Zanim położysz podłogę sprawdź, jaki podkład będzie dla niej najlepszy

Zanim położysz podłogę sprawdź, jaki podkład będzie dla niej najlepszy

Podkład podłogowy to warstwa, od której jakości w dużym stopniu zależy trwałość i funkcjonalność podłogi. Rynek oferuje w tym zakresie różne możliwości. Do wyboru mamy tradycyjne jastrychy cementowe (potocznie nazywane też wylewkami) lub podkłady samopoziomujące – cementowe, anhydrytowe oraz alfa. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony. Warto je poznać, zanim podejmiemy tę jakże ważną decyzję. Czytaj dalej

 

Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, stanowiąc istotny składnik wykończenia stropu lub płyty podłogowej. Dlatego tak istotne jest, aby była równa oraz wytrzymała, charakteryzowała się parametrami technicznymi, które zapewnią jej bezproblemowe użytkowanie w przyszłości, gwarantując mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo (jeden z trzech filarów, na którym opiera się filozofia zdrowego mieszkania opracowana przez Baumit, o której więcej informacji znajdziecie na stronie: www.viva.baumit.com). Dla zapewnienia właściwej trwałości i użyteczności podłogi decydujące znaczenie ma prawidłowo wykonany, równy i posiadający odpowiednią wytrzymałość mechaniczną podkład podłogowy (zwany również jastrychem). Jego zadaniem jest przeniesienie obciążeń oraz zapewnienie równej powierzchni przed położeniem posadzki, np. parkietu, płytek podłogowych, wykładziny. Odpowiednio wytrzymałe cementowe podkłady podłogowe mogą pełnić też funkcję posadzki (po zabezpieczeniu powierzchni odpowiednimi impregnatami). Zależnie od przeznaczenia i funkcji, jaką ma spełniać, podkład podłogowy musi charakteryzować się właściwymi parametrami technicznymi. Koronnym argumentem potwierdzającym wagę tego elementu niech będzie fakt, że źle zaprojektowania lub nieprawidłowo wykonana podłoga najczęściej oznacza kosztowny remont w przyszłości. A przecież nie o to nam chodzi.

 

Zanim położysz podłogę sprawdź, jaki podkład będzie dla niej najlepszy

Podkłady Alfa (półwodny gips) / CA

Takie mieszanki wykorzystują nowoczesny materiał wiążący na bazie specjalnego gipsu odmiany alfa (półhydrat siarczanu(VI) wapnia), zwanego również CaSuBi. Podkłady Baumit Alpha oparte na tym spoiwie charakteryzują się bardzo dobrym rozpływem, a uzyskanie gładkiej i równej powierzchni nie wymaga dodatkowego ręcznego czy maszynowego wygładzania. Są bezskurczowe, co eliminuje konieczność zastosowania dylatacji na powierzchni do 800 m² (z ogrzewaniem podłogowym do 300 m2), poza wykonaniem dylatacji obwodowych – te są konieczne zawsze, bez względu na rodzaj podkładu, który wybierzemy. Ich atutem jest także odporność na wodę – wyższa niż w przypadku wylewek anhydrytowych.  Ważną zaletą wylewek samopoziomujących Baumit Alpha jest również perspektywa szybkiego użytkowania powierzchni – produkty te umożliwiają chodzenie po wylewce już na drugi dzień po aplikacji (w przypadku podkładów zespolonych z podłożem już nawet po 6 godzinach). Dzięki swoim właściwościom (m.in. wysokiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła λ ≥ 1,6 W/mK), doskonale współpracują z systemem ogrzewania, zapewniając optymalne przekazywanie ciepła z rur grzewczych za pośrednictwem podkładu podłogowego.


Zanim położysz podłogę sprawdź, jaki podkład będzie dla niej najlepszy

Przekrój tradycyjnego jastrychu z przewodem grzewczym

Jastrychy cementowe / CT

Jastrychy (wylewki) cementowe m.in. charakteryzują się półsuchą konsystencją. Układa się je ręcznie lub maszynowo, a następnie wyrównuje łatą. Podkłady fabryczne są dodatkowo wodo- oraz mrozoodporne. Właściwościami roboczymi, wytrzymałością, a często też szybkością wysychania znacznie przewyższają zaprawy wykonywane na budowie. Dzięki temu sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, w pomieszczeniach suchych, mokrych, a także miejscach narażonych na duże obciążenia. Mogą być stosowane w zakresie grubości od 10 do 100 mm, a dzięki gęstoplastycznej konsystencji idealnie nadają się do formowania spadków, tak pożądanych na balkonach, tarasach czy schodach, by swobodnie mogła spływać z nich woda. Spoiwo tych jastrychów stanowi cement, a podkłady te są podatne na skurcz, dlatego ważnym elementem ich wykonania na większych powierzchniach są właściwie zaprojektowane i zrealizowane dylatacje. Ułożona powierzchnia wymaga zazwyczaj zatarcia. Wadą tego rodzaju jastrychów jest długi czas wysychania. Na wykonaną powierzchnię można wchodzić zazwyczaj dopiero po 1-2 dniach od ułożenia, natomiast z jej pełnym obciążaniem i układaniem płytek należy poczekać zwykle 21 dni, a w przypadku wykładzin czy parkietów minimum 28 dni. Chyba, że sięgniemy po rozwiązanie takie jak posadzka cementowa Baumit Rapido 1 Speed – o błyskawicznym czasie wiązania i wysychania – wówczas ten czas skraca się odpowiednio do 3 godzin (ruch pieszy), a dowolne posadzki możemy układać już po 24 godzinach! (wilgotność ≤ 2% CM).

 

Czytaj również: Jak kłaść panele? Krok po kroku!


Zanim położysz podłogę sprawdź, jaki podkład będzie dla niej najlepszy

Przekrój Jastrychu Alpha z przewodem grzewczym

Podkłady anhydrytowe (bezwodny siarczan wapnia) / CA

Wytwarzane są na bazie anhydrytu – bezwodnej odmiany siarczanu wapnia (CaSO4). Mają płynną konsystencję i właściwości samopoziomujące. Pozwalają uzyskać równy i mocny podkład pod wszelkie okładziny podłogowe, ale tylko w pomieszczeniach suchych, bo nie są odporne na wilgoć. Mają nieco wyższy współczynnik przewodzenia ciepła (λ ok. 1,4-1,6 W/mK) niż wylewki cementowe, więc lepiej od nich sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Wylewki anhydrytowe są praktycznie bezskurczowe, dlatego takie podkłady mogą być układane na dużych powierzchniach bez konieczności wykonania dodatkowych dylatacji (poza obwodowymi). Z reguły wymagają jednak użycia aktywatora wiązania, który może doprowadzić do wytworzenia się na powierzchni jastrychu tzw. „mleczka” – należy je zeszlifować przed położeniem okładziny. Wchodzenie na podkład możliwe jest następnego dnia po wylaniu, a jego obciążanie zazwyczaj po 3 dniach. 

 

Źródło: Baumit

 

Rodzaj podkładu a ogrzewanie podłogowe

Aby ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją rolę, do wykonania podkładu należy użyć materiału o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych i wysokiej przewodności cieplnej – im będzie wyższa, tym efektywniej zadziała nasza instalacja. Pod tym względem lepiej sprawdzają się podkłady samopoziomujące, których płynna konsystencja gwarantuje dokładne otoczenie rurek grzewczych zaprawą, a tym samym mających znacznie lepszą przewodność cieplną niż jastrychy cementowe (dla których λ to ok. 1,0-1,4 W/mK). Podkłady cementowe mają konsystencję półsuchą, dlatego trudniej je zagęścić wokół przewodów, co może powodować powstanie pustek powietrznych obniżających wydajność całego systemu.

 

Reasumując, podkład samopoziomujący można wykonać łatwiej i dużo szybciej, a dodatkowo taki podkład nagrzewa się znacznie szybciej w porównaniu do wykonanego z tradycyjnej zaprawy cementowej, przynosząc wymierne oszczędności energii. Na korzyść podkładów samopoziomujących (CA) przemawia także wysoka wytrzymałość oraz parametry techniczne, co pozwala zapomnieć o konieczności zbrojenia wylewki, a dodatkowo umożliwia zmniejszenie jej grubości z 45-50 mm do 35 mm nad przewodami grzewczymi. 

 

Samopoziomujące podkłady Baumit Alpha charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ ≥ 1,6 W/mK oraz wysoce homogeniczną strukturą, dzięki czemu nagrzewają się nawet ponad dwukrotnie szybciej od swojego cementowego odpowiednika i efektywniej oddają ciepło do pomieszczenia. Jeśli zatem zależy nam na najwyższej wydajności instalacji ogrzewania podłogowego – wylewka na bazie spoiwa alfa to zdecydowanie najlepsza opcja. Także wówczas, jeśli chcemy szybko uruchomić instalację. Przy zastosowaniu tej technologii jest to możliwe już po 3 dniach. W przypadku jastrychów anhydrytowych trzeba z tym poczekać 7 dni, a przy cementowych ten czas wydłuża się do 21 dni. 


Zanim położysz podłogę sprawdź, jaki podkład będzie dla niej najlepszy

 

Czytaj również: Izolacja akustyczna podłogi za pomocą pasków z wełny mineralnej szklanej

 

Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie, który rodzaj podkładu podłogowego – jastrychu najlepiej sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeśli chcemy formować spadki, bezkonkurencyjne będą podkłady cementowe. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, zdecydowanie lepiej sprawdzą się wylewki samopoziomujące. Podobnie, gdy zależy nam na szybkiej i łatwej realizacji prac. Jednak niezależnie od tego, jakiego dokonamy wyboru, zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta. Wybierajmy rozwiązania sprawdzone, niekoniecznie najtańsze. Szukanie oszczędności na warstwach podkładu podłogowego może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, dlatego zanim uprzykrzymy sobie życie, narażając się na konieczność skuwania podłogi, lepiej od razu zadbajmy o odpowiednią jakość materiałów oraz wykonawstwa. Sukces gwarantowany!


Źródło: BUENA VISTA / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3270 Grupa: Porady i op... Na https://biozdrowy.pl/pl/eko-dom/ możecie znaleźć naturalne środki czystości do domu, myślę że super się sprawdzą przy pracach porządkowych w domu :)
 • Okna i drzwi do domu - Poznań Liczba postów: 7 Grupa: Porady i op... Również uważam, że dobry wyborem jest właśnie firma Domega podczas poszukiwań stolarki okiennej, przede wszystkim w ich przypadku można liczyć na profesjonalizm...
 • Wybór najlepszych opon zimowych - zakupy Liczba postów: 4 Grupa: Ciekawe pom... W mojej opinii akurat jeżeli chodzi o wybór dobrej jakości opon zimowych to tutaj jak najbardziej warto zwrócić uwagę na te rozwiązania sprawdzone i specjalnie....
 • Jaka aranżacja łazienki ? Liczba postów: 511 Grupa: Ciekawe pom... Pamiętaj też o zakupie potrzebnych w łazience urządzeń AGD. Polecam od siebie pralkę Electrolux Perfect Care. Mam ją u siebie i jestem bardzo zadowolona. Dużym....
 • Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 20 Grupa: Ciekawe pom... Jak ktoś z was wyjedzie za granicę do pracy do Norwegii to tutaj https://zwrot-podatkow.pl/zwrot-podatku- z-norwegii macie firmę która wam pomoże tam się z podat...

Ostatnio na forum

 • blacha trapezowa Liczba postów: 125 Grupa: Robimy dach Może zobaczcie na stronę arkusz blachy ocynk to oferta od firmy która od dawna działa na rynku i ma dobrą atrakcyjną ofertę na różnego rodzaju blachy. Wybierzci...
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 573 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 192 Grupa: Firmy budow... Ja też sobie mogę dodać coś do tego kotła, bo sądzę, że jak już sobie polecamy, to sprawdzone firmy, a nie jakieś krzaki za przeproszeniem. http://www.cm-constr...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 168 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
 • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 171 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
 • Rozbiórki Liczba postów: 101 Grupa: Stawiamy śc... Przeczytałem dużo wpisów z tego wątku i dowiedziałem się bardzo dużo. Ta wiedza mi się przyda. ________________________________ ____________ https://www.tarnowsk...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17103 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >