Wymiana okien w domu lub mieszkaniu – o czym musisz wiedzieć

Wymiana okien w domu lub mieszkaniu – o czym musisz wiedzieć

Powodów, dla których decydujemy się na wymianę okien, jest wiele – od niewystarczającej szczelności czy izolacji akustycznej, aż po nieestetyczny wygląd. Niezależnie jednak od powodów, dla których planujesz zakup nowych okien, jest to temat wymagający dogłębnego przemyślenia. Czy wymiana stolarki okiennej wymaga zezwolenia od spółdzielni mieszkaniowej? Co zrobić ze starymi oknami? Na co zwrócić uwagę podczas montażu nowych okien? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury! Czytaj dalej

 

Termin ważności okien

Zastanawiasz się, czy okna posiadają określony termin przydatności? Czy należy wymieniać je co określoną ilość lat? Niestety, nie jest to takie proste. To, jak długo okna będą w stanie dobrze nam służyć, zależy od wielu czynników – materiałów wykonania np okna drewniane lub PVC, sposobu montażu, konserwacji prowadzonej na przestrzeni lat.

 

Wymiana okien w domu lub mieszkaniu – o czym musisz wiedzieć

 

Czytaj również: Nowe Warunki Techniczne wprowadzają wymóg stosowania cieplejszej stolarki - montowane teraz okna muszą odpowiadać surowszym kryteriom

 

Jak zatem ocenić, że okna wymagają wymiany? Przyjrzyj się im dokładnie i oceń, czy:

 • Okna są szczelne – czy zimne powietrze dostaje się do środka, czy podczas deszczu woda trafia do mieszkania?
 • Okna odpowiednio wyciszają – czy przy zamkniętych oknach słyszysz odgłosy pochodzące z zewnątrz? Czy dźwięki ruchliwej ulicy nie zakłócają Twojego komfortu?
 • Okna dobrze działają – czy ich otwieranie i zamykanie nie sprawia problemów? Czy w pełni możesz korzystać ze wszystkich funkcji okien?
 • Okna cieszą oko – czy wygląd stolarki okiennej wciąż jest estetyczny?

 

Jeżeli którekolwiek z powyższych kwestii wzbudzają Twoje wątpliwości, prawdopodobnie nadszedł odpowiedni czasy, by wymienić stare okna na nowe.

 

Pozwolenie na wymianę okien

To, czy wymiana okien będzie wiązała się z koniecznością uzyskania pozwolenia, zależne jest od skali planowanych zmian. To znaczy:

 

 • Jeżeli zamierzasz zmienić kształt, wielkość lub położenie otworów okiennych na ścianie budynku, zgodnie z prawem, dokonujesz przebudowy obiektu budowlanego. Prace tego typu będą wymagały pozwolenia wydanego przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
 • W sytuacji, gdy wymiana okien nie wiąże się z naruszeniem ścian budynku (okna wymieniane są na inny model w tym samym wymiarze, na inny kolor lub na inny podział paneli okiennych w ramach istniejących otworów), uznaje się ją za prace remontowe, niewymagające pozwolenia. Niemniej jednak, w tym wypadku konieczne będzie zgłoszenie planowanego remontu do spółdzielni mieszkaniowej bądź starostwa.
 • Szczególną sytuacją jest wymiana okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków (lub znajdującym się na zabytkowym obszarze). Tego typu prace każdorazowo wymagać będą uzyskania pozwolenia, wydawanego przez konserwatora zabytków.

 

Wymiana okien w domu lub mieszkaniu – o czym musisz wiedzieć

 

Czytaj również: Trendy panujące w stolarce okiennej i dodatkowe akcesoria - rolety zaciemniające

 

Jedyną możliwością, aby wymiany okien dokonać bez zgłoszenia i bez pozwolenia, jest remont (wymiana stolarki bez naruszania ścian budynku) przeprowadzany w budynku, który jest Twoją własnością.

 

Wymiana okien – jak się przygotować?

Dopełniłeś wszelkich kwestii formalnych i wybrałeś nowe okna do swojego domu? Czas przygotować się na remont! Przed pojawieniem się ekipy monterskiej w Twoich czterech ścianach, powinieneś:

 

 • Usunąć wszelkie ozdoby znajdujące się w okolicy wymienianych okien – zdejmij zasłony i karnisze, zdemontuj rolety czy żaluzje.
 • Odsunąć meble, które stoją przy oknie – najlepiej, jeżeli ustawisz je w takim miejscu, aby nie utrudniały dojścia do okien.
 • Zabezpiecz otoczenie – grzejnik i podłogę możesz zabezpieczyć przy pomocy folii i tektury. Na czas prac w konkretnym pomieszczeniu możesz zabezpieczyć drzwi wewnętrzne folią, dzięki której pył nie będzie przenosił się do reszty domu czy mieszkania.

 

W zależności od ilości wymienianych okien oraz trudności planowanych prac (np. powiększanie otworów okiennych), czas remontu może wynieść od jednego do kilku dni. Najlepiej będzie, jeżeli ustalisz harmonogram prac z ekipą monterską – dzięki temu unikniesz niespodzianek.

 

W trakcie wymiany okien na nowe

Prace remontowe związane z wymianą stolarki okiennej należy powierzyć doświadczonym specjalistom – najlepiej ekipie rekomendowanej przez salon sprzedaży - Nardos - Producent okien drewnianych , w którym kupiłeś nowe okna do swojego domu. Dzięki temu zyskasz pewność, że montaż przeprowadzony zostanie prawidłowo.

 

Podczas wymiany okien zdaj się na specjalistów, jednak trzymaj rękę na pulsie. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, np. uszkodzenie elewacji czy wewnętrznych ścian, natychmiast zgłoś ten fakt do kierownika ekipy monterskiej.

 

Okna na śmietnik? Nie!

Stare okna w żadnym wypadku nie mogą trafić na śmietnik czy do kontenera pod blokiem (dotyczy to także kontenerów na odpady o dużych gabarytach). Stolarka okienna uznawana jest za odpad budowlano-rozbiórkowy i musi być zutylizowana w ściśle określony sposób. Jak?

 

Okna, które zostały usunięte podczas remontu, należy dostarczyć do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Problematycznych. Zutylizowanie starej stolarki okiennej w takim miejscu jest bezpłatne.

 

Wymiana starych okien na nowe to inwestycja, która bez wątpienia się opłaca. Nowoczesna stolarka okienna poprawi nie tylko termoizolację i wygłuszenie mieszkania, ale także znacznie podniesie jego walory estetyczne i pozytywnie wpłynie na kwestie bezpieczeństwa.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Kolorowe gniazda i włączniki Liczba postów: 47 Grupa: Budowa i re... Faktycznie, ma to sens. W końcu skoro można dzisiaj wykorzystać takie możliwości, to czemu tego nie zrobić? My też od jakiegoś czasu zwracamy szczególną uwagę n...
 • Czym można zastąpić naturalny kamień na schodach o... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Prostszym sposobem od okładania betonowych schodów jest układanie stopni z kostki brukowej i obrzeży. Patrz Rady i porady na stronie Buszremu.
 • Elewacja domu Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... Jak elewacja w nowoczesnym designie to tutaj zdecydowanie polecam zwrócić uwagę na Weneve - https://weneve.com/pl/106-plyty-scienne- i-elewacyjne-beton-architekt...
 • Budowa domu energooszczędnego Liczba postów: 32 Grupa: Budowa i re... Ogrzewanie na podczerwień ma coś w sobie. Trochę to działa jak nasze słońce. Latem bardzo fajnie wyczuwamy ciepło tego promieniowania. I jest to dla nas jak naj...
 • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 710 Grupa: Budowa i re... Część rzeczy można wykonać samodzielnie. Albo przynajmniej nadzorować ich wykonanie. Trzeba tylko mieć odpowiednią wiedzę. Są w sieci ciekawe blogi jak ten http...

Ostatnio na forum

 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 151 Grupa: Nowości ara... Szanowni Państwo, W pokoju dziecka najlepiej zastosować rozwiązania hipoalergiczne, antystatyczne i zapewniające plamoodporność. Do malowania ścian rekomenduję....
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 361 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • Fundamenty - nogi naszego domu Liczba postów: 114 Grupa: Robimy fund... Właśniei dlatego tak wazne jest skuteczne rozwiązanie w zakresie zabezpieczenia fundamentu przed negatywnym działaniem wilgoci. Zdecydowaliśmy się na wybór wers...
 • Bananowiec mrozoodporny (Musa basjoo) Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi... Co wy z tym klimatem, nie znacie się a gadacie :) Poszperajcie na forum ogrodniczym, w Polsce wiara ma bananowce w ogrodach i to kilkumetrowe! Normalnie zimują,...
 • Podłogi Liczba postów: 222 Grupa: Robimy stro... Ja jestem wielkim zwolennikiem parkietów tradycyjnych. Osobiście zdecydowałem się położenie parkietu z jesionu przez firmę www.parkietysema.pl. Podłoga wykonana...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 116 Grupa: Robimy dach Wiesz co jeżeli szukasz lżejszych pokryć dachowych to tutaj na pewno warto zwrócić uwagę na porządne blachodachówki od Braas, ponieważ znajdziesz u nich m.in mo...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16443 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >