Zawory równoważące w kolektorach słoneczanych

Zawory równoważące w kolektorach słoneczanych

Efektywne wykorzystanie energii oraz bezpieczeństwo w instalacjach kolektorów słonecznych zależy w dużej mierze od zastosowania odpowiednich rozwiązań równoważących. Sprawdzone zawory gwarantują wysoką sprawność systemu, dokładną regulację natężenia przepływu i łatwy montaż. Czytaj dalej

 

 

Żeby zapewnić optymalne działanie i jak największe oszczędności energii w instalacji solarnej, należy dążyć do uzyskania równomiernego przepływu i strat ciśnienia w każdym kolektorze. Przepływ przez równolegle podłączoną baterię, składającą się z kilku kolektorów, można porównać do tradycyjnej instalacji wodnej z grzejnikami lub obiegami ogrzewania podłogowego. W kolektorach niekorzystnie położonych pod względem hydraulicznym, przepływ będzie niewielki, podobnie jak w grzejnikach, które znajdują się w mniej korzystnym położeniu.


zawory równoważące w kolektorach słonecznychZawór równoważący TacoSetter Bypass Solar 130 z dołączoną skrzynką izolacyjną

 

Czytaj również: Czy montaż ogniw fotowoltaicznych jest opłacalny? Poznaj najważniejsze korzyści

 

 W przypadku grzejników efektem jest zmniejszone oddawanie ciepła, natomiast w instalacjach solarnych spada sprawność kolektora. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie zastosowanie zaworów równoważących TacoSetter Bypass Solar. Hydrauliczne wyrównanie natężeń przepływu w instalacji zapewnia optymalny rozdział przepływającego czynnika i tym samym ekonomiczne użytkowanie układu.

 

Odporne na wysokie temperatury

Elementy instalacji solarnych powinny być trwale odporne na wyjątkowo wysokie temperatury, występujące w takich systemach. Dotyczy to również zaworów równoważących. Dlatego oferta firmy Taconova obejmuje specjalne modele TacoSetter Bypass Solar 130 i 185, przeznaczone do instalacji kolektorów słonecznych. Są one odporne na temperaturę podwyższoną odpowiednio do 130 lub 185° C. Przy ich pomocy instalator może w prosty i szybki sposób ustawić dokładny przepływ w instalacji solarnej, bez konieczności korzystania z dodatkowych przyrządów pomiarowych lub usług firm zewnętrznych.

 

Zasada działania

Pomiar przepływu oparty jest na zasadzie pływaka i sprężyny kontrującej. Wskaźnikiem wartości przepływu jest dolna krawędź pływaka. Element pomiarowy znajduje się w obejściu (Bypass) w stosunku do strumienia przepływu głównego i medium nie przepływa przez niego w sposób ciągły. W razie potrzeby można otworzyć Bypass przez wciśnięcie i przytrzymanie dźwigni samozamykającego się zaworu stopowego. Przyłączanie i odłączanie Bypassu nie ma wpływu na główny strumień przepływu. Montując zawór równoważący należy zapewnić przed nim prosty odcinek rury o tej samej długości i średnicy co zastosowany typ zaworu. Modele TacoSetter Bypass mogą być montowane w pozycji pionowej, poziomej lub pod kątem. Należy tylko zwrócić uwagę na kierunek przepływu oznaczony strzałką na korpusie.

 

Najważniejsze zalety

TacoSetter Bypass Solar oferuje liczne korzyści istotne zarówno z punktu widzenia wykonawcy, jak i inwestora czy administratora obiektu z instalacją solarną, w której zastosowano system równoważenia hydraulicznego. Najważniejsze zalety takiego rozwiązania to:

 

■ dokładna i szybka regulacja wielkości natężenia przepływu, bez konieczności stosowania wykresów, tabel lub zewnętrznych urządzeń pomiarowych

bezpośrednia wizualna kontrola przepływu (wziernik) i odczyt wartości w l/min

■ odporność na temperaturę do 130 lub 185°C

■ montaż w dowolnej pozycji, brak konieczności konserwacji

■ niski spadek ciśnienia

■ kontrola lub wymiana przy pełnym obciążeniu instalacji

■ możliwość skorygowania nastawy w dowolnym momencie

 

Czytaj również: Dom niskoenergetyczny – oszczędność i czysta energia. Dlaczego warto wybrać ogniwa fotowoltaiczne?

 

Zdjęcia i opisy


 zawory równoważące w kolektorach słonecznych

 Zawór równoważący TacoSetter Bypass Solar 130

zawory równoważące w kolektorach słonecznych

Zawór równoważący TacoSetter Bypass Solar 185 z zestawem zamykającym


Źródło: IRMEDIA / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15862 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 120

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >