Wybór urządzenia do pomiaru odległości: miara tradycyjna czy dalmierz laserowy?

Wybór urządzenia do pomiaru odległości: miara tradycyjna czy dalmierz laserowy?

Dalmierz jest narzędziem, które pozwala na dokonywanie precyzyjnych pomiarów. Używanie go stanowi pierwszy krok do udanego i zgodnego z prawami budowlanymi remontu lub wykonania innej pracy budowlanej. Warto, byś wiedział, który wybrać.

Taśma miernicza i przymiar składany

Tradycyjnymi narzędziami do pomiaru odległości są taśma miernicza oraz przymiar składany. Przydają się w tych samych sytuacjach, choć przymiar lepiej wyznacza pion i jest stabilny, taśmą zaś można manewrować w trudniej dostępnych miejscach. Charakterystyka miar prezentuje się następująco:\

  • taśma miernicza – jest starsza od przymiaru i popularniejsza. Kompaktowy rozmiar pozwala na schowanie jej do skrzynki z narzędziami, a nawet kieszeni. Jest lekka i poręczna. Na rynku dostaniesz ją z różnymi podziałami: milimetrowym i centymetrowym. Najczęściej wybierany model zrobiony jest ze stali, a taśma ma kolor biały, żółty lub metalowy. Aby ułatwić sobie mierzenie, warto zdecydować się na taki, w którym taśma zakończona jest haczykiem i oczkiem. Dzięki nim miarę zahaczysz o element powierzchni stanowiący punkt A mierzonego odcinka, a w ten sposób zachowasz linię prostą i uzyskasz dokładne dane. Taśmy miernicze klasyfikuje się podług ich długości. Taśma do 20 m nazywana jest krótką – to ona przydaje się podczas remontów domowych i mieści się w kapslu – powyżej 20 m zaś długą. Niektóre zaczynają się od zera, inne mają wartość początkową przesuniętą o odcinek nazywany rozbiegówką. Te pierwsze są przydatne podczas odmierzania odległości między punktami styku – dwoma ścianami czy podłogą a sufitem. Dobrej jakości taśma pokryta jest warstwą ochronną, która minimalizuje ryzyko starcia wartości i pokrycia taśmy rdzą,

 

	 Wybór urządzenia do pomiaru odległości: miara tradycyjna czy dalmierz laserowy?

 

  • przymiar składany – to twarda miara składana na części. Odcinki łączą zawiasy ze stali sprężynowej, co wpływa na proste ułożenie i stabilność. Jest trwała, odporna na złamania oraz łatwa w transporcie. Nie zajmuje dużo miejsca, a cechy budowy: długość i cienkość, pozwalają na umieszczenie jej w każdej skrzynce na narzędzia. Wykonuje się ją z drewna bądź metalu. Podziałka znajduje się z obu stron – z uwagi na rodzaj materiału trwalsza będzie ta metalowa, acz dla zapewnienia dłuższej żywotności przymiary pokrywa się powłoką lakierniczą. Chroni ona miarę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią. Jedna podziałka zazwyczaj jest milimetrowa, druga geodezyjna.

 

Nowoczesny miernik: dalmierz laserowy

Alternatywą dla tradycyjnych mierników jest nowoczesny dalmierz laserowy. Zapewnia szereg korzyści, jakich nie mają taśma miernicza oraz przymiar składany. Przede wszystkim pozwala na skrócenie czasu pracy, ponieważ pomiary robi się bardzo szybko – wystarczy kilka sekund. Otrzymane wyniki zapisują się w pamięci, gdzie dostępnych jest kilka ostatnich wartości. Działa na baterie, więc zawsze warto mieć kilka w zapasie.

 

	 Wybór urządzenia do pomiaru odległości: miara tradycyjna czy dalmierz laserowy?

 

Czytaj również: Domowy MacGyver – skompletuj narzędziowy niezbędnik

 

Dalmierz laserowy zapewnia precyzyjność pomiaru – przy dobrym sprzęcie dokładność wynosi do 2 mm na odcinkach do 30 m oraz do 3 mm na odcinkach dłuższych. Nie znaczy to jednak, że jego zasięg jest nieograniczony. Laser może sięgać do 5, 10, 20, czy nawet 100 m, w zależności od wybranego modelu.

Pracę dalmierza może zakłócić nieodpowiednia pogoda, z racji iż widoczność wiązki lasera maleje wraz ze wzrostem natężenia światła. Utrudnieniem są również różnego rodzaju przedmioty stojące na linii lasera. Warto wybrać model, który umożliwia pomiary w trybach: ciągłym, niebezpośrednim, odcinka stałego bądź zmieniającego się, powierzchni i przestrzeni.

Decydując się na zakup dalmierza laserowego, należy pamiętać, że jest to koszt dużo wyższy niż przy tradycyjnych miernikach. Elektroniczny sprzęt pozwala zaoszczędzić czas i ułatwia pracę. Sprawdzi się raczej u profesjonalistów, którzy będą go używać często, niż w zwykłych domach, gdzie remonty przeprowadza się rzadko.

 

Czytaj również: Wiertło do betonu, metalu i drewna - jak je wybrać?

 

	 Wybór urządzenia do pomiaru odległości: miara tradycyjna czy dalmierz laserowy? Wybór urządzenia do pomiaru odległości: miara tradycyjna czy dalmierz laserowy?

 

 

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety