Zalety drewna klejonego w konstrukcjach.

Zalety drewna klejonego w konstrukcjach.

Wytrzymałość materiału jakim jest drewno, a także łatwość jego obróbki sprawiło, że jest to jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budowaniu konstrukcji budynków i wielu wiat o rozmaitych rozmiarach. Początkowo wykorzystywane było drewno lite. Obecnie wykorzystywanym drewnem jest tzw. drewno klejone warstwowo. Warto dowiedzieć się, jakie zatem wartościowe zalety posiada drewno klejone w konstrukcjach? Czytaj dalej

 

Zalety drewna klejonego w konstrukcjach- Jakie są właściwości drewna klejonego warstwowo i naturalnego drewna litego?

Obecnie bardziej popularnym niż drewno lite wykorzystywanym w budowie konstrukcji nośnych budynków i wiat jest drewno klejone. Drewno to stosowane w  konstrukcjach posiada dużo zalet i wartościowych właściwości lepszych od drewna litego. Jest to tworzywo drewniane wytwarzane z cieniutkich deseczek tzw. lameli. Drzewa wykorzystywane do produkcji drewna klejonego to gatunki drzew iglastych głównie sosna i świerk. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością i posiadają jasny odcień drewna, który później bardzo ładnie i nowocześnie prezentuje się w konstrukcjach. Dodatkowo drewno to wolno pochłania wilgoć.


zalety drewna klejonego w konstrukcjach

 

Podstawowym warunkiem rozpoczęcia procesu tworzenia drewna klejonego w konstrukcjach jest dokładne wysuszenie lameli do wilgotności co najwyżej 12%. Proces ten nie jest czasochłonny ze względu na cienka grubość deseczek. Podczas sklejania ze sobą kolejnych warstw lameli można równocześnie nadać drewnu klejonemu wymagany kształt, wyginać je w łuk o rozmaitych rozmiarach. Lekki i wytrzymały materiał pozwala na montowanie do konstrukcji nawet gotowych elementów o dużej rozpiętości i długości, co byłoby niemożliwe przy innych materiałach bez zastosowania dodatkowych podpór.

 

drewno klejone warstwowo

 

 

Czytaj również: Budowa wiaty garażowej? To bardzo proste! Oto informacje, które będą Ci potrzebne

 

Aby drewno lite było równie wytrzymałym materiałem co drewno klejone, przede wszystkim poddane powinno być odpowiedniemu suszeniu. W dzisiejszych czasach przy dużym zapotrzebowaniu na drewno jest to zazwyczaj niemożliwe. Drewno jest suszone za krótko, a wysycha przeważnie już po wmontowaniu go w konstrukcje. Takie metody, a także występujące w drewnie naturalnym niedoskonałości i seki powodują, że nieustannie poddawane jest ono “pracy”.


drewno lite jest równie wytrzymałe jak klejone

Pęcznieniu i kurczeniu się, co skutkuje tym, że po jakimś czasie struktura drewna staje się wypaczona i pęka. Drewno lite wówczas traci na swojej wytrzymałości. Każdy mając na myśli drewno lite, zadaje sobie pytanie, w jaki więc sposób w dalszym ciągu utrzymują się konstrukcje i budynki historyczne w całości wykonane z drewna litego? Kiedyś jednak bez problemu możliwe było dokładne suszenie drewna, a odpowiedni czas, który powinien być na to przeznaczony to 1 rok na 1 cm grubości drewna. Mimo to drewno lite posiada wyjątkową cechę: wygląda niezwykle stylowo i unikalne. Coraz mniej wykorzystywane drewno lite od zawsze było uważane za wytrzymały materiał. Drewno klejone pokazało jednak, że tworzywo drzewne może być jeszcze bardziej wytrzymałe. Posiada cechy, które jednak niezaprzeczalnie przodują nad drewnem litym.


Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min,: wiaty garażowe: http://ogrodolandia.pl/wiaty-garazowe

 

Czytaj również: Domek kanadyjski


Źródło: ogrodolandia / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17906 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 200

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >