Zakup mieszkania i dylemat czy wybrać rynek pierwotny, czy rynek wtórny

Zakup mieszkania i dylemat czy wybrać rynek pierwotny, czy rynek wtórny

Wybór własnego M zawsze zaczyna się od odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Rynek pierwotny czy wtórny? Nowe mieszkanie czy z historią? Od dewelopera czy od osoby prywatnej? Nieruchomość to inwestycja na lata, często na całe życie, dlatego warto na starcie określić swoje oczekiwania, jak i możliwości. Czytaj dalej

 

Kupno domu czy mieszkania to decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Ponieważ stanowi dużą i poważną inwestycję, lokal musi spełniać niemal wszystkie nasze potrzeby (funkcjonalności, infrastruktury osiedlowej, lokalizacji, ceny, sposobu finansowania). Jak pokazują statystyki zdecydowaną przewagą cieszą się mieszkania z tzw. pierwszej ręki, a więc od dewelopera. Dlaczego? 

 

Dostosowane do własnych potrzeb

Propozycji na rynku pierwotnym jest wiele. W ofertach deweloperów można znaleźć kawalerki, mieszkania dwu-, trzy-, czteropokojowe, duże apartamenty, jak i domy (w mieście i poza jego granicami). Można też zdecydować się na satysfakcjonujący nas układ pomieszczeń lub dostosować go do własnych potrzeb. Większość inwestorów pozwala na wprowadzenie zmian lokatorskich w trakcie realizacji projektów, co nie jest możliwe na rynku wtórnym – Zainteresowanym dajemy swobodę aranżacyjną. Proponujemy m.in. mieszkania od 50 do 60 mkw, które dają możliwość przygotowania trzech mniejszych lub dwóch przestronniejszych pokoi z aneksem kuchennym w cenie – informuje Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady. Podobnie sytuacja wygląda na osiedlu Zalasewo Park. –  Przygotowaliśmy apartamenty z antresolami w taki sposób, by pozwolić nabywcom na swobodny ich podział, np. wydzielenie liczby pokoi na antresoli – zaznacza Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building. Z kolei Kos-Dom przygotował dwa warianty architektoniczne domów (z garażem lub niezależną kuchnią), które również można nieco przearanżować według potrzeb kupujących. – Na Osiedlu Ziołowym istnieje możliwość zaaranżowania przestrzeni w taki sposób, by na piętrze wydzielone zostały aż cztery pokoje – zaznacza Jan Kaczmarek reprezentujący firmę Kos-Dom.  


Zakup mieszkania i dylemat czy wybrać rynek pierwotny, czy rynek wtórny

 

Czytaj również: Zakup mieszkania - wszystko, co musisz wiedzieć, by inwestycja była udana


Opcją kuszącą, niedostępną w mieszkaniach z drugiej ręki, są pakiety całkowitego wykończenia wnętrza. Systemów „pod klucz” jest wiele. – Przygotowane przez nas propozycje są całkowicie spersonalizowane. W odpowiedzi na potrzeby klientów posiadamy dwa warianty wykończenia: idea oraz perfect. Nasi profesjonaliści zapewniają fachowe wykonanie oraz oszczędność czasu, ponieważ wszystkich prac dopilnuje przedstawiciel dewelopera – podkreśla Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu firmy Agrobex. Z kolei Sky Investments proponuje rozwiązanie z firmą „Tanio pod klucz”. – Chcąc zapewnić najwyższą jakość usług oferujemy wykończenie domu na osiedlu Rodzinne Podolany z firmą "Tanio Pod Klucz", która daje 3-letnią gwarancję na wszystkie prace wykończeniowe – zauważa Agnieszka Jałoszyńska z firmy Sky Investments.

 

Bogata infrastruktura osiedlowa

Młode rodziny stawiają na nowo wybudowane osiedla również dlatego, że deweloperzy dbają o osiedlową infrastrukturę. Standardem jest już plac zabaw. – Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy dwa, bogato wyposażone place zabaw. Chcemy, by były one nie tylko przyjazne dla dzieci, ale również stały się miejscem zawiązywania sąsiedzkich znajomości – dodaje Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development. Inwestorzy dbają również o elementy małej architektury, a więc odpowiednio przygotowane chodniki, drogi wewnętrzne, podjazdy, miejsca postojowe i garażowe. Ciekawie przygotowują również tereny zielone. Takie rozwiązanie nie zawsze istnieją na starszych osiedlach. – Dbamy o to, by tereny wspólne na Osiedlu Zielone Rabowice II były estetyczne i funkcjonalne. Zadbaliśmy o drogi wewnętrzne, chodniki i oświetlenie – mówi Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development. Nowe projekty mieszkaniowe są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie brakuje wind, specjalnych podjazdów. – Dostosowanie osiedla Nowe Ogrody do potrzeb wszystkich mieszkańców jest dla nas kluczowe. Mamy więc plac zabaw dla najmłodszych, parkingi rowerowe dla aktywnych, a ponadto budynek przystosowaliśmy do potrzeb niepełnosprawnych – mówi Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. Niektórzy deweloperzy decydują się na przygotowanie lokali usługowo-handlowych (np. na sklep, aptekę czy gabinet kosmetyczny), a dostępność takich punktów z pewnością ułatwia życie nowym mieszkańcom. – Zarówno na Bosej 7, jak i  Sielskiej 14 przewidzieliśmy na parterze lokal, który może stać się osiedlowym sklepem, siedzibą firmy czy lokalem  fryzjerskim. Możliwości jest sporo – zauważa Marek Smogór, prezes Bosej 7 i Sielskiej 14.

 

Koszty, rabaty i kwestie prawne

Spora konkurencja na rynku pierwotnym wpływa na cenę mieszkań i domów oraz na proponowane przez deweloperów rabaty czy promocje. A tych nie brakuje. To nowe nieruchomości mogą zaproponować miejsce postojowe w cenie czy gratisową komórkę lokatorską. Zwykle też cena podlega drobnym negocjacjom. – Na Przystani Warta do końca sierpnia trwa promocja: do mieszkania komórka lokatorska w cenie, do apartamentu miejsce postojowe gratis – mówi Michał Wawrzyniak z marki DRN Concept Deweloper. Inne rozwiązanie zastosowano na Osiedlu Przy Jeziorach. –  W cenie domu proponujemy projekt oraz realizację kuchni pod klucz. Promocja obowiązuje do końca sierpnia – zaznacza Tomasz Pietrzyński z firmy More Place.


Zakup mieszkania i dylemat czy wybrać rynek pierwotny, czy rynek wtórny

 

Czytaj również: Części wspólne inwestycji stają się coraz ważniejszym kryterium w zakupie mieszkania


Zakup nieruchomości to także koszty okołotransakcyjne. – Finiszując kupno kredytem trzeba ponieść opłaty bankowe, jednak koszty przedwstępnej umowy notarialnej dzielone są na pół – pomiędzy nabywcę a dewelopera – podkreśla Marek Krajewski, przedstawiciel inwestora projektu Garbary 31. 


Nie płaci się też – tak jak w przypadku rynku wtórnego – podatku od czynności cywilno-prawnej, który wynosi 2% wartości nieruchomości. Wielu deweloperów, tak jak my, posiada własne działy sprzedaży, nie trzeba więc doliczać do kosztów zakupu wynagrodzenia dla pośrednika, a to kolejne zaoszczędzone 1,5-3% ceny transakcyjnej – dodaje Piotr Hryniewicz z firmy Inwestycje Hryniewicz.pl


Atutem inwestycji z rynku pierwotnego są jasny stan prawny. – Przy zakupie od dewelopera nie pojawiają się problemy z roszczeniami byłych właścicieli, zasiedzenia nieruchomości, niezgodności w księgach wieczystych bądź kwestie spadkowe – wskazuje Elżbieta Sobierajska z biura Poz Inwest. Zakup nowego mieszkania procentuje też, gdy nieruchomość planujemy wynająć. Nowoczesna architektura, zadbana zieleń, plac zabaw, miejsca postojowe to elementy, które docenią wynajmujący i chętniej wybiorą niż mieszkanie z drugiej ręki.

 

Zakup mieszkania i dylemat czy wybrać rynek pierwotny, czy rynek wtórny

Źródło: Mission PR / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 92 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >