Zasada działania pistoletu lakierniczego

Zasada działania pistoletu lakierniczego

Wśród wielu niepozornych urządzeń, które pomagają w pracy każdego dnia wykorzystującym je fachowcom, niewątpliwie ważne miejsce zajmuje pistolet lakierniczy. Mało kto wie, że ta wydawałoby się prosta konstrukcja to efekt ponad stuletniej pracy i gromadzenia doświadczeń konstruktorów. Wszystko to doprowadziło do powstania obecnie szeroko stosowanych pistoletów lakierniczych, cechujących się wręcz doskonałymi parametrami pracy i stanowiących idealne przedłużenie ręki obsługującego go lakiernika. Jak działają te cuda techniki? W jaki sposób tak małe urządzenie może sprawić, że wielkie powierzchnie są perfekcyjnie wykończone i zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi na bardzo długi czas? O tym opowiemy w dalszej części artykułu. Czytaj dalej

 

Farba niesiona powietrzem

Zasada działania pistoletu lakierniczego bazuje na sprężonym powietrzu. To ono jest nośnikiem aplikowanych substancji. Z tego powodu, pistolety lakiernicze często nazywa się tez pistoletami pneumatycznymi. Powietrze jest uniwersalnym nośnikiem i nie reaguje z rozpylanymi materiałami, dlatego wachlarz ciekłych substancji, którymi wykańcza się powierzchnię przy użyciu pistoletu jest bardzo szeroki. Mogą być to na przykład lakiery, farby, kleje, rozpuszczalniki i wiele, wiele innych chemikaliów, niezbędnych w codziennej pracy lakiernika. Niemniej jednak, stworzenie tak małego urządzenia, które charakteryzuje się idealnym strumieniem rozpylonego materiału i wysoką precyzją nakładania warstwy jest dużym wyzwaniem dla inżynierów opracowujących konstrukcje pistoletów.

 

Elementy pistoletu lakierniczego

Nie wgłębiając się w szczegóły techniczne, pistolet lakierniczy składa się z korpusu z rękojeścią, zakończonego dyszą i głowicą. Wewnątrz korpusu znajduje się bardzo ważny element - iglica połączona mechanicznie ze spustem, a także przewody powietrzne i materiałowe oraz zawory służące do regulacji parametrów strumienia. Niezbędny do działania pistoletu jest też umieszczony zazwyczaj nad korpusem zbiornik z farbą (lub innym aplikowanym materiałem) oraz kompresor, stanowiący osobne, niezależne urządzenie i odpowiadający za dostarczanie sprężonego powietrza. Wszystkie wymienione elementy są niezbędne, by pistolet mógł właściwie spełniać swoje zadanie, a od ich precyzji i jakości w bezpośredni sposób zależy jakość uzyskanej powłoki.

 

pistolet lakierniczy

 

Czytaj również: Zestaw narzędzi - przydatny prezent w każdym domu

 

 

Zasada działania pistoletu lakierniczego

Przejdźmy teraz do opisu mechanizmu uzyskiwania gotowej powłoki. Cały proces zaczyna się od naciśnięcia spustu - w ten sposób odpowiednie zawory otwierają przepływ sprężonego powietrza i przygotowują pistolet do pracy. Jednak do pierwszego oporu dysza jest zamknięta, ponieważ iglica nie zmienia swojego położenia. Dopiero po dalszym wciśnięciu spustu iglica cofa się, otwierając kanał z farbą, która poprzez dyszę transportowana jest w kierunku głowicy. Tam wydostaje się na zewnątrz - początkowo w postaci kropli, jednak szybko trafia na strumień powietrza wydobywający się z innych otworów głowicy. W ten sposób tworzy się mgiełka, która następnie pada na wykańczaną powierzchnię.

 

Z powyższego opisu widać wyraźnie, że powietrze oraz rozpylany materiał nie mają we wnętrzu pistoletu żadnego kontaktu, ponieważ płyną różnymi kanałami w korpusie. Pierwszy kontakt uzyskują dopiero po opuszczeniu głowicy.

 

Czytaj również: Wiertarka upora się z każdym zadaniem

 

Ten opis, mimo że nie jest zbyt szczegółowy, daje pewien pogląd na to, jak trudnym zadaniem było opracowanie pistoletu lakierniczego i jak wiele problemów trzeba było rozwiązać na drodze jego doskonalenia. Dodając do tego inne elementy, takie jak odpowiednie ustawienie wszystkich parametrów, w tym ciśnienia dopływającego powietrza, szerokości strumienia, rozmiaru dyszy, rodzaju głowicy czy skoku iglicy i lepkości lakieru, a także powiązania i zależności między nimi otrzymujemy wyjątkowe urządzenie, które jest wręcz cudem techniki wśród urządzeń precyzyjnych.

 

Autor artykułu

 
Artykuł został przygotowany przez firmę Techniki Lakiernicze specjalizującej się w lakiernictwie, dozowaniu i automatyce

 

artykuł sponsorowany


Źródło: Techniki Lakiernicze / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 326

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >