O termowizji w budownictwie- czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

« Powrót do grupy: Ekologiczny i energooszczędny dom

Stron: 2 ▾ Skocz do strony
1 2  ▸

23 września 2011, 12:15

Zgadzam sie: good 0 bad

Badania termowizyjne pozwalają na :
- wykrywanie miejsc w przegrodach budowlanych charakteryzujących się stratami ciepła,
- dokumentowanie uszkodzeń, napraw, prac izolacyjnych,
- badania instalacji grzewczych, kotłowni i węzłów cieplnych pod kątem strat ciepła,
- ocenę poprawności montażu stolarki okiennej i drzwiowej,
- wykrycie nieszczelności oraz wad instalacji wodnych w ścianach, podłogach, pod ziemią,
- lokalizację przebiegu instalacji wodnych zakrytych, wbudowanych w przegrody,
- ocenę instalacji kominowych,
- lokalizację miejsc o zwiększonej wilgotności generujących ryzyko powstawania grzybów i pleśni,
- znaczący wzrost jakości okresowych przeglądów technicznych nieruchomości,
- diagnostykę przeciążeń w instalacjach elektrycznych,
- poznanie stanu technicznego nieruchomości przed jej nabyciem.


Kamera termowizyjna próbuje naśladować to co na przestrzeni milionów lat ewolucji stworzyła natura. Aby to zrozumieć należy przyjrzeć się bliżej budowie… ludzkiego oka.
Jak wiemy fizjologia ludzkiego oka pozwala na rejestrację fal elektromagnetycznych z zakresu tzw. światła widzialnego. Dzięki temu widzimy obiekty i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że fizyka określa ten efekt mianem widma białego – kompozycji barw, całej palety kolorystycznej, którą na co dzień dostrzegamy. Jednak nie wszystkie stworzenia widzą tak samo, jak się okazuje, ewolucja dostosowała proces widzenia do potrzeb poszczególnych organizmów – stąd owady widzą świat inaczej – w węższym zakresie widma białego – dzięki czemu łatwiej dostrzegają pyłki roślin a węże zdobyły możliwość widzenia fal podczerwonych, co wydatnie pomaga im w zlokalizowaniu, nawet w warunkach ograniczonej widoczności czy nocą, cieplejszej od otoczenia ofiary jaką może być np. chomik.
Stąd już tylko krok do zrozumienia zasady działania kamery podczerwonej, która w bardziej zaawansowany sposób naśladuje sposób patrzenia na świat oczami węża.
Każdy obiekt (przedmiot, istota żywa) , którego temperatura przekracza zero absolutne (-273,150C) emituje promieniowanie widoczne w podczerwieni. Oko ludzkie nie jest w stanie dostrzec tego promieniowania. Aby zrozumieć ideę termowizji należy porównać ją do swoistego termometru, który mierzy rozkład temperatur obiektów i dzięki temu pozwala na stworzenie swoistej mapy rozkładu temperatur. Wystarczy więc „rzut oka” na mapę termiczną, aby bez trudu wyodrębnić miejsca o podwyższonej lub obniżonej temperaturze.
Zdaniem inż. Krzysztofa Kruszewskiego z warszawskiej Pracowni Pomiarów Termowizyjnych w praktyce każdy obiekt emituje odpowiednią dla jego temperatury dawkę promieniowania, której uchwycenie, przy zastosowaniu specjalistycznych kamer termowizyjnych, pozwala na sporządzenie obrazu cieplnego w postaci tzw. termogramu. Dzięki temu uzyskujemy wiedzę o stanie i sposobie wykonania, montażu interesujących nas obiektów – dostrzegamy wady technologiczne budynków, i instalacji, izolacje termiczne stropów, elewacji, ścian, itp. Termowizja ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, energetyce cieplnej ale i w….medycynie – dzięki możliwości szybkiego rozpoznania stanów zapalnych osoby chorej.

Więcej na stronie: http://www.termowizja.warszawa.pl/

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

27 września 2011, 13:54

Zgadzam sie: good 0 bad

Aby zaoszczędzić na energii jaką wykorzystujemy do ogrzania domu, najlepiej trzeba wybrać odpowiedni system ogrzewania. Maty kapilarne pozwalają na taką oszczędność energii. Ponieważ temperatura zasilającego czynnika grzewczego jest o kilka stopni niższa od zwykłego ogrzewania podłogowego i można zredukować znacznie zużycie energii przez zasilający kocioł,czy inne źródło ciepła. Dają wysoką moc grzewczą przy niskiej, równo rozłożonej temperaturze. Dodatkowo system szybko się nagrzewa.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

27 września 2011, 15:53

Zgadzam sie: good 0 bad

Wszystko jest w miarę dobrę no ale tez wszystko ma swoje wady :D

Zgłoś | Cytuj | Link

28 września 2011, 08:47

Zgadzam sie: good 0 bad

Ja osobiście nie znam się na energo. mieszkaniach ale ile np. takie mieszkanie jest droższe gdy chcemy zrobić z niego energooszczędne mieszkanie ?

Zgłoś | Cytuj | Link

25 kwietnia 2014, 11:47

Zgadzam sie: good 0 bad

według mnie jest to bardzo korzystne rozwiązanie. najlepiej jednak zapytać fachowców w tej materii takich jak np. http://www.izoserwis.net/

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

26 sierpnia 2014, 12:05

Zgadzam sie: good 0 bad

Bardzo ciekawie wytłumaczone. Teraz to już chyba do termowizji nie trzeba nikogo przekonywać, to jest podstawa przy kupnie albo remoncie nieruchomości. Sam niedawno korzystałem z usług www.ects.pl w tym właśnie zakresie i okazało się, że o swoim domu nie wiedziałem bardzo wielu rzeczy. Spodziewam się, że po położeniu izolacji rachunki za ogrzewanie mocno spadną tej zimy.

Zgłoś | Cytuj | Link

10 grudnia 2014, 19:09

Zgadzam sie: good 0 bad

tak to prawda opcja jest genialna, mialem takie pomiary, natomiast doskonale bylo widac moje grzejniki kermi i to jak super rozporawdzaja cieplo :) bylem az w szoku :)

Zgłoś | Cytuj | Link

10 grudnia 2014, 19:19

Zgadzam sie: good 0 bad

ja mieszkam w bloku, ale slyszalem o tych pomiarach fajna sprawa, ooo to moge byc spokojny bo tez mam kermi :)

Zgłoś | Cytuj | Link

16 grudnia 2014, 20:10

Zgadzam sie: good 0 bad

bylo idealnie widac moje grzejniki, a mam kermi therm x-2, ogolnie teperatura byla dobrze rozprowadzona :)

Zgłoś | Cytuj | Link

16 grudnia 2014, 20:23

Zgadzam sie: good 0 bad

mmm to u mnie pewnie tez by tak to bylo widac, czyli kermi na odczytach widac jako male slonce? :)

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 2 ▾ Skocz do strony
1 2  ▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • dom energooszczedny Liczba postów: 138 Grupa: Ekologiczny... Z moją obecną wiedzą na temat energooszczędności domu poszedłbym przy budowie w: -projekt domu (jego bryła, ilość okien, umiejscowienie itd) nastawione na oszcz...
  • Jak wyliczyć zaoszczędzenie ciepła? Liczba postów: 32 Grupa: Ekologiczny... Moim zdaniem tego typu obliczenia nie są możliwe, ponieważ zawsze po drodze wypadnie coś co zwiększy nasze rachunki za prąd czy ogrzewanie. Taka kwota może być....
  • Siatki dla kota i przeciw ptakom Liczba postów: 1 Grupa: Ekologiczny... Pewnie bardzo dużo osób zainteresuje się siatka na okno dla kota . Tak naprawdę to jest bardzo interesująca oferta.
  • Zarządzanie nieruchomościami Liczba postów: 1 Grupa: Ekologiczny... Moim zdaniem na pewno warto się zainteresować zarządca nieruchomości Łódź . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
  • Pompa ciepła Liczba postów: 5 Grupa: Ekologiczny... Jeżeli chodzi o pompy ciepła to jeśli chcesz skorzystać z programu czyste powietrze to pompa musi spełniać wysokie normy a to gwarantują produkty tego producent...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >