Wygodne gotowanie – 5 funkcjonalnych rozwiązań w kuchni

Wygodne gotowanie – 5 funkcjonalnych rozwiązań w kuchni

Aspirujesz do tytułu domowego Masterchefa? Nawet najlepsze umiejętności nie pomogą bez odpowiednio wyposażonej kuchni. Półki, blaty, szuflady – podpowiadamy, jakie wybrać, by wznieść się na kulinarne wyżyny. Do gotowania nie wystarczy serce – nie obejdzie się też bez dobrze zorganizowanej przestrzeni. Podzielona na strefy, odpowiednio wyposażona kuchnia, to klucz do sukcesu. Podpowiadamy, czego nie powinno w niej zabraknąć – zaczynamy od jej serca, czyli strefy przygotowywania. Czytaj dalej

 

Swoboda pracy – blat wysuwny

Siekanie, krojenie, obieranie, odmierzanie – lista czynności do wykonania w kuchni nie ma końca, a to pokazuje, że gotowanie to nie tylko przyjemność, ale i ogrom pracy. Pracy, która wymaga zapewnienia użytkownikowi odpowiedniej przestrzeni roboczej. Krótko mówiąc – blatu. Co w sytuacji, gdy metraż nie pozwala pomarzyć o wyspie? Warto postawić na blat wysuwny. – To okucie, które gwarantuje dodatkowe miejsce do pracy, a w przypadku kawalerek może pełnić też rolę funkcjonalnego stolika.


wygodne gotowanie - 5 funkcjonalnych rozwiązań w kuchni

 

Wysuwany spod blatu właściwego lub niczym szuflada, nie zajmuje miejsca i pojawia się tylko wtedy, gdy jest akurat potrzebny mówi Michał Kichler, ekspert ds. wyposażenia meblowego w firmie Häfele. Jednocześnie dobrze zadbać o odpowiednie oświetlenie blatu – na przykład w postaci opraw LED umieszczonymi pod szafkami górnymi – co pozwala skupić się na pracach wymagających precyzji i sprawia, że wzrok mniej się męczy.

 

Bez wysiłku – podnośniki szafek górnych

Skoro podnieśliśmy wzrok ku górze, warto zastanowić się nad rozwiązaniami zwiększającymi komfort korzystania z szafek górnych. Górna zabudowa to niezwykle popularne rozwiązanie, umożliwiające maksymalne wykorzystanie miejsca. Podczas gotowania nieraz przyjdzie nam sięgać po schowane w nich miski, talerze czy akcesoria. Jednak skrywające je fronty mogą być eleganckie, ale także ciężkie i mało wygodne.

 

wygodne gotowanie - 5 funkcjonalnych rozwiązań w kuchni

 

Czytaj również: Odmień kuchnię bez remontu, za pomocą drobnych dodatków

 

  – Ciężko pracujące meble to przeszłość dzięki wykorzystaniu podnośników do szafek górnych z rodziny Free. W odróżnieniu od rozwiązania z zawiasami fronty lekko unoszą się do góry zapewniając pełny dostęp nawet do dużych korpusów z ciężkimi frontami – mówi Michał Kichler. Co ważne, podnośniki są wyposażone w funkcję cichego domyku, co sprawia, że szafki pracują bez hałasu.

 

Więcej miejsca – pojemne szuflady

Noże, deski do krojenia, łyżki, liczne dodatkowe akcesoria, a przecież pod ręką trzeba mieć też cały arsenał przypraw i stale wykorzystywanych składników. Gdzie to pomieścić? Oczywiście w pojemnych szufladach dolnej zabudowy. Na co zwrócić uwagę przed ich wyborem? Przede wszystkim na dużą pojemność i solidny udźwig – ten może wynosić nawet 70 kilogramów co sprawdzi się, gdy w dolnej zabudowie zaplanowaliśmy miejsce również na garnki i patelnie. Ciekawym rozwiązaniem jest system szuflad Moovit MX z dedykowanymi wkładami na sztućce. – Pozwala doskonale dopasować szufladę do naszych indywidualnych preferencji, dzięki możliwości wyboru wyglądu i rozmiaru komór a wkłady powolną na utrzymanie porządku w szufladzie – mówi Michał Kichler. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na prowadnice z hamulcem siły zamykania – dzięki temu w pośpiechu zamknięta biodrem czy kolanem szuflada zamknie się lekko i cicho nawet przy dużym obciążeniu.


wygodne gotowanie - 5 funkcjonalnych rozwiązań w kuchni

 

Ukryta przestrzeń – półka do szafek narożnych

Miejsce w kuchni? Tego nigdy za wiele – gdyby zmieściły się dwie płyty grzewcze, nikt by nie narzekał. Jednak najpierw rzecz dużo bardziej prozaiczna – gdzie pomieścić większe, rzadziej używane duże garnki i roboty kuchenne? Odpowiedź kryje się… w kącie. Narożniki kuchenne zagarniają sporo przestrzeni, którą pozwala wykorzystać półka wysuwna do szafek narożnych Nuvola+. Wyposażone w unikatowe rozwiązania okucie składa się z dwóch niezależnych półek o udźwigu na poziomie 20 kilogramów każda. Wystarczy jeden ruch ręki, by designerskie półki wysunęły się dając wygodny dostęp do  zgromadzonego wyposażenia.


wygodne gotowanie - 5 funkcjonalnych rozwiązań w kuchni

 

Energia pod ręką – gniazdo wysuwne

Choć przychodzą „tylko” znajomi, uwijasz się w kuchni jak przed degustacją Magdy Gessler. W ruch idą przyrządy, o których istnieniu wiesz z domowników tylko ty – kolejny robot kuchenny, ręczny blender, szybkowar. Tylko skąd tyle gniazdek, by skorzystać ze wszystkich? W takich sytuacjach ratunek stanowi rozwiązanie jakim jest schowane w blacie gniazdo wysuwne.

 

wygodne gotowanie - 5 funkcjonalnych rozwiązań w kuchni

 

Czytaj również: Jak zaprojektować kuchnię marzeń?

 

 – To nowatorskie i niezwykle praktyczne rozwiązanie – wystarczy je nacisnąć lub przekręcić, by uzyskać dostęp do dodatkowych, na co dzień niewidocznych gniazdek elektrycznych – mówi Michał Kichler z Häfele. Brak przedłużaczy, szpecących ścianę kontaktów i – w wersji Twist – dodatkowe gniazdo USB do naładowania smartfona z aktualnie otwartym przepisem. Z takim wsparciem niestraszny żaden kulinarny egzamin.

 

wygodne gotowanie - 5 funkcjonalnych rozwiązań w kuchni

Źródło: PRexpert / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Materace Liczba postów: 352 Grupa: Porady i op... Zarówno dla kręgosłupa jak i dla całego organizmu najlepsze są według mnie materace lateksowe. Posiadają powłokę ochronną, dzięki czemu żadna alergia nie jest n...
  • Wnetrza Liczba postów: 2631 Grupa: Najnowsze t... zdjęć i konceptów pomieszczeń jest na internecie tyle, że na pewno coś was zainspiruje
  • Jakie meble? Liczba postów: 581 Grupa: Najnowsze t... Dla mnie wzorem solidności są meble przedwojenne. Dziś nie zajdziesz równie solidnych mebli, chyba ze to po renowacji. Osobiście uważam, że takie meble to rodzi...
  • fajne pomysły na małą łazienkę Liczba postów: 3428 Grupa: Porady i op... Ja uwielbiam półeczki albo jakieś śliczne pojemniczki
  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 2909 Grupa: Porady i op... Dzięki za podpowiedzi.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18112 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 515

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >