Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu -  bez mieszania albo rozrabiana tradycyjnie

Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu - bez mieszania albo rozrabiana tradycyjnie

Jest trwały, wytrzymały, w wielu przypadkach niezastąpiony i znany już od czasów starożytnego Rzymu. Beton, bo o nim mowa, na dobre zadomowił się w naszym życiu i nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że to niekwestionowany numer jeden wśród materiałów budowlanych. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów wokół nas jest z niego wykonanych. Podążając jego śladami natkniemy się zarówno na wielkie inwestycje, jak i mniejsze realizacje. Nie trzeba daleko szukać, by go spotkać. Wystarczy, że rozejrzymy się wokół naszych domów. Murki, słupki, wiaty, grille, donice i inne detale ogrodowe… to tylko początek długiej listy elementów, przy których powstawaniu był obecny. Czytaj dalej

 

Dla każdego coś dobrego

Większe ilości betonu dostarczają na place budowy betonomieszarki samochodowe z obrotowym mieszalnikiem, zwane potocznie „gruszkami”. W przypadku zapotrzebowania na mniejsze ilości, niezastąpione są suche mieszanki betonowe oferowane w workach. To rozwiązanie, które doceniają nie tylko profesjonalni wykonawcy, lecz coraz częściej także majsterkowicze, którzy sami podejmują się prac np. w ogrodzie, na działce czy wokół domu. Fabrycznie przygotowane mieszanki gwarantują jednorodność oraz stałą, wysoką wytrzymałość, a przy tym zawierają dodatki ułatwiające obróbkę i są mrozoodporne. Co więcej, gotowe zaprawy występują również w odmianach błyskawicznie wiążących, pomagających przeprowadzić prace w dużo szybszym tempie. Tego typu wyroby posiadają zatem zalety, których najczęściej pozbawione są zaprawy przygotowywane samodzielnie na budowie. Warto również wspomnieć, że produkty w workach są łatwiejsze w transporcie. Problem może pojawić się wówczas, gdy betonowanie (np. montaż słupków) chcemy wykonać w miejscu bez dostępu do energii elektrycznej, ale i na to technolodzy znaleźli już odpowiedź.


Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu

Gdzie prąd nie może…

tam odnajdzie się beton montażowy Baumit Gala Fix. Nie tylko błyskawicznie wiąże i jest bardzo łatwy w zastosowaniu, lecz także – co warte podkreślenia – nie wymaga stosowania mieszadeł elektrycznych czy innych urządzeń mieszających. Jest mrozoodporny, dlatego można go bezpiecznie stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Świetnie zatem sprawdzi się przy montażu elementów małej architektury, takich jak np. słupki ogrodzeniowe, lampy ogrodowe, ławki, huśtawki, pergole czy altany. Montaż skrzynek pocztowych, suszarek do ubrań, a nawet masztów i znaków informacyjnych oraz drogowych – to zadania, w których również wzorowo zda egzamin. Ale to wciąż nie wszystko co potrafi ten produkt. Z powodzeniem możemy go wykorzystać przy niewielkich pracach betoniarskich oraz naprawczych w domu i ogrodzie oraz wykonywaniu podkładów betonowych, a także do niekonstrukcyjnych napraw betonu, jako zaprawa CC (na cemencie hydraulicznym). 

 

Czytaj również: Zastosowanie płynnej membrany podczas montażu okien, zapobiega stratom energii budynku

 Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu

Fot. Baumit

Wysyp, zalej i gotowe!

Jeśli chcemy zamocować elementy w gruncie, zacznijmy od przygotowania pod nie wykopu, zwracają uwagę na jego wymiary. Te bowiem powinny być min. 20-30 cm większe we wszystkich kierunkach niż wymiary samego elementu kotwionego. Po zwilżeniu wykopu wodą, możemy rozpocząć wsypywanie mieszanki betonowej. Robimy to 10-centymetrowymi warstwami, aż osiągniemy pożądaną grubość. Każdą z nich polewamy odpowiednią ilością wody (możemy użyć konewki ogrodowej) i czekamy ok. 1 minuty do jej całkowitego wchłonięcia. Na koniec warstwę wierzchnią możemy wyrównać np. kielnią. Zaprawa bardzo szybko wiąże (po ok. 5 minutach od zalania mieszanki wodą), dlatego w trakcie montażu należy kontrolować położenie osadzanego elementu. Jego lekkie obciążanie jest możliwe po ok. 30 minutach, natomiast po ok. 48 godzinach beton osiąga pełną wytrzymałość.


Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu

1. Wykonać wykop i osadzić mocowany element. Suchą zaprawę wsypywać warstwami o grub. 10 cm.

Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu

2. Powoli polewać odpowiednią ilością wody stosując np. konewkę ogrodową.

Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu

3. Lekkie obciążenie mocowanego elementu jest możliwe już po 30 minutach 

 

Mieszadło w ruch

Baumit Gala Fix doskonale sprawdzi się również, gdy potrzebujemy zastosować zaprawę betonową w standardowy sposób. Wówczas wystarczy wymieszać suchą mieszankę z określoną ilością wody, używając do tego wolnoobrotowego mieszadła elektrycznego lub betoniarki. Przygotowaną w ten sposób zaprawę układamy w miejscu zastosowania, nie zapominając o odpowiednim zagęszczeniu i wyrównaniu oraz wygładzeniu bądź zatarciu powierzchni (zależnie od rodzaju prac). Pełne obciążenie wykonanych elementów jest możliwe już po ok. 48 godz., a beton osiąga bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie – powyżej 40 MPa.


Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu

1. Zawartość worka wymieszaćz określaną ilością wody do uzyskania jednorodnej mieszanki 

Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu

2. Zaraz po wymieszaniu beton ułożyć w przygotowanym miejscu zastosowania.

Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu

3. Urabialność świeżej mieszanki wynosi około 10 minut (zależnie odtemperatury).


Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zastosowanie Baumit Gala Fix w najprostszej wersji, bez mieszania, czy też w sposób tradycyjny, możemy być pewni, że otrzymamy zaprawę betonową, wiążącą pewnie oraz w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu nasze prace przebiegną szybko i sprawnie, a ich efekt będzie trwały i zapewniający bezpieczne użytkowanie.


Czytaj również: Mocowania budowlane w każdych warunkach - właściwości i zastosowanie zaprawy epoksydowej

 

Zaprawa betonowa do prac murowych wokół domu


Źródło: BUENA VISTA / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15825 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >