Zbiorniki na olej opałowy — jakie wybrać i gdzie postawić?

Zbiorniki na olej opałowy — jakie wybrać i gdzie postawić?

Zbiorniki na olej opałowy są niezbędnym elementem systemów grzewczych na to paliwo. Przed zakupem zbiornika warto jednak dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj wybrać i gdzie go ustawić. Sprawdź więc, jakie zbiorniki na olej opałowy są najlepsze i gdzie można je umieścić. Czytaj dalej

Jednopłaszczowe i dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy

Zbiorniki na olej opałowy dzielą się przede wszystkim na jednopłaszczowe i dwupłaszczowe. Różnica dotyczy konstrukcji, co przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo użytkowania, ale także na miejsce i sposób montażu.


Jednopłaszczowe zbiorniki na olej opałowy mają tylko jedną ścianę. Oznacza to, że są bardziej podatne na ewentualne uszkodzenia i wycieki. W związku z tym muszą  one być montowane w specjalnych wannach wychwytujących. To szczelne konstrukcje, które w razie wycieku oleju zatrzymają go na miejscu i nie pozwolą na dostanie się substancji do środowiska.


Zbiorniki na olej opałowy — jakie wybrać i gdzie postawić?

Czytaj również: Jaki system grzewczy będzie najlepszym wyborem dla dużych inwestycji?


Dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy mają dwie ściany. Są więc znacznie mniej podatne na uszkodzenia czy wycieki. Wolna przestrzeń między ścianami płaszcza działa w tym przypadku jak wanna wychwytująca. W związku z tym dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy mogą być montowane bez dodatkowych zabezpieczeń.


Gdzie stawia się zbiorniki na olej opałowy?

Jednopłaszczowe zbiorniki na olej opałowy poleca się przede wszystkim do zastosowań wewnętrznych. W odpowiednio zbudowanych kotłowniach lub osobnych pomieszczeniach są bowiem mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne mogące prowadzić do wycieku paliwa. Trzeba oczywiście pamiętać, że pomieszczenie, w którym zamontujemy zbiorniki, musi spełniać odpowiednie wymogi związane przede wszystkim z bezpieczeństwem pożarowym.


Dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy doskonale sprawdzają się wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Nie wymagają budowy wanny wychwytującej, dzięki czemu są łatwiejsze w montażu. Oczywiście w przypadku zbiorników dwupłaszczowych również istotne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa pożarowego. W przypadku montażu na zewnątrz ważne są m.in. odległości między zbiornikiem i zabudowaniami czy granicą działki.


Umiejscowienie zbiornika zależy też od jego pojemności. Zarówno jedno, jak i dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy dostępne są w różnych wymiarach. Mogą pomieścić od kilkuset do kilku tysięcy litrów paliwa. Małe zbiorniki (do metra sześciennego) można montować bezpośrednio w kotłowniach, większe wymagają osobnych pomieszczeń i odpowiednich zabezpieczeń pożarowych.

Czytaj również: Cena ekogroszku za tonę - od czego zależy?


Wybierając zewnętrzny zbiornik na olej opałowy, trzeba też pamiętać, że może on wymagać własnej instalacji grzewczej. Nie można bowiem dopuścić, aby temperatura paliwa spadła poniżej -10 stopni Celsjusza. Prowadzi to bowiem do wydzielania się parafiny, która może zatkać przewody i uniemożliwić dotarcie paliwa do kotła.


Czym wyróżniają się dobre zbiorniki na olej opałowy?

Dobre zbiorniki na olej opałowy to oczywiście kwestia funkcjonalności i bezpieczeństwa. Przede wszystkim istotny jest materiał i konstrukcja. Zbiorniki na olej opałowy Skałka robione są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz czynniki chemiczne. To bezpieczne konstrukcje, które posłużą przez bardzo długi czas. Co więcej, materiał użyty do produkcji tych zbiorników na olej opałowy nadaje się do recyklingu. Są to więc produkty ekologiczne i przyjazne dla środowiska.


Wybierając zbiorniki na olej opałowy, uwagę warto zwrócić również na systemy monitorujące stan oleju i alarmujące o ewentualnych wyciekach. W przypadku zbiorników zewnętrznych istotna będzie też niezawodna instalacja grzewcza. Dodatkowym atutem zbiorników Skałka jest także możliwość szeregowego łączenia ich w jedną, większą instalację.


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19151 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 355

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >