Niwelacja terenu przez sąsiada

« Powrót do grupy: Zanim wybudujesz dom

24 lipca 2007, 19:03

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam, mam problem z sąsiadem starszy zarozumiały facet przypomniał sobie po latach że ma działkę. Sprawa wygląda następująco, mój domek letniskowy niedawno odziedziczony stoi na lekkim wzniesieniu wzdłuż głównej drogi tak jak inne domy, niestety w miejscu którym się znajduje teren już lekko opada. Sąsiad zamierza wyrównać sobie plac do poziomu drogi, co wiąże się z jego obniżeniem, dom stoi 40 cm od jego granicy (wybudowany w roku 1926) a sąsiad zamierza obniżyć ten teren (czyli 40 cm od mojego domu) o ponad 1 metr co budzi moje poważne obawy ponieważ dom prawdopodobni nie ma głębokich fundamentów zwłaszcza że podłoże jest gliniane więc na pewno nikt głębokich wtedy nie kopał boję się może popękać lub co gorsza ze ściana się osunie.

Sąsiad już obniżył cały teren zostawiając jedynie wzniesienie wzdłuż domu jakieś 3 metry od granicy ale po bardzo poważnych krokach z mojej strony , narzazie nie robi nic więcej ale twierdzi że wolno mu obniżyć ten teren i że cofnie się najwyżej o 40 cm od granicy. W Starostwie powiatowym otrzymałem informacje że nie ma żadnych przepisów regulujących tą kwestię, czy naprawdę tak jest że mam czekać aż dom sie zawali jak mi podkopie fundamenty ??

W załączeniu rysunek poglądowy

[URL=http://img235.imageshack.us/my.php?image=21yr7.jpg][/URL]

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

25 lipca 2007, 22:41

Zgadzam sie: good 0 bad

Szczerze mówiąc troszke skąplikowana i niecikawa ta Twoja sytuacja. Budynek Twój stoi bardzo blisko granicy działki (tylko 40 cm). Wykonanie w tej odległości "wykopu" na głębokość 1 metra może wpłynąć na nośność gruntu i jego spójność na obszarze przygranicznym Twojej działki. Grunt może się obsuwać (dla każdego rodzaju gruntu można określić kąt przy którym to nastąpi - obrazowo grunt który znajduje się nad linią poprowadzoną pod danym kątem może się zsunąć). Mogło by to spowodować odkrycie fundamentów budynku lub pozbawienie ich oparcia co osłabi konstrukcje budynku (groźba znacznych szkód lub nawet zawalenia). No chyba że szanowny sąsiad wykona odpowiednio zaprojektowaną ściankę oporową na granicy waszych działek (w miejscu zmiany poziomów). Zapobiegła by ona przed osuwaniem się Twojej częsci podwórka.
Jeżeli w Starostwie poinformowali że nie ma przepisów regulujących tą kwestie to minus dla Ciebie. Ale moim zdaniem (pewnie będzie to troszke kosztować) zleciłbym wykonanie badań geologicznych w celu określenia wpływu danego wykopu na grunt po Twojej stronie (a także budynek bo jego ciężar także trzeba uwzględnić). Najlepiej niech to będzię pisemna ekspertyza. Mając taki papierek mógłbyś sąsiada troszke utemperować a w razie jakiś szkód masz podstawe do ubiegania się o roszczenia.
Taka moja rada. Pozdrawiam

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

13 listopada 2008, 21:09

Zgadzam sie: good 0 bad

sprwę dotyczy art. 29 prawa wodnego, zgłosić należy do Urzedu Gminy

Zgłoś | Cytuj | Link

4 kwietnia 2011, 21:05

Zgadzam sie: good 0 bad

Właścicielowi nieruchomości nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło zapadnięciem się sąsiednich budynków.
Taki zakaz został zapisany w art. 147 kodeksu cywilnego

Zgłoś | Cytuj | Link

7 kwietnia 2011, 10:32

Zgadzam sie: good 0 bad

Dokładnie jest tak jak napisał użytkownik powyżej, właściciel nie ma prawa do wykonywania robót ziemnych

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

24 lipca 2011, 18:07

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam.
Czy ktoś mi pomoże w mojej kwestii. Sąsiad niwelował swoję działkę, nawiózł ogromną ilość ziemi, różnica między naszymi działkami wynosi około 50 cm, a są obok siebie, więc gdy pada deszcz mam ogromną kałuże na działce. Czy mogę coś z tym zrobić?

Zgłoś | Cytuj | Link

29 stycznia 2012, 18:15

Zgadzam sie: good 0 bad

Tak możesz, nasyp ziemię na swoją działkę.

Zgłoś | Cytuj | Link

21 grudnia 2017, 20:24

Zgadzam sie: good 0 bad

Szukając solidną firmę co wykonuje prace ziemne moim zdaniem warto jest zainteresować się ich ofertą http://www.honest.com.pl/. Cenowo wychodzi naprawdę korzystnie i co mi się podoba, podchodzą do sprawy po prostu profesjonalnie. Można się także z nimi dobrze porozumieć w kwestii harmonogramu prac. Co dla mnie jest istotne, dotrzymują terminów, a niestety w tej branży to mocno kuleje. Oprócz tego wypożyczaliśmy od nich kontenery

Zgłoś | Cytuj | Link

6 października 2023, 12:33

Zgadzam sie: good 0 bad

Blogger. Google.Custom Large Halloween Cliparts SVG, PDF, Jpg, Png, Clip Art and Digital Image, People, Baby clipart, Holidays & celebrations, Food & Drink, Fruits, Flowers, Animals & Pets, Tattoos, Skull Design and Much More

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • garaż - blaszak Liczba postów: 7 Grupa: Zanim wybud... Dobrym rozwiązaniem jest wiata garażowa dzięki niej zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy jest lepszą i tańszą alternatywą dla garażu. Może spełniać te same funkcje....
  • garaż blaszak Liczba postów: 39 Grupa: Zanim wybud... Jeśli interesują Cię garaże z blachy to na pewno warto zapoznać sie również z ofertą producenta Garaże Marmet. Specjalizują się również w produkcji wysokiej jak...
  • Czy obie części bliźniaka muszą być identyczne? Liczba postów: 6 Grupa: Zanim wybud... Jeśli marzysz o własnym domu w spokojnej okolicy Gdańska, koniecznie odwiedź https://activa.pl/oferta/domy-blizniaki- gdansk Oferują szeroką gamę domów bliźniak...
  • Budowa drogi wewnnętrznej Liczba postów: 1 Grupa: Zanim wybud... Mam działkę budowlaną z współwłasnością 1/11 w drodze wewnętrznej. Muszę zrobić dojazd do mojej działki, ale na początku drogi znajduje się rów przydrożny. Czy....
  • Warunki zabudowy a podział działki - zmiany w waru... Liczba postów: 1 Grupa: Zanim wybud... Zdjęcia dokumentów przesłałem na dysk Google, link poniżej: Link do zdjęc Witam, Szukam porady na temat warunków zabudowy na działce jaką zamierzam kupić. Kied...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19105 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 110

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >