Zakładanie trawnika pod koniec lata

Zakładanie trawnika pod koniec lata

Końcówka sierpnia to doskonały moment na zakładanie trawnika. Temperatury gleby oraz powietrza sprzyjają wzrostowi trawy i rozwijaniu się kiełków. Przedstawiamy 5 zasad, o których warto pamiętać, jeśli decydujemy się na zakładanie i pielęgnację trawnika w okresie późnego lata. Czytaj dalej

Zasada 1: Odpowiednio przygotujmy podłoże pod trawnik

 - Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest oczyszczenie i spulchnienie ziemi. Ten proces pozwoli dotlenić ziemię, tworząc przestrzeń, w której kumulować się będzie woda i powietrze. To z kolei sprawi, że gleba lepiej przyjmie wszelkiego rodzaju nasiona – tłumaczy Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak. Dodaje, że ręczne spulchnianiem ziemi, jest bardzo wymagającym zajęciem dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie glebogryzarki (np. glebogryzarki spalinowej tylnej FAWORYT SGT48-196L).

 

Zasada 2: Pamiętajmy o odchwaszczaniu 

Istnieją dwa sposoby na usuwanie zbędnych chwastów - ręczne wykonanie zabiegu oraz z użyciem środków chemicznych. W drugim przypadku należy pamiętać o tym, by nie potraktować specyfikami krzewów, gdyż rośliny ulegną wtedy znacznemu zniszczeniu. W przyszłości (najlepiej po upływie co najmniej roku), oprócz odchwaszczania dobrze jest także przeprowadzić wertykulację. Jej celem jest usunięcie szkodliwych chwastów i resztek organicznych, ale także odpowiednie napowietrzenie i umożliwienie dotarcia wody w głąb ziemi. Dobrej jakości wertykulator sprawi, że trawa będzie bardziej odporna na choroby grzybowe lub pojawienie się chwastów. 

 

Czytaj również: 3 wskazówki, jak pomóc trawnikowi przetrwać upały


Zakładanie trawnika pod koniec lata

 

Zasada 3: Do nawożenia używajmy właściwych mieszanek

Korzystajmy z mieszanek bogatych w fosfor i potas. Pierwszy z nich wpłynie na system korzeniowy traw, umożliwiając im odpowiedni rozrost, drugi uodporni trawnik na choroby, suszę czy mróz. 

 

Zasada 4: Regularnie przycinajmy trawę 

- Zanim przejdziemy do koszenia upewnijmy się, że ostrza kosiarki są ostre, w innym przypadku trawa zostanie poszarpana i jej liście będą połamane – przestrzega Grzegorz Kolwalczyk, ekspert firmy Krysiak. Druga kwestia to, jak podkreśla - trawa przycięta zbyt nisko źle znosi suszę, dlatego podczas sierpniowych upałów dobrze jest pozostawić trawnik na wysokości nie mniejszej niż 6 cm. 

 

Zasada 5: Podlewajmy niezależnie od stanu pogody

Nawet jeśli w naszym regionie pojawiają się silne opady, nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu nowo założonego trawnika. Znajdujące się w pobliżu drzewa i krzewy poprzez system korzeniowy pobierają duże ilości wody z gleby, więc mimo intensywnego deszczu nie mamy pewności, że nasz trawnik zostanie odpowiednio nawodniony. 


Zakładanie trawnika pod koniec lata

 

Czytaj również: 3 proste zasady podlewania trawnika, aby był idealnie zielony


Jeśli zastosujemy powyższe 5 zasad, zakładanie i pielęgnację trawnika w sierpniu nie będzie stanowić dużego wyzwania. Trawa bez problemu wytrzyma okres jesienno-zimowy, a wiosną wciąż będzie zachwycać nasze oko, pięknie komponując się z pozostałymi elementami ogrodu.


Źródło: Commplace / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 224

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >