Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Terminy takie jak fotowoltaika, panele fotowoltaiczne czy elektrownia słoneczna w ostatnich latach stały się niezwykle popularne. I choć większość z nas wie, że dotyczą one instalacji umożliwiającej pozyskanie energii elektrycznej ze słońca tak naprawdę nie za bardzo zdajemy sobie sprawę z czego składa się taka instalacja. Mając choćby podstawową wiedzę na ten temat, możemy nie tylko dobrze wypaść w towarzystwie, ale będzie nam łatwiej dobrać właściwe rozwiązanie na własne potrzeby. Zapraszamy na krótki przegląd fotowoltaiki.



Panele fotowoltaiczne, czyli baza każdej instalacji

Kluczowym elementem każdej instalacji są panele fotowoltaiczne. To dzięki nim możliwe jest pozyskanie prądu ze słońca. Promienie słoneczne padające np. na panele Pvstar składające się ze złączonych ogniw fotowoltaicznych zamieniane są na prąd stały, który trafia do falownika, o którym wspomnimy w osobnym punkcie. Efektywność instalacji w dużym stopniu zależy od zastosowanych w niej paneli. Przykładowo hurtownia fotowoltaiczna Pvstar posiada oba ich rodzaje: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Pierwsze z nich lepiej sprawdzą się w klimacie słonecznym, drugie stosowane są w Polsce, gdzie jak wiadomo słońca mamy dużo mniej, a dodatkowo często jest ono schowane za warstwą chmur. Wybierając panele warto postawić na produkty znanych marek, które ma w swojej ofercie m.in. hurtownia Pvstar. Dzięki temu mamy gwarancję nie tylko ich wydajności w wytwarzaniu prądu, ale gwarancję żywotności. Pamiętajmy, że fotowoltaika to inwestycja na wiele lat.


Falownik (Inwenter), czyli przetwornik pozyskanego prądu

Z poprzedniego punktu wiemy już, że prąd pozyskany bezpośrednio ze słońca jest prądem stałym. Tymczasem do zasilania wszelkich urządzeń domowych wykorzystywany jest prąd zmienny. Za zamianę jednego na drugi odpowiada właśnie Inwenter nazywany również Falownikiem. Bez niego nawet najlepsza instalacja na niewiele się zda. Podobnie jak na samych panelach na Falowniku w żadnym razie nie należy oszczędzać. Miejmy zawsze na uwadze długoterminowy horyzont dokonywanego zakupu.

 

Czytaj również: Fotowoltaika w czasie zimy – czy to działa?

 

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?


Poznajmy pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Jak każdy mechanizm również instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów dodatkowych, bez których jej działanie nie byłoby możliwe. W żadnym razie nie można o nich zapominać. Popularność fotowoltaiki w ostatnich latach przyczyniła się do tego, iż dysponuje nim każda dobra hurtownia fotowoltaiczna Kraków jest natomiast jednym z miast, gdzie tego typu rozwiązania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Do elementów dodatkowych zaliczamy m.in: przewody łączeniowe, rozdzielnie AC/DC i zabezpieczenia PV. Dopiero poprawne podłączenie wszystkich elementów, instalacja ograniczników, wyłączników nadprądowych sprawi, że nasza instalacja będzie nie tylko dostarczała prąd, ale będzie w pełni bezpieczna dla nas i naszych najbliższych. Nie bez powodu przy okazji fotowoltaiki stosuje się określenie własna elektrownia słoneczna. Już sama ta nazwa powinna kojarzyć się z rozwiązaniem spełniającym najsurowsze normy bezpieczeństwa.

 

Czytaj również: Fotowoltaika w Polsce stale się rozwija i zyskuje coraz większe zainteresowanie inwestorów

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 307

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >