Zespolony system ociepleń ETICS - z czego się składa i na czym polega takie rozwiązanie

Zespolony system ociepleń ETICS - z czego się składa i na czym polega takie rozwiązanie

Trwałość i atrakcyjność elewacji, zmniejszenie kosztów ogrzewania i zużytej energii oraz redukcja emisji CO2 – to kilka z głównych korzyści wynikających z wykonania ocieplenia budynku w systemie ETICS. Na czym jednak dokładnie polega ta metoda ocieplania i dlaczego jest obecnie najczęściej wybierana podczas termomodernizacji? Czytaj dalej

 

Większość budynków powstałych ponad 30 lat temu albo nie posiada żadnej izolacji cieplnej, albo jest ocieplona w nieodpowiedni sposób. Dlatego podczas analizy energetycznej budynku, która powinna poprzedzać termomodernizację, jednym z kluczowych kroków jest sprawdzenie jakości izolacji oraz, jeśli to potrzebne, docieplenie ścian zewnętrznych. Najpopularniejszą techniką wykonania ocieplenia jest technologia oparta na zespolonych systemach izolacji cieplnej z cienkowarstwową wyprawą tynkarską nazywana metodą ETICS, a dawniej BSO.

 

Z czego składa się system ETICS?

Dzięki systemom ociepleń ETICS zyskujemy gwarancję trwałości ocieplenia oraz atrakcyjny wygląd fasady domu. W praktyce ocieplenie budynku systemem ETICS polega na mocowaniu do ścian zewnętrznych budynku konkretnych warstw układu, na który składa się:

 

 • masa klejowa;

 • materiał termoizolacyjny – najczęściej styropian lub wełna mineralna;

 • warstwa zbrojona – masa szpachlowa z zatopioną w niej siatką z włókna szklanego;

 • środek gruntujący;

 • cienkowarstwowy tynk elewacyjny.

 

Zespolony system ociepleń ETICS - z czego się składa i na czym polega takie rozwiązanie

 

Czytaj również: Dlaczego ocieplenie piwnic jest równie ważne jak całego domu?

 

Aby wykonany system ociepleń był skuteczny, warto zadbać o to, aby poszczególne elementy układu były wysokiej jakości, miały wysokie właściwości izolacyjne, były paroprzepuszczalne i hydrofobowe. W przypadku systemu ETICS wszystkie elementy ocieplenia powinny pochodzić od tego samego, sprawdzonego producenta – kompletny system ociepleń proponuje marka Caparol. Przypadkowy dobór poszczególnych składników ocieplenia jest niezgodny z prawem budowlanym. Tak wykonane ocieplenia nie jest zbadane pod względem właściwości użytkowych oraz trwałości i nie posiada gwarancji producenta.

 

System ociepleń ETICS – zalety tego rozwiązania

Dzięki zastosowaniu ocieplenia w systemie ETICS można zredukować koszty ogrzewania nawet o 60% – wszystko dzięki zmniejszeniu strat ciepła wydostającego się przez ściany zewnętrzne. Korzyścią wynikającą z ocieplenia jest również optymalizacja temperatury wewnątrz budynku, tzn. zachowanie ciepła w okresie zimowym oraz chłodu w tracie upałów. Co jeszcze zyskujesz dzięki ociepleniu budynku systemem ETICS?

 

 • Zwiększenie termoizolacji ścian i brak mostków termicznych.

 • Zwiększenie odporności elewacji budynku na czynniki zewnętrzne – warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia.

 • Odnowienie elewacji i poprawa wyglądu budynku.

 

Warto wziąć też pod uwagę fakt, że ocieplenie budynku ma też pozytywny wpływ na środowisko i walkę ze smogiem. Obecnie trwa rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji budynku.


Czytaj również: Jak zatrzymać ciepło w domu?

 

Więcej informacji o programie oraz o zespolonych systemach izolacji cieplnej znajdziesz na stronie www.caparol.pl.


 
Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • tworzywa Liczba postów: 59 Grupa: Firmy budow... Ja w swoim domu używam tworzyw jak najmniej. Zerknij obie tu http://www.zdpwa.com.pl/pompownia-scieko w-czestochowa-dezodoryzacja-powietrza.ht ml jakie zmiany się...
 • Rodzaje maszyn budowlanych Liczba postów: 98 Grupa: Budowa i re... Z całą pewnością warto wiedzieć też do kogo się zgłosić po odpowiednie części do poszczególnych maszyn budowlanych. Zauważyłem ostatnio, że firma https://www.se...
 • Impregnat do drewna SUPI SAUNA BENACH PROTECTION Liczba postów: 209 Grupa: Budowa i re...
 • Budowa maszyn Liczba postów: 261 Grupa: Firmy budow... Zależy także o jakie dokładnie maszyny chodzi. Ja niedawno zamówiłem wciskarki oraz młoty hydrauliczne od firmy www.kdm.net.pl . Wyróżniają się bardzo dobrym wy...
 • Innowacyjny projekt domu żyletka Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... Znamy doskonale tą firmę https://sklep.akces-plexi.pl/ i często zamawiamy u nich towar poprzez stronę allegro i taki kontakt nam w 100% odpowiada.

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17990 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 97

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >