Wybór odpowiedniego preparatu do ochrony drewna

Wybór odpowiedniego preparatu do ochrony drewna

Galanteria ogrodowa wykonana z drewna jest narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, pleśni i grzybów. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów do ochrony i dekoracji drewna, dzięki którym ławka, pergola czy stara huśtawka odzyskają dawny blask. Czytaj dalej

 

Wiosenne porządki w ogrodzie: ochrona i dekoracja drewna

 

Meble i akcesoria ogrodowe z naturalnego drewna mają swój niepowtarzalny urok i od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak aby zachowały odpowiedni wygląd na długie lata potrzebna jest ich regularna konserwacja. Pod wpływem różnic temperatury drewno zmienia swoją kurczliwość. Może to skutkować pękaniem powłoki lakieru lub emalii. Drewno należy również chronić przed słońcem, insektami i ogniem oraz działaniem grzybów i pleśni, które mogą uszkodzić jego struktury.

 

Impregnat, lakierobejca czy emalia? Wybór preparatu do ochrony i dekoracji


Jeśli drewno nie zostało fabrycznie zaimpregnowane metodą próżniowo-ciśnieniową, należy samodzielnie zabezpieczyć je specjalnymi preparatami ochronnymi i dekoracyjnymi. Wybór zależy od rodzaju drewna i efektu, jaki chcemy uzyskać. Na rynku dostępne są impregnaty – bezbarwne i koloryzujące oraz preparaty dekoracyjne − lakiery, lakierobejce i emalie.

 

Impregnaty. Celem impregnacji jest nasycenie drewna ochronnymi substancjami, które zabezpieczą je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wpływającymi na kondycje i wygląd galanterii drewnianej.  − Skuteczność impregnacji zależy głównie od tego, jak głęboko impregnat wniknie w strukturę drewna, zapewniając jego długotrwałą ochronę. Impregnaty zabezpieczają drewno przed działaniem wilgoci, grzybów, oraz promieniowaniem UV (wersje kolorowe). Na rynku znajdziemy również specjalne impregnaty z dodatkiem wosku, który dodatkowo chroni przed działaniem wilgoci. Ważne natomiast, że jeżeli impregnat bezbarwny pokryjemy lakierobejcą lub emalią, to musi to być impregnat bez wosku. Impregnaty należy aplikować wyłącznie na surowe (i suche) elementy drewniane albo drewnopochodne lub wybrać impregnaty koloryzujące. Poza ochroną nadają kolor, zachowując naturalny rysunek słoi. Zawarte w nich pigmenty chronią drewno przed promieniowaniem UV – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT, producenta chemii budowlanej, w tym produktów do ochrony i dekoracji drewna.

 

Oleje. Nadają połysk i zabezpieczają drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nie chronią jednak przed czynnikami biologicznymi i ścieraniem. Olejowanie drewna powinno być powtarzane min. raz w roku.

 

Lakierobejce. Chronią przed grzybami, promieniami UV i wilgocią. Tworzą mocną półprzejrzystą powłokę. Barwią drewno na wybranych kolor, zachowując przy tym naturalny rysunek drewna.

 

Emalie. Tworzą kryjące powłoki o równomiernym połysku lub półmacie (zakryją naturalny rysunek drewna). Emaliowane drewno jest odporne na sklejanie, promieniowanie UV oraz czynniki atmosferyczne. Powłoki są twarde i elastyczne, odporne na działanie wody i łagodnych środków czyszczących.

 

 

Czytaj również: W trosce o ochronę drewna

 

Prace malarskie


Obecnie preparaty do dekoracji drewna są dostępne w wielu kolorach – nie tylko imitujących drewno jak kasztan, sosna czy orzech, ale również w odcieniach bieli i pasteli, pasujących do ogrodów w stylu angielskim. Na rynku znajdziemy również impregnaty i emalie w żywych kolorach (żółtym, czerwonym, niebieskim), które idealnie sprawdzą się do pokrycia galanterii ogrodowej dla dzieci jak np. piaskownice, domki, huśtawki.  

Impregnaty można nanosić za pomocą pędzla lub wałka. Duże obszary drewna możemy impregnować metodą natryskową, zaś mniejsze elementy zamoczyć w pojemniku z impregnatem. Przy nakładaniu warstw preparatu należy stosować się do wytycznych producenta – impregnat z woskiem należy zostawić do wyschnięcia na min. 12 godz., z kolei na wyschnięcie lakierobejcy lub emalii poczekamy 3-4 godziny. Prac malarskich nie powinno się prowadzić w pochmurne i deszczowe dni, gdyż wilgotność może wydłużyć czas schnięcia preparatu.

 

Czytaj również: Gładź szpachlowa w nowej, ulepszonej formule

Źródło: wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 210

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >