Zasilanie urządzeń elektronicznych – profesjonalny system zasilania

Zasilanie urządzeń elektronicznych – profesjonalny system zasilania

Praktycznie wszystkie układy elektroniczne potrzebują zasilania prądem stałym. Służą temu odpowiednio skonstruowane zasilacze prądu stałego. Zasilacz stanowi ważny element urządzenia elektronicznego, gdyż od niego zależy poprawne funkcjonowanie danego sprzętu. Warto podkreślić fakt, że prawidłowe zasilanie ma decydujący wpływ na pracę układu zasilanego w każdym urządzeniu elektronicznym, dlatego powinno być odpowiednio dobrane do jego parametrów.

Budowa zasilacza

Podstawowym elementem każdego zasilacza prądu stałego jest transformator lub przetwornica. Transformator służy do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego z jednego obwodu elektrycznego do drugiego poprzez indukcję bez zmiany częstotliwości, natomiast przy zmiennym natężeniu elektrycznym. Kolejnym niezbędnym elementem zasilania jest prostownik z kondensatorem zbiorczym. W konsekwencji zmienia on napięcie przemienne na napięcie stałe.

 

Rodzaje zasilaczy

Wśród szerokiej oferty zasilaczy wymienić należy zasilacze stabilizowane, impulsowe i transformatorowe. Różnią się one wagą, wielkością i właściwościami, co sprawia, że wykorzystywane są do różnych urządzeń w zależności od ich potrzeb i trybu pracy. Warto podkreślić, że wszystkie zasilacze impulsowe są zasilaczami stabilizowanymi. Na stronie https://automatykasklep.com.pl/power-supply można wybrać odpowiedni zasilacz konfigurując go zgodnie z potrzebami danego urządzenia.

 

Zasilanie urządzeń elektronicznych – profesjonalny system zasilania

 

Tradycyjne zasilacze transformatorowe

Zasilacz transformatorowy, czyli liniowy to taki zasilacz, w którym na wejściu wykorzystano transformator przetwarzający wejściowe napięcie przemienne do takiej wartości, aby na wyjściu zasilacza otrzymać żądane napięcie stałe. Ten typ zasilaczy zasilany jest z sieci elektroenergetycznej (zazwyczaj 230 V, 50 Hz). Elementem odpowiadającym za przetwarzanie napięcia z wysokiego na niskie jest transformator o znacznie większym rozmiarze, który pracuje z częstotliwością sieci 50Hz. Przetworzone napięcie jest przekształcane w prostownicy na prąd stały. Aby utrzymać stałą wielkość napięcia stosuje się układ elektroniczny. Najczęściej wykorzystuje się stabilizatory szeregowe, które oznaczają się niską sprawnością, a przypadku znacznych obciążeń wydzielają więcej temperatury. Zasilacze transformatorowe wyróżniają się dużą odpornością na przepięcia i przeciążenia. Dzięki temu są znacznie bardziej bezpieczne, a jednocześnie większe i cięższe. Obecnie znacznie bardziej popularne i użyteczne są zasilacze impulsowe.

 

Zasilacze stabilizowane i impulsowe

Podstawą zaletą zasilacza stabilizowanego jest utrzymywanie danej wartości napięcia i prądu. Ma na celu stabilizowanie napięcia lub stabilizowanie prądu. Zasilacze impulsowe charakteryzują się dużą sprawnością – nawet do 90%, mającą znaczenie przy zasilaniu z akumulatora lub baterii. Cechuje je niewielki rozmiar i niska waga w porównaniu z zasilaczami transformatorowymi, co stanowi ich kolejny atut. Ponadto są odporne na zakłócenia z sieci oraz krótkotrwałe zaniki napięcia. Natomiast złożona budowa sprawia, że są relatywnie drogie, zaś słaba jakość elementów może zakłócać ich pracę na wysokiej częstotliwości.

 

Czytaj również: Nowa linia lokalizatorów przewodów elektrycznych

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19203 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >