Zmniejszenie podatku dochodowego z praw własności intelektualnej. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z IP Box?

Zmniejszenie podatku dochodowego z praw własności intelektualnej. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z IP Box?

Od 2019 r. polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z długo wyczekiwanego instrumentu wsparcia działalności tzw. IP Box (Intellectual Property Box). Celem nowego rozwiązania jest przede wszystkim zachęta przedsiębiorców do prowadzenia innowacyjnych działań badawczo-rozwojowych poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych. Jak wygląda to w praktyce? Komu przysługuje ulga i jak z niej skorzystać? Czytaj dalej

IP Box jest mechanizmem podatkowym, który umożliwia przedsiębiorcom osiągającym przychody z komercjalizacji praw własności intelektualnej, powstałej w wyniku działalności B+R (badania i rozwój), skorzystanie z preferencyjnej stawki opodatkowania CIT (lub PIT) w wysokości 5% a nie 19%. Przepisy wymieniają w sposób enumeratywny dochody kwalifikowane z praw własności intelektualnej, tworząc zamknięty katalog. Należą do niego m.in. prawo do wynalazku (patenty), prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji topografii układu scalonego czy dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin.

Regulacje określają, które dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej mogą być opodatkowane preferencyjną stawką podatku. Należą do nich te z opłat lub należności z umowy licencyjnej odnoszące się do kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oraz dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi - mówi Adam Albekier, Senior Associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.


Ulga dostępna jest dla każdego podmiotu, bez względu na jego wielkość i siedzibę, osiągającego dochód lub stratę z działalności badawczo-rozwojowej (B+R). 

Czytaj również: Dobra inicjatywa Krajowej Administracji Skarbowej dla właścicieli firm - Program Ostrzegania Przedsiębiorców (POP)

 

Z IP Box mogą korzystać przedsiębiorstwa o wyspecjalizowanej i nowatorskiej działalności, np. firmy farmaceutyczne, producenci oprogramowania czy przedsiębiorstwa chemiczne oraz biotechnologiczne - dodaje Adam Albekier, Senior Associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

 

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z IP Box?

  • Wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych.
  • Prowadzić księgi rachunkowe tak, by zapewniały możliwość ustalenia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo IP.
  • Wyodrębnić koszty stosowane do wskaźnika nexus – zgodnie z którym przychody związane z własnością intelektualną mogą być korzystnie opodatkowane jedynie w takim zakresie, w jakim konkretna własność intelektualna generująca przychód jest efektem prac B+R prowadzonych przez danego podatnika – przypadające na każde kwalifikowane prawo IP, w sposób zapewniający identyfikację.
  • Dokonywać zapisów w księgach rachunkowych w takiej formie, aby możliwe było ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw IP.
  • Dokonywać zapisów w księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw IP w odniesieniu do danego produktu/produktów lub usługi/usług.

 

Czytaj również: Czym jest pusta faktura i jakie są jej rodzaje

 

Na wszystkich tych etapach firmy mogą liczyć na wsparcie kancelarii prawnych. Oferują one zarówno pomoc w praktycznym skorzystaniu z IP Box, jak i innych ulg podatkowych.

Dla przykładu – przedsiębiorca, który inwestuje w B+R i uzyskuje roczny dochód na poziomie 1 mln zł z komercjalizacji działalności badawczo-rozwojowej, zyskuje na tym 140 tysięcy. Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi – niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów – jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika - mówi Adam Albekier, Senior Associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

2019-06-18
Źródło: Triple PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Uniwersalna i oryginalna dieta Liczba postów: 231 Grupa: Trudne tema... Ja osobiście uważam, że dieta powinna być ułożona przez specjalistę - dietetyka. Bo nie chodzi tylko o to, aby była ona skuteczna, ale również o to, aby była be...
  • rolety Liczba postów: 29 Grupa: Trudne tema... Razem z małżonką wybraliśmy ostatnio rolety z https://roletywarszawa.com.pl/rolety-w-k asecie/ . Nas wybór był dobry,a dodatkowo każdemu z rodziny te rolety się....
  • Magazyn wyposażenie Liczba postów: 103 Grupa: Trudne tema... Pojemniki metalowe siatkowe kupowałem u www.rs-gitterbox.pl/pl/. Oferują także usługę wynajmu pojemników na bardzo korzystnych warunkach. Solidny kontrahent z...
  • Bardzo szybko trzeba dzierżawić maszynę Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Stracił bardzo dużo czasu żeby znaleźć normalne auto, toż doradzam od razu wszystkim korzystać tym serwem - https://www.bocubo.com/wypozyczalnia-sam ochodow/pola...
  • Mieszkanie co i jak? Liczba postów: 32 Grupa: Trudne tema... Jeśli zakup mieszkania to przede wszystkim wybór dewelopera jest najistotniejszą kwestią. Oczywiście to też zależy od miasta, w przypadku Wrocławia wiele osób p...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17919 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 75

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >