Jak sporządzić umowę pożyczki od osoby fizycznej?

« Powrót do grupy: Trudne tematy

15 sierpnia 2016, 07:05

Zgadzam sie: good 0 bad

Każda pożyczka pomiędzy dwoma osobami fizycznymi powinna zostać potwierdzona odpowiednią umową na piśmie. Tylko taki dokument będzie twardym dowodem na to, jaką kwotę otrzymał pożyczkobiorca i na jakich warunkach zobowiązał się ją zwrócić. Aby jednak umowa ta chroniła obie strony transakcji, należy ją sporządzić w odpowiedni sposób. Poniżej prezentujemy elementy, które koniecznie należy zawrzeć w tego typu dokumentach.

Umowa pożyczki - podstawa prawna

Jeśli umowa sporządzana jest z bankiem lub instytucją pozabankową, wszystkie warunki uzgodnione przez strony podlegają pod przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. W przypadku pożyczek od osób fizycznych, obopólne ustalenia opierają się natomiast na paragrafach Kodeksu cywilnego.

A Kodeks ten mówi, że dla pożyczek poniżej kwoty 500 zł wystarczy zawarcie umowy w formie ustnej.

Choć przepisy nie narzucają obowiązku sporządzenia umowy dla pożyczek poniżej 500 zł, zaleca się, aby pisemnie udokumentować każdą taką transakcję. Ułatwi to rozstrzygnięcie ewentualnych sporów pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą i ewentualnie dochodzenie swoich roszczeń przez każdą ze stron - radzi Magdalena Kajzer z porównywarki chwilówek terve.pl.

Jeśli jednak zdecydujemy się pozostać wyłącznie przy formie ustnej, warto zapewnić sobie świadka dokonanej transakcji w postaci osoby trzeciej. Przydatne będzie także pokwitowanie odebranych pieniędzy, które w przypadku ewentualnej sprawy sądowej może posłużyć jako dowód na udzielenie pożyczki.

Elementy umowy pożyczki

Kiedy jednak zawieramy umowę w formie pisemnej należy dopilnować, aby w dokumencie tym znalazły się wszystkie poniższe elementy:

- strony umowy
- przedmiot umowy
- czas trwania umowy
- odsetki
- zabezpieczenie spłaty
- podpisy obu stron

Omówmy teraz szerzej każdy z powyższych punktów.

Strony umowy

Już na samym początku umowy należy określić pomiędzy kim jest ona zawierana i w jakim charakterze występuje każda ze stron. Do sporządzenia umowy niezbędne będą więc imiona i nazwiska uczestników umowy. Dane personale warto także uzupełnić informacjami z dowodów osobistych (np. pesel czy numer dokumentu tożsamości). Im więcej informacji pozwalających zidentyfikować każdą z osób, tym lepiej. W umowie pożyczki trzeba także dokładnie wskazać, która z osób występuje w roli pożyczkobiorcy, a która to pożyczkodawca.

Przedmiot umowy

W przypadku pisemnej umowy istotne jest także określenie jej przedmiotu. W tym wypadku będzie to oczywiście pożyczka. Strony muszą jednak wskazać jak wysoką kwotę pożyczkodawca udostępnia pożyczkobiorcy i na jakich zasadach będzie odbywała się jej spłata (np. jednorazowo lub w ratach).

Czas trwania umowy

Strony umowy powinny ustalić również ramy czasowe w jakich pożyczkobiorca może zarządzać pieniędzmi udostępnionymi przez pożyczkodawcę. Dokument umowy powinien więc zawierać dokładną datę zwrotu pożyczki. Jeśli jest to pożyczka ratalna, w umowie należy zawrzeć także terminy płatności poszczególnych rat oraz ich wysokość.

Odsetki

Osoba udzielająca pożyczki może domagać się od pożyczkobiorcy prowizji za udostępnienie pieniędzy. Z tego względu w umowie należy zawrzeć wysokość opłaty za udzielenie pożyczki lub podać informacje o odsetkach w skali roku. Sporządzając tę część umowy obie strony muszą pamiętać, że w Polsce obowiązują tzw. odsetki maksymalne (obecnie 10% w skali roku). Pożyczkodawca nie może więc narzucić oprocentowania wyższego niż to ustanowione literą prawa.

Oczywiście naliczanie kosztów za pożyczkę nie jest obowiązkowe. Pożyczkodawca może udzielić pożyczkobiorcy wsparcia finansowego nieodpłatnie. W takim przypadku należy jednak zaznaczyć w umowie, że osoba udostępniająca pieniądze nie oczekuje w zamian żadnych opłat.

Zabezpieczenie spłaty

Pożyczkodawca może zażądać od osoby pożyczającej jakiejś formy zabezpieczenia udzielonej pożyczki. Do najczęściej stosowanych opcji należy weksel, zastaw lub poręczenie. Każda z tych form chroni chroni interesy pożyczkodawcy, zwłaszcza w momencie gdy pożyczkobiorca nie jest w stanie zwrócić zaciągniętego długu.

Podpisy

Sporządzona według powyższych wytycznych umowa nabiera mocy w momencie podpisania jej przez każdą ze stron. Jeśli zatem pożyczkodawca i pożyczkobiorca akceptują warunki umowy, powinni złożyć własnoręczny podpis pod zawartymi w niej ustaleniami. Umowę należy sporządzić i podpisać w dwóch egzemplarzach - po jednym dla każdej ze stron.

Odstąpienie od umowy pożyczki

Mimo, że umowa została zawarta na określony czas, w szczególnym przypadku pożyczkodawca ma prawo odstąpić od postanowień w niej zawartych. Okolicznościami uzasadniającymi takie działanie jest zatajenie przez pożyczkobiorcę swojej rzeczywistej sytuacji finansowej. Jeśli pożyczkodawca nie wiedział o złym stanie majątkowym pożyczającego, może np. odmówić wypłaty obiecanych środków. Jeżeli jednak przed sporządzeniem umowy był on całkowicie świadomy możliwości finansowych pożyczkodawcy lub mógł je łatwo sprawdzić, takie uprawnienie mu nie przysługuje.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

7 listopada 2016, 10:57

Zgadzam sie: good 0 bad

Samodzielne skonstruowanie takiej umowy może wcale nie być proste. A źle skonstruowana umowa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego osobiście uważam, że warto korzystać z gotowych wzorów umów - dostępne są np. tutaj http://poradnikprzedsiebiorcy.pl/pobierz/umow y - za darmo i do pobierania bez limitu.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

10 listopada 2016, 16:09

Zgadzam sie: good 0 bad

w internecie bez problemu znajdziesz wzór takiej umowy.

Zgłoś | Cytuj | Link

11 listopada 2016, 08:04

Zgadzam sie: good 0 bad

No dokładnie, przecież nawet od razu podał link do wzorów.
_________________
Betoniarki

Ten post był edytowany przez addamm88 dnia: 16 listopada 2016, 12:12
Zgłoś | Cytuj | Link

17 listopada 2016, 13:43

Zgadzam sie: good 0 bad

w internecie można znaleźć wiele wzorów umów, odsyłam do google.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

8 grudnia 2020, 09:43

Zgadzam sie: good 0 bad

Macie racje. Zdarzało mi się pożyczać drobne kwoty mojemu wujkowi czy mamie i tylko z nią problemów nie miałam. Czasem 20 zł wuj miał problem oddać. To teraz nic ode mnie nie dostaje. Zresztą ja się sama przymierzam do budowy domu, to wiecie, będzie mi potrzebna pożyczka. Ale to doradca finansowy Ostrów Wielkopolski mi to na pewno załatwi.

Zgłoś | Cytuj | Link

9 grudnia 2020, 08:30

Zgadzam sie: good 0 bad

Pożyczka opiera się o prawo cywilne, a w przypadku osób prywatnych to tak naprawdę wystarczy cokolwiek spisać na kartce papieru, choćby miały być to dwa zdania i złożyć podpisy. Tyle wystarczy by miało to moc prawną.

Zgłoś | Cytuj | Link

22 grudnia 2021, 11:59

Zgadzam sie: good 0 bad

Dokładnie, nawet pożyczki obowiązuje prawo.

Zgłoś | Cytuj | Link

28 lutego 2022, 13:59

Zgadzam sie: good 0 bad

Nie wiem, nie znam się na prawie, ale na pewno wszystkie umowy trzeba dobrze czytać. Nieważne czy to konsolidacja chwilówek Łódź czy inne zobowiązanie finansowe - czytamy co podpisujemy

Zgłoś | Cytuj | Link

18 września 2022, 11:03

Zgadzam sie: good 0 bad

A może po prostu poszukujecie dla siebie jakiejś fajnej i ciekawe formy pożyczki? Można jeszcze oczywiście wszystko sobie przemyśleć, a ja odsyłam na stronę https://monebay.pl/ . Tam poznacie różne rodzaje pożyczek, dowiecie się, co warto wybierać i na pewno będziecie zadowoleni. Sprawdźcie sobie wszystko.

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 226 Grupa: Trudne tema... Dużym wsparciem będzie na pewno kontakt z psychologiem, jeśli chcemy być bardziej anonimowi to zawsze można skorzystać z pomocy psycholog online.
  • samochód Liczba postów: 130 Grupa: Trudne tema... Czy korzystaliście również z jazdy próbnej?
  • Studia - ważny wybór Liczba postów: 43 Grupa: Trudne tema... Jest mnóstwo czynników determinujących opłacalność zapisania się na studia wyższe, opłacenie czesnego i rozpoczęcie zdalnej edukacji. Choć nauka na odległość wy...
  • Zabawki dla dzieci Liczba postów: 39 Grupa: Trudne tema... W jaki sposób Wy dbacie o zdrowie Waszych dzieci i dlaczego? Jeżeli chodzi o mnie, to zdecydowałem się na zakup produktów medycznych dla dzieci, np. aspiratora....
  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1650 Grupa: Trudne tema... Czy ktoś z Was medytuje? Zastanawiam się nad tym ostatnio :)

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 363

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >