Wycinaj bezpiecznie. Zasady BHP obowiązujące przy pracy z maszynami CNC Wycinaj bezpiecznie

Wycinaj bezpiecznie. Zasady BHP obowiązujące przy pracy z maszynami CNC Wycinaj bezpiecznie

Użytkowanie maszyn przez pracowników w zakładzie przemysłowym wymaga w pierwszej kolejności sprawdzenia czy odpowiadają one standardom bezpieczeństwa. Pomocna w tym zakresie może być znajomość specjalistycznej wiedzy. Pozwoli ona na wprowadzenie odpowiednich, nowoczesnych rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo podczas pracy przy maszynach. Dodatkowo wyeliminują one zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników. Odpowiednie rozporządzenia i przepisy prawne regulują pracę w zakładzie przemysłowym zgodnie z obowiązującymi zasadami BHP. Czytaj dalej

Wizyta inspektora pracy w zakładzie przemysłowym

Pracodawca ma obowiązek zapewnić wykonanie decyzji organów nadzoru nad warunkami pracy, w tym decyzji wydanych przez państwowego inspektora pracy. Jeśli inspekcja była wykonywana już wcześniej, pracodawca zobowiązany jest do okazania dokumentu wydanego przez inspektora pracy, w związku z wprowadzeniem konkretnych działań w zakładzie. Pracodawca jest również zobligowany do przekazania wszystkich dokumentów związanych ze wstępną kontrolą po zainstalowaniu maszyny (jeszcze przed przekazaniem jej do eksploatacji), jak również z kontrolą po zainstalowaniu maszyny na innym stanowisku pracy lub w innym miejscu. W czasie wizyty inspektora pracy pracodawca udostępnia wszystkie pomieszczenia, zapewnia terminowe udzielanie niezbędnych informacji od pracowników i innych osób pracujących w zakładzie.

 

Dobór i instalacja maszyn

Pracodawca wybierając typ maszyn - wycinarki laserowe do blach, wykrawarki, prasy krawędziowe czy lasery do cięcia metalu - do zakładu przemysłowego w pierwszej kolejności powinien brać pod uwagę specyficzne warunki, a także rodzaj wykonywanej pracy. Istotne są również kwestie związane z istniejącymi w zakładzie lub w miejscu pracy zagrożeniami. Zatem pracodawca ma obowiązek dostarczyć swoim pracownikom właściwy sprzęt, przystosowany do rodzaju wykonywanej przez nich pracy. Maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być konstruowane w taki sposób, aby zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, porażeniem prądem elektrycznym, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, działaniem wibracji i promieniowania czy nadmiernym hałasem. Zakres zastosowań danej maszyny w zakładzie powinien być zgodny z przeznaczeniem określonym przez producenta. Przed wyborem danej maszyny do zakładu pracodawca powinien kierować się odpowiednimi kryteriami: zagrożenia, jakie mogą powstać w czasie użytkowania maszyny tj. wybuch, pożar; emisja szkodliwych substancji; warunki przestrzenne, w jakich sprzęt roboczy może być użytkowany; poziom wyszkolenia operatorów czy okres żywotności sprzętu.

 

Czytaj również: Konserwacja układów hydraulicznych w maszynach budowlanych

 

	 Wycinaj bezpiecznie. Zasady BHP obowiązujące przy pracy z maszynami CNC Wycinaj bezpiecznie.

 

Wymagania techniczne dotyczące maszyn

Każda maszyna dopuszczona do użytkowania powinna zostać odpowiednio oznakowana, w tym również znakiem Conformité Européenne. CE jest to oznaczenie będące deklaracją producenta, wskazując na fakt, że  oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. "Nowego Podejścia" Unii Europejskiej. Następnie spełnienie wymagań maszyny producent powinien potwierdzić w deklaracji zgodności WE. Do wyrobu powinna zostać dołączona także instrukcja w języku polskim lub/i instrukcja oryginalna wraz z tłumaczeniem. Istotnym elementem w zakresie minimalnych wymagań technicznych jest sprawdzenie czy wszystkie elementy sterownicze są widoczne, rozpoznawalne i odpowiednio oznakowane. Operator powinien z łatwością je rozpoznać, ustalić ich przeznaczenie i położenie. Pomocne w tym wypadku są kolory, którymi oznacza się przeznaczenie konkretnych elementów. W celu zapewniania bezpieczeństwa osobom pracującym z maszynami, warto odpowiedzieć jeszcze na kilka pytań:

 

  • Czy elementy sterownicze zlokalizowane są poza strefami zagrożenia?
  • Czy zapewniona jest odpowiednia widoczność wszystkich stref niebezpiecznych ze stanowiska operatora?
  • Czy układ sterowania wykazuje odpowiednią odporność na uszkodzenia podczas użytkowania maszyny?

 

Udzielenie odpowiedzi na te pytania pozwoli pracodawcy zaaranżować bezpieczne miejsce pracy dla pracowników, a także odpowiednio przygotować maszyny, by uchronić pracowników przed wieloma zagrożeniami.

 

Czytaj również: Nowoczesne sposoby zmniejszenia ryzyka wypadków na placu budowy i podczas remontu

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: laserfiber.tech / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 59 Grupa: Ekologiczny... Mi w budowie domu pasywnego pomagali fachowcy z Łodzi. http://firmabudowlanawalczak.pl/domy-pas ywne-lodz porządna firma, dom mam wykończony perfekcyjnie
  • Pustaki Liczba postów: 20 Grupa: Technologie... Polecam się zainteresować keramzytobetonem, ten typ pustaków jest genialny, ale brakuje mu popularyzacji. Trochę promowania produktu i złoty biznes ;)
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Bardzo dobra firma, nie mam zastrzeżeń. Wszystko jak w umowie i na czas.
  • Ogrody Liczba postów: 102 Grupa: Ogrody Ja w swoim ogrodzie mam basen, który jest moim zdaniem nalepszym dodatkiem. Teraz jeszcze muszę zamówić jakieś zadaszenie basenowe do niego i będzie elegancko.
  • Jaką baterię łazienkową wybrać? Łazienka we włoski... Liczba postów: 13 Grupa: Wnętrza Baterie marki Hansgrohe będą w sam raz - są świetnej jakości, a przy tym w rozsądnej cenie. Model logis 100 będzie w sam raz do większości łazienek.
  • blacha trapezowa Liczba postów: 71 Grupa: Robimy dach No tak jest, ale własnie przede wszystkim powinniśmy zadbać o budynek mieszkalny. Wybierając dachówkę Topas od Braas mamy zapewniony piękny ponadczasowy design,...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16719 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 299

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >