Wózki widłowe wysokiego składowania

 

Możliwości

Choć wysokość podnoszenia dla obydwu typów wózków jest stosunkowo wysoka, jak łatwo się domyślić wózki widłowe wysokiego składowania dysponują nieco lepszymi parametrami pod tym względem, gdyż właśnie do obsługi magazynów wysokiego składowania zostały one stworzone.

 

W praktyce oznacza to, iż maksymalna wysokość unoszenia dla wózków czołowych to ok 3-4 metry, gdy dla wózków widłowych wysokiego składowania może to być nawet 2 razy tyle. Wynika to z ich charakterystycznej budowy oraz solidnych masztów, które ułatwiają pracę na dużych wysokościach w magazynach wysokiego składowania.

 

Użytkowanie

Pod względem prowadzenia łatwiejsze w obsłudze są wózki czołowe. Głównie przez ustawioną równolegle w kierunku jazdy kabinę operatora. Wózki wysokiego składowania posiadają kabinę ustawioną bokiem, przez co w trakcie przemieszczania się pojazdu, operator siedzi bokiem do kierunku jazdy, co dla niektórych może się wydawać niewygodne i nienaturalne.

 

Które wózki widłowe wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia do pracy w magazynie uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Należą do nich między innymi:

●       wysokość regałów magazynowych,

●       szerokość dróg transportowych,

●       rodzaj składowanych ładunków,

●       a także zastosowanie urządzeń do transportu i składowania w każdych warunkach pracy.

 

W magazynach, gdzie dominują regały niskie i średniej wysokości wystarczające będą wózki widłowe elektryczne. Natomiast w magazynach, gdzie bardzo istotne jest wysokie składowanie, najlepiej sprawdzą się urządzenia, które nawet zgodnie z nazwą przeznaczone są głównie do sprawowania tego typu działań i są to oczywiście - wózki widłowe wysokiego składowania.

 

Czytaj również: Wysoka produktywność i łatwość obsługi to tylko część zalet koparek kołowych. Poznaj charakterystykę maszyn JCB

 

Wózki widłowe wysokiego składowania

 

Wózki widłowe wysokiego składowania - podsumowanie

Wózki wysokiego składowania oraz widlaki czołowe to dwie kategorie bardzo użytecznych pojazdów, które sprawdzają się w transporcie bliskim oraz magazynowym. Dzięki ich niepowtarzalnym możliwościom i doskonałej wydajności - wózki tego typu pełnią bardzo istotną rolę w składowaniu i kompletacji ładunków. W zależności od charakteru magazynu - do magazynów wysokiego składowania lepiej wybrać wózki typu reach truck, a do niższych partii magazynów - widlaki czołowe.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 73 Grupa: Moja budowa Jak już projekt domu będzie to warto pomyśleć gdzie będzie stała wiata garażowa?
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.
  • panele fotowoltaiczne Liczba postów: 20 Grupa: Moja budowa Oczywiście że jak już stoi wiata garażowa to idealnie do niej nadaje się panel fotowoltaiczny wszystko jest tak zaprojektowane aby wytrzymała te obciążenia.
  • Rekuperatory Liczba postów: 19 Grupa: Moja budowa wiata garażowa to nie jest miejsce na rekuperator nigdy nie będzie zresztą.
  • Malowanie Liczba postów: 67 Grupa: Moja budowa wiata garażowa zwykle pomalowana jest proszkowo a wcześniej ocynkowana żeby nie rdzewieć.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19153 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >