Z przeprowadzonej sondy wynika, że z leasingu chętniej korzystają duże przedsiębiorstwa

Z przeprowadzonej sondy wynika, że z leasingu chętniej korzystają duże przedsiębiorstwa

Mogłoby się wydawać, że w mniejszych firmach – tych na początku ścieżki rozwoju, z mniejszymi przychodami, konieczność wspierania inwestycji zewnętrznymi formami finansowania jest wyższa. Wyniki badania „Leasing Index” wskazują jednak, że im więcej pracowników zatrudnia firma, tym chętniej korzysta z leasingu. Z czego wynika taka zależność? Czytaj dalej

 

 

Aż 43 proc. firm badanych na potrzeby „Leasing Index” zadeklarowało, że korzystaz leasingu. Wyraźnie widać jednak korelację między wielkością przedsiębiorstwa (wyrażonej liczbą zatrudnianych pracowników) i deklaracjami o finansowaniu inwestycji leasingiem. W firmach jednoosobowych wskaźnik ten wyniósł 37 proc., w firmach zatrudniających od 2 do 9 osób o 6 p. proc. więcej (43 proc.), a w tych powyżej 9 pracowników – aż 46 proc. W ostatniej grupie najwięcej respondentów zadeklarowało także zainteresowanie leasingiem (30 proc. wobec średniej dla całego badania na poziomie 26 proc.).


Czytaj również: Zmniejszenie podatku dochodowego z praw własności intelektualnej. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z IP Box?

 

Wbrew pozorom taka zależność nie powinna dziwić. Wielkość zatrudnienia jest bowiem bezpośrednio powiązana z całą gamą czynników, które zwiększają szanse na zainteresowanie leasingiem.


- Pierwszym z nich jest czas funkcjonowania na rynku – chociaż liczba pracowników nie zależy od stażu na rynku, widać między tymi wartościami korelację. Nie dziwi, że firmy prowadzone przez ludzi z doświadczeniem i biznesowym obyciem są bardziej nastawione na rozwój swoich usług i lepiej znają instrumenty finansowe, które im to umożliwiają – mówi Daniel Mrozek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży w Santander Leasing. - Drugim aspektem związanym z wiedzą, jest poziom profesjonalizacji kadr. W większych przedsiębiorstwach mamy najczęściej do czynienia z bardziej rozbudowaną strukturą, gdzie za poszczególne obszary działania odpowiadają ludzie z branżowym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym – specjaliści potrafiący wybierać najbardziej efektywne źródła finansowania spośród dostępnych możliwości dodaje.


 


 

Czytaj również: Pracownik - rodzic małego dziecka nie jest już problemem dla pracodawców

 

Kolejnym czynnikiem dowodzącym zależność wielkości przedsiębiorstwa i zainteresowania leasingiem jest ogólne nastawienie do zewnętrznych form finansowania. Bez względu na to czy mówimy o leasingu, pożyczkach czy kredycie – firmy jednoosobowe podchodzą do usług oferowanych przez sektor finansowyze znacznie większym dystansem niż większe podmioty. Warto jednak zwrócić uwagę na trend, który widać porównując tegoroczny „Leasing Index” z badaniem przeprowadzonym w 2016 roku. Plany finansowania rozwoju ze środków własnych ówcześnie deklarowało 83 proc. firm. Dziś już mniej niż połowa (49 proc.).

2019-06-19
Źródło: Attention Marketing / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19280 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >