Zmagania kierownika budowy z istotnymi zmianami w pierwotnym projekcie

Zmagania kierownika budowy z istotnymi zmianami w pierwotnym projekcie

Nadzór budowlany sprawuje kontrolę nad budową od momentu jej rozpoczęcia aż do zakończenia, czyli odbioru. W trakcie budowy dosyć często zdarza się, że Inwestor chce coś inaczej mieć zrobione niż jest w projekcie. Osoba pełniąca nadzór ma obowiązek wstrzymania robót i przeprowadzenia procedury zmian w projekcie. Czytaj dalej

 

Kierownik budowy jest zobowiązany do prowadzenia budowy zgodnie z dokumentacją zatwierdzoną przez wydział budownictwa. Kierownikiem budowy może być osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane oraz musi przynależeć do odpowiedniej izby samorządowej. Kierownik budowy oprócz kontrolowania poszczególnych etapów budowy ma obowiązek wstrzymania budowy, kiedy prowadzone roboty odbiegają od dokumentacji technicznej. Jaka jest procedura i kto komu ma zgłosić zmiany?

 

Istotne zmiany wymagają przeprowadzenia procedury zmiany pozwolenia na budowę. Najlepiej, aby dokonał tego kierownik budowy, którym bardzo często jest sam projektant danej budowy. On oceni, które zmiany są istotne i należy zgłosić a które można uznać jako nieistotne.

Jeżeli zmiany są istotne, to kierownik budowy ma obowiązek wstrzymać budowę i rozpocząć procedurę zmiany pozwolenia na budowę. Należy wykonać dokumentację zmian, przedstawić ją osobą, które brały udział w poprzednim postępowaniu czyli np. sąsiadom, oraz uzyskać ich zgodę. Przepisy nie wymagają takiej zgody , ale jest ona preferowana przez niektóre urzędy. Mimo przedstawienia takiej zgody, urząd ma prawo wysłać do stron postępowania zawiadomienie a oni mają prawo zgłosić zastrzeżenia. Jeżeli nieruchomość ma współwłaścicieli, to również ich zgody będą konieczne.

 

Czytaj również: Na czym polega montaż warstwowy stolarki budowlanej?


 

nadzór budowlany a zmiany w projekcie

 

Wniosek o zmianę pozwolenia na budowę składamy w organie, który pierwszą decyzję. We wniosku będzie trzeba podać:

- dane inwestora

- nazwę i rodzaj całego zamierzenia budowlanego

- rodzaj obiektu

-adres inwestycji

 

Do wniosku należy dołączyć:

- 4 egzemplarze projektu zamiennego

- oświadczenie projektanta o sporządzeniu dokumentacji zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej

- uprawnienia oraz przynależność do izby samorządowej

- opinie i uzgodnienia – jeżeli wymagane

- jeżeli pozwolenie na budowę było wydane wcześniej niż 3 lata temu, to należy dołączyć dziennik budowy

 

Wydział, do którego trafił nasz wniosek ma 65 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji.

Jeżeli decyzja stanie się prawomocna, można wznowić roboty na placu budowy.

Jeżeli jednak decyzja będzie negatywna, to w terminie 14 dni od doręczenia można odwołać się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję . Odwołanie będzie przekazane do wojewody, natomiast na ewentualną decyzję wojewody, skargę można złożyć do wojewódzkiego sądu  administracyjnego w terminie 30 dni od otrzymania decyzji urzędy I instancji.

 

Nie dokonanie takiego zgłoszenia istotnych zmian jest samowolą budowlaną, której skutki mogą mieć poważne konsekwencje. Odpowiedzialny kierownik budowy zadba o każdy szczegół naszej budowy. Jest to osoba, do której powinniśmy mieć zaufanie i móc liczyć na jego wsparcie techniczne, które jest niezbędne mimo tego iż mamy w ręku dokumentację techniczną.

 

Obowiązkami kierownika budowy jest:

- prowadzenie dziennika budowy

- zabezpieczyć teren budowy

- zawiesić tablice informacyjną

- przejąć od inwestora teren budowy – wskazane aby sporządzić protokół

- zadbać o wytyczenie geodezyjne budynku

- w razie zagrożenia bezpieczeństwa na budowie wstrzymać prace

- w obecności Inwestora dokonać odbioru poszczególnych robót, które po zakończeniu budowy będą niewidoczne, np. fundamenty

- realizować uwagi i zalecenia nadzoru budowlanego, inspektora nadzoru, projektanta

- sprawdzać instalacje, przewody kominowe

- wstrzymać prace jeżeli są niezgodne z projektem

- zgłosić budynek do odbioru i przygotować wszystkie niezbędne dokumenty

 



"Artykuł przygotowała firma Zarzycki Konstrukcje z Wrocławia"

 

Czytaj również: Bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości


Źródło: ZarzyckiKonstrukcje / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety