„Zielone szkoły” w Cementowni Chełm. Poznaj sposoby ochrony ekosystemu przez zabawę.

„Zielone szkoły” w Cementowni Chełm. Poznaj sposoby ochrony ekosystemu przez zabawę.

Okres wakacyjny stwarza doskonałą okazję, by przekazać najmłodszym wiedzę z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Rozpoczęła się kolejna tura „zielonych szkół”, które są częścią projektu edukacyjnego „Pomagamy naszej planecie”. Czytaj dalej

Współorganizatorem inicjatywy jest Fundacja CEMEX„ Budujemy przyszłość”, która we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Polesia w Chełmie aktywnie wspiera dążenia do ochrony ekosystemu.

Projekt „Pomagamy naszej planecie” skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół, które mieszczą się w Chełmie i okolicach. Jego celem jest przybliżenie najmłodszym kwestii oszczędzania energii i zasobów naturalnych oraz wtórnego wykorzystywania odpadów w sposób przystępny i zachęcający tak, by uczyć i bawić jednocześnie. Spotkania z najmłodszymi mają charakter dwudniowych wyjazdów plenerowych, zbliżonych w swojej formie do „zielonych szkół”, podczas których dzieci dowiadują się, jaka postawa wobec ekologii jest najwłaściwsza i jak powinny dbać o najbliższe otoczenie.

 

 

Podczas wyjazdów plenerowych młodzież odwiedza Parki Krajobrazowe: Chełmski i Sobiborski, a także Ośrodek Edukacji Ekologicznej ZPKP oraz Cementownię Chełm. Ostatnia ze wspomnianych lokalizacji – zakład firmy CEMEX, jest producentem cementu od 1960 roku. Chełmska cementownia jest liderem w Polsce pod względem wykorzystania paliw alternatywnych. Jest to bezpośrednią konsekwencją realizacji przez CEMEX strategii zrównoważonego rozwoju, która obejmuje również odpowiedzialność ekologiczną.

Cementownia Chełm była jedną z pierwszych w Polsce, która zainwestowała w rozwój w zakresie spalania paliw alternatywnych - odpowiednio wysortowanych i przetworzonych odpadów, z których pozyskiwana może być energia. Paliwa powstawać mogą z odpadów papierowych lub tekstylnych, a także z tworzyw sztucznych, zużytych olejów spożywczych i innych tworzyw. Ich skład i właściwości są szczegółowo regulowane przez przepisy prawne, po to, by produkty powstające przy ich zastosowaniu spełniały wymagania wszystkich restrykcyjnych norm. Spalanie paliw alternatywnych w piecu cementowym jest bezpieczne dzięki wysokim, sięgającym 2000 stopni Celsjusza temperaturom, jakie panują w jego wnętrzu. W takich warunkach rozkładowi ulega większość związków chemicznych. Mimo tego, rodzaj odpadów, które mogą być spalane, jest ściśle regulowany. Te i inne informacje na temat paliw alternatywnych przekazywane są dzieciom podczas zwiedzania w formie ciekawostek, spotykając się z żywym zainteresowaniem.

 

Uczestnicy wycieczek, które odwiedzają Cementownię Chełm, z bliska mogą zobaczyć, jak dozuje się paliwa alternatywne – obejrzeć służącą do tego, w pełni zautomatyzowaną,  instalację oraz poznać zasady jej działania. Najmłodsi mogą dowiedzieć się, gdzie produkowane są paliwa i jakie tworzywa można do tego wykorzystywać. Uczestnicy „zielonej szkoły” mogą także posłuchać, jak ważna jest oszczędność surowców naturalnych oraz dlaczego warto dbać o dobro przyszłych pokoleń. Obserwując pracę zakładu produkcyjnego, najmłodsi zdobywają również informacje o lokalnym przemyśle. Maszyny produkcyjne obrazują małym odkrywcom, jak powstaje cement, zdumiewając ich swoimi rozmiarami i specyfiką nieznanych wcześniej odgłosów. Szczególnie ciekawa dla najmłodszych jest Pakownia, która wzbudza zainteresowanie charakterystyką pracy zautomatyzowanych przyrządów i maszyn. Także pierwszy w kolejności etap wycieczki - zwiedzanie zakładowej Kopalni Kredy to niezwykła atrakcja, której dzieci długo nie zapomną.

 

Sprawy środowiska naturalnego są priorytetowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju firmy CEMEX. Szczególnie zależy nam na tym, by zaszczepiony w wieku szkolnym szacunek do środowiska naturalnego zaprocentował w przyszłości świadomą i odpowiedzialną postawą wobec spraw ekologii. Nauka poprzez zabawę to droga do tego, by dotrzeć do dzieci. Łączymy więc przyjemne z pożytecznym – mówi Izabella Rokicka, Prezes Zarządu Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość”. – Liczba pytań, jakie zadają zwiedzający, świadczy o tym, że wycieczki są dla nich prawdziwą przygodą. Odbieramy to jako zachętę, by kontynuować takie działania. Możliwość połączenia zadowolenia dzieci z pracą na rzecz ekologii jest niepowtarzalnym argumentem, który to potwierdza – dodaje.

 

Źródło: KaMODUS / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19156 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 281

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >