Zastosowanie i konstrukcja płyt warstwowych

Zastosowanie i konstrukcja płyt warstwowych

Jednym z materiałów służących do obudowy konstrukcji budynku są płyty warstwowe. Ich kompozytowa struktura przyczynia się do nadania im wysokich parametrów izolacyjnych, akustycznych oraz wytrzymałościowych. Czym jeszcze charakteryzuje się ten rodzaj płyt? Czytaj dalej

 

Płyty warstwowe to elementy złożone z dwóch okładzin z stalowej blachy wypełnionych rdzeniem z materiału izolacyjnego. Ich zastosowanie jest bardzo powszechne w przypadku ścian zewnętrznych, wewnętrznych, sufitów podwieszanych oraz dachów. Płyty warstwowe znalazły zastosowanie w budynkach pełniących bardzo zróżnicowane funkcje np. hale przemysłowe, hale sportowe, supermarkety. Płyty warstwowe używane są do pokrywania zarówno obiektów o dużych powierzchniach, jak i małych budynków, z możliwością przemieszczenia.

 

Tak różnorodny wachlarz  zastosowania tych elementów spowodowany jest:

  • niskimi kosztami wykonawczymi i eksploatacyjnymi obiektu wykonanego z płyt warstwowych
  • wysokim poziomem izolacyjności termicznej niezmiennej w czasie
  • łatwym montażem bez względu na warunki atmosferyczne
  • możliwością demontażu płyt i ich powtórnym wykorzystaniem
  • małym ciężarem
  • możliwością zamówienia płyt o zróżnicowanej grubości czy profilu

 

Płyty warstwowe wykonywane są z :

  • blachy stalowej pełniącej funkcję okładziny zewnętrznej i wewnętrznej
  • komponentu PUR/PIR, styropianu EPS lub wełny mineralnej pełniących funkcję rdzenia

 

Dodatkowym surowcem wykorzystywanym podczas produkcji jest klej poliuretanowy służący do łączenia styropianu lub wełny mineralnej z okładzinami. Nie wymaga się jego użycia w przypadku rdzeni z PUR/PIR. Wykładziny, wykonywane z stalowej blachy, charakteryzują się grubością rzędu 0,4 - 0,7mm. Z obu stron pokrywa się je powłoką galwaniczną i organiczną. Wymienione warstwy mają za zadanie spełniać zarówno funkcje ochronne, jak i dekoracyjne.

 

 

Rdzeń może zostać wykonany z następujących materiałów:

  • PUR - sztywna pianki poliuretanowa
  • PIR - sztywna pianka poliizocyjanurowa
  • polistyren ekspandowany (EPS)
  • wełna mineralna

 

Rdzenie z pianki PUR/PIR stosowane są najczęściej ze względu na bardzo niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ co czyni je materiałem o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Umożliwia to projektowanie obiektu o bardzo małych grubościach przegród pionowych i poziomych, przy spełnieniu wszelkich wymogów zawartych w warunkach technicznych. Przyczynia się to obniżania kosztów eksploatacji takiej budowli. Płyty ze styropianu wykorzystuje się zazwyczaj gdy głównym kryterium doboru materiału obudowy jest koszt inwestycji.

 

 

Stosując EPS możemy, oprócz osiągnięcia niskiej wartości współczynnika λ, dodatkowo zmniejszyć koszty wznoszenia danego obiektu. Użycie rdzenia z wełny mineralnej wskazane jest przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na wysokich parametrach izolacyjności akustycznej oraz ochronie ogniowej danej strefy pomieszczeń. Bardzo ważnym elementem, który ma bezpośredni wpływ na montaż płyt warstwowych, oraz, a może przede wszystkim na koszty eksploatacji obiektu, jest tzw. styk wzdłużny (zamek).Łatwość w montowaniu elementów oraz szczelność połączeń na ścianie i dachu budowli zależą właśnie od niego.

 

Obecnie stosuje się dwa rodzaje zamków:

  • zamek odkryty, gdzie widoczny jest łącznik
  • zamek ukryty, który posiada niewidoczny łącznik

 

W przypadku płyt z rdzeniem z PUR/PIR stosuje się głównie połączenie na tzw. zakładkę. Natomiast w przypadku elementów z rdzeniem w postaci styropianu EPS lub wełny mineralnej dominującym złączem są: połączenia na rąbek stojący z zamkiem ukrytym, połączenie na listwę U oraz również na zakładkę. Końcowy wygląd płyt warstwowych zależy od przyjętego koloru oraz sposobu wyprofilowania okładziny. Obecnie dostępne są różnorodne typy profilowania, które dzielą się przede wszystkim w zależności od głębokości przetłoczenia blachy stalowej.

 

Wyróżnia się profilowanie płytkie (0mm - 5mm) oraz głębokie (powyżej 5mm). Pierwszy typ charakterystyczny jest głównie w przypadku płyt ściennych (obie wykładziny), płyt dachowych (okładzina wewnętrzna) oraz płyt zawierających rdzeń ze styropianu i wełny mineralnej (zazwyczaj obie okładziny). Profilowanie głębokie dominuje natomiast w płytach warstwowych dachowych i niektórych ściennych z rdzeniem z PUR/PIR (okładzina zewnętrzna). Produkcja kompozytu składającego się z blachy stalowej i rdzenia dostępna jest w Polsce mniej więcej od 40 lat. Jako pierwsza produkcję rozpoczęła fabryka Metalplast w Obornikach Wielkopolskich w latach 70 - tych poprzedniego stulecia. Obecnie płyty warstwowe wytwarzane są w naszym kraju w blisko 20 zakładach.

 

Ilość produkowanych elementów z uwagi na rodzaj rdzenia przedstawia się następującą:

  • płyty z rdzeniem PIR/PUR - 50%
  • płyty z rdzeniem z wełny mineralnej - 5%
  • płyty z rdzeniem z styropianu EPS - 45%

 

Płyty warstwowe to materiał z dość długą tradycją w naszym kraju. Jest powszechnie dostępny oraz bardzo często wykorzystywany przy licznych inwestycjach. Myślę, że ze względu na szeroką gamę zastosowanie, będzie on jeszcze przez bardzo długo dominował na naszym rynku.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Arkadiusz Baran

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co sadzicie o Natur Eko Dom? Liczba postów: 222 Grupa: Firmy budow... Pan Guliński w końcu trafił do telewizji. Gratulujemy. https://uwaga.tvn.pl/report aze,2671,n/domy-z-bali-klienci-mowia-ze- zostali-oszukani-przez-dariusza-g,3306.. .
  • Kolana i trójniki z otuliny do izolacji trudno dos... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Kolana i trójniki to niezbędny element każdej budowy. Warto jednak dokładnie znać różne rodzaje i zastosowania takich elementów. Z taką wiedzą będziecie mieć pe...
  • Elewacja domu Liczba postów: 135 Grupa: Budowa i re... Oferta elewacji na https://joniec.pl/produkty/elewacje zdaje się być szeroka i może oferować rozwiązania odpowiadające różnym gustom i potrzebom. Zastanawiając...
  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 45 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to świetne rozwiązanie. A mimo to wciąż widzę, że ludzie często nawet nie zastanawiając się za bardzo - wybierają, że wolą system grawitacyjny. Szko...
  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19131 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 326

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >