Wybieramy kocioł -  jedno czy dwufunkcyjny?

Wybieramy kocioł - jedno czy dwufunkcyjny?

Wybór odpowiedniego kotła do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej to poważna sprawa, nad którą należy się pochylić z należytą uwagą. Oprócz tego, że doradcy w sklepach i instalatorzy, którzy montują Twoją instalację hydrauliczną w domu z pewnością pomogą Ci dokonać wyboru, to jednak ważne, abyś sam widział, jakie różnice występują między tymi dwoma rodzajami kotłów. Czytaj dalej

 

Budowa

Kocioł jednofunkcyjny posiada zewnętrzny zbiornik ciepłej wody oraz instalację cyrkulacji, połączoną z pompą obiegową. Wiąże się to z wyższą ceną zakupu oraz wyższym kosztem instalacji. Kocioł jednofunkcyjny zasila tylko instalację centralnego ogrzewania, co stanowi istotne odróżnienie od kotła dwufunkcyjnego, który, posiadając dodatkowo wbudowany wymiennik ciepła. Ogrzewa również wodę użytkową.


kocioł gazowy jednofunkcyjny zalety

Paliwo

Kotły dwufunkcyjne to najczęściej kotły na gazowe, natomiast wszystkie bez wyjątku kotły jednofunkcyjne to kotły na paliwa stałe oraz większość kotłów zasilanych lejem napędowym. Gaz jest wygodny, bezobsługowy, ale drogi. Węgiel czy drewno tańsze, ale wymagające w obsłudze. Konieczność czyszczenia kotła, pilnowania zasobnika na paliwo nie sprawdzi się u ludzi, którzy dużo czasu spędzają poza domem.

 

Cena

Kocioł jednofukncyjny jest tańszy, natomiast należy do niego dokupić podgrzewacz wody użytkowej, co w zasadzie powyższa jego koszt na tyle,  ze kocioł dwufunkcyjny staje się tańszy.

 

Woda

Zasobnik w kotle jednofunkcyjnym pozwala na zmagazynowanie dużej ilości ciepłej wody i korzystanie z niej niemal bez ograniczeń. W zasobniku następuje cyrkulacja wody, tak więc ciepła woda płynie z kranu niemal natychmiast po odkręceniu kurka. Minusem jest konieczność dogrzewania stygnącej w zasobniku wody, co przekłada się na większe zużycie energii. Kocioł dwufunkcyjny natomiast podgrzewa tylko tyle wody, ile jest potrzebne w danej chwili a jej ilość jest mocno ograniczona możliwościami przepływowego ogrzewacza wody. W tym przypadku również temperatura wody jest niestabilna, uzależniona o wahań ciśnienia w instalacji. Problematyczne staje się równoczesne używanie dwóch kranów czy zmiana natężenia ciśnienia wody w strumieniu. Nie jest to również rozwiązanie dla oszczędnych, gdyż uruchomienia podgrzewacza następuje dopiero przy silnym strumieniu wody. W przypadku, gdy kran oddalony jest od podgrzewacza, na strumień ciepłej wody trzeba trochę poczekać.

 

Czytaj również: Pompy ciepła do energooszczędnych domów


kocioł gazowy

Miejsce

Kocioł dwufunkcyjny zajmuje niewiele miejsca, natomiast dla jednofunkcyjnego oraz zasobnika miejsce trzeba wygospodarować. Zasobnik i kocioł można kupić w wersji wiszącej lub stojącej. Wersja wisząca jest tańsza, natomiast stojąca, z żeliwnym wymiennikiem jest rozwiązaniem bardziej kosztownym, ale niezwykle trwałym. Producenci kotłów jednofunkcyjnych oferują urządzenia skompletowane w określonych zestawach lub  kompaktowe, gdzie zasobnik na ciepłą wodę użytkową jest fabrycznie połączony z kotłem, co pozwala na łatwiejszy montaż urządzenia.

 

Instalacja

Punkt poboru wody dla kotła dwufunkcyjnego powinien znajdować się jak najbliżej kotła. Kuchnia oraz łazienka powinny ze sobą bezpośrednio sąsiadować, co ma wpływ na prędkość, z jaką ciepła woda dopłynie do kranu oraz ewentualne ubytki wody. Nie bez znaczenia jest również instalacja, która musi być zgodna z warunkami zakładanymi przez producenta kotła, taka, w której nie ma zmian w ciśnieniu wody oraz ciśnienie jest odpowiednio wysokie.

 

Wielkość domu

Kotły dwufunkcyjne to kotły przeznaczone do małych domów, z jedną łazienką, dzięki czemu równocześnie z ciepłej wody korzysta się pojedynczo. Domy wyposażone w dwie łazienki, rodziny liczące więcej niż trzy osoby powinny zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny. Wpłynie to na komfort użytkowników, którzy nie będą narażeni na niestabilną temperaturę wody w kranie oraz na zbyt długi czas oczekiwania

 

Decyzja

Konkretna decyzja dotycząca kotła powinna zostać dokładnie przeanalizowana pod kątem potrzeb użytkowników. Należy tu brać pod uwagę nie tylko koszty zakupu i montażu kotła, ale też późniejsze koszty eksploatacji. Wybór należy poprzedzić też analizą instalacji, gdyż musi być dobrany do instalacji. Nie bez znaczenia jest ilość miejsca w kotłowni.

 

Czytaj również: Jak zaprojektować kotłownię?

 

 

Artykuł przygotowała firma Instal Servis24 z Rumi: http://instalservice24.pl


Źródło: InstalSrvis24 / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 167 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 286 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 18 Grupa: Robimy dach Ja nie przekonałem się co do blachodachówki i dlatego postanowiłem jednak wybrać dachówkę oraz wykonać porządną więźbę dachową. Teraz z biegiem lat nie żałuję.....
  • Jak urządzić pokój dla chłopca? Liczba postów: 12 Grupa: Wnętrza W kwestii ciekawych ozdób na ścianę do dziecięcego pokoju, bardzo interesujące porady możecie znaleźć na stronie http://dekoratordomu.pl/co-na-sciane-w-p okoju-d...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 316 Grupa: Robimy stro... Właśnie robię remont i jestem na etapie zrywania podłogi i na pewno będę robić nowe wylewki. Wybrałem wylewki łódzkie anhydrytowe bo podobno szybko schną i fajn...
  • Stolarka budowlana i jej korzyści Liczba postów: 370 Grupa: Montujemy o... sorki ale mam pytanie z innej beczki. Korzystał ktoś z ich usług http://twoje-okna.com ?

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17881 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 131

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >