Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budynków

« Powrót do grupy: Stawiamy ściany

Stron: 2 ▾ Skocz do strony
1 2  ▸

6 marca 2011, 16:11

Zgadzam sie: good 0 bad

Materiały budowlane są narażone na korozję biologiczną spowodowaną działalnością:
- grzybów domowych
- pleśni bakterii
- szkodników drewna - owady
Grzyby domowe atakują materiały organiczne głównie drewno .Przez materiały nieorganiczne np.kamień,cegła,beton,przenikają pożywienia.Najlepiej rozwijają się w miejscach wilgotnych ,ciemnych i bez przewiewnych ,wówczas grzybnia wnika w szczeliny powodujące różnorodne zmiany w materiałach w wyniku których tracą one swe właściwości mechaniczne.

Grzyby wydzielają :
- wodę
- dwutlenek węgla
- kwasy organiczne i związki toksyczne
- substancje powodujące liczne zmiany w materiałach np. wilgotne plamy,wybrzuszenie ,wypadanie tynku

Dwutlenek węgla rozpuszczony w wodzie powoduje przejście węglanu wapnia,kwaśny węglan wapnia ten związek bywa łatwo wymywany ,powoduje że zaprawa w murze traci spoistość i siłę wiążącą .

Odgrzybianie budynku należy zacząć od uzyskania orzeczenia technicznego które powinien wykonać (mykolog) .Powinien on określać rodzaj zagrzybienia lub szkodników drewna.
Zakres zniszczenia elementu budowlanego oraz sposoby i metody postępowanie ,a także podać środki które należy użyć aby zabezpieczyć elementy budynku i przywrócić im zakładane właściwości.
Prace przy odgrzybianie budynku budynku należy rozpocząć od usunięcia zawilgocenia i osuszenia elementów budynku.

Mury w miejscach zagrzybionych porażonych grzybicą co najmniej 50cmpoza nimi należy dobrze przesuszyć i skuć z nich tynk a następnie głęboko oczyścić spoiny oraz powierzchnie cegieł za pomocą szczotek drucianych .Dobry skutek przynosi również wypalanie powierzchni muru za pomocą palnika gazowego lub naświetlenie lampami podczerwieni . Mury fundamentowe ( chemiczne ) są narażone na zawilgocenia,dla tego trzeba je odkopać,przesuszyć i odizolować.

Izolacje w zawilgoconym murze można wykonać metodą ( iniekcji krystalicznej ) w warstwie muru , wiesza się w odstępach 10 do 15cm otwory do których zostanie wstrzyknięty roztwór wodny cementu portlanckiego ze środkiem aktywacyjnym .
Na skutek krystalizacji nie rozpuszczalnej w wodzie minerałów tworzy się po pewnym czasie w parach ścian murowanych spoista mineralna przepona izolacyjna osuszająca i zapobiegająca zawilgocenia murów .
Po osuszeniu i wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej murów oraz zapewnieniu wentylacji we wszystkich pomieszczeniach budynku stosuje się srodki ( chemiczne ,solne ,oleiste,pasty) do odgrzybiania murów lub srodki biochronne przed działaniami grzybów pleśniowych.
Po odgrzybianiu pomieszczenia muszą być wietrzone do zaniku zapachu.

Do odgrzybiania murów stosuje się środki grzybobujcze jak:
- murcton
- pleśniotex
Konstrukcja drewniana przeznaczona do odgrzybiania należy przesuszyć do stanu powietrzno suchego ok.15% wilgotności .Miejsca porażone należy usunąć i spalić.do odgrzybiania i zwalczania owadów drewna w konstrukcjach drewnianych służą środki chemiczne,solne np,( intox ) oraz ( oleje - imprex B )

http://www.mojebudownictwo.blogspot.com/

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

24 czerwca 2014, 15:44

Zgadzam sie: good 0 bad

u mnie odgrzybianiem zajęła się firma http://www.iniekt-system.pl/ bardzo sprawnie roboty poszły

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

19 lipca 2014, 15:13

Zgadzam sie: good 0 bad

Polecam usługi firmy Derty Serwis http://odgrzybianie-mieszkan.blogspot.com

Zgłoś | Cytuj | Link

25 lipca 2014, 01:29

Zgadzam sie: good 0 bad

Jak raz się grzyb zada, to potem już ciężko go zwalczyć. Zarodki potrafią długo pozostawać w niewidocznej dla oka grzybni i wyłazić po miesiącach od odgrzybiana. Z tego co wiem, to są takie środki na bazie silikonu, którymi można tego grzyba w miarę skutecznie zwalczyć, co by miało sens, zważając na właściwości substancji (do poczytania): http://www.larkis.pl/index.php/pl/produkty/ma terialy/silikon#wyroby-silikonowe-charakterystyka. Ponadto warto zbadać dom kamerą termiczną. Zazwyczaj grzyb się lęgnie tam, gdzie są mostki.

Zgłoś | Cytuj | Link

12 sierpnia 2014, 11:02

Zgadzam sie: good 0 bad

chyba najlepiej jest po zlikwidowaniu przyczyny grzyba najpierw osuszyć pomieszczenie a potem jeszcze wyozonować - http://www.destra.com.pl/ozonowanie-pomieszcz en.xhtml wtedy nie ma śladu po grzybie.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

29 marca 2015, 14:06

Zgadzam sie: good 0 bad

Zgadzam się z poprzednikiem - robiliśmy ozonowanie po odgrzybianiu by pozbyć się niemiłego zapachu. http://alergia-ozonowanie.pl/

Zgłoś | Cytuj | Link

17 czerwca 2015, 14:52

Zgadzam sie: good 0 bad

Ja polecam innowacyjne docieplenie aerogelowe o grubości jedynie 1mm co likwiduje mostki termiczne i zimne punkty kondensacji wody likwidując grzyba i pleśń oraz docieplając .
tak działa ta masa na płycie grzewczej pokrytej 1 mm tego izolatora plus dwie kostki lodu
https://www.youtube.com/watch?v=nLxCE_97Qmw

więcej o tym izolatorze na
www.izolacje-docieplenia.pl

Zgłoś | Cytuj | Link

7 sierpnia 2015, 13:41

Zgadzam sie: good 0 bad

Mysle, że dobrym miernikiem szczelności, który pokaże niedociągnięcia i pozwoli uniknąć powstania grzyba jest kamera termowizyjna - nawet tak łatwa w obsłudze jak ta tutaj - http://www.ects.pl/produkty/c136_termowizja_k amery-termowizyjne_budownictwo-i-energia-odnawialna/p230_1-f lir-i3-i5-i7 kamery termowizyjne są powszechnie stosowane w budownictwie - można przeskanować we własnym zakresie lub zamówić badania pomiarowe

Zgłoś | Cytuj | Link

8 marca 2016, 08:40

Zgadzam sie: good 0 bad

Bardzo dobry i rzetelny artykuł. Ze swojej strony chciałbym polecić nieco inny sposób osuszania murów mianowicie iniekcji krystalicznej. W moim przypadku sprawdził się doskonale. Stare mury wydawało się nie od osuszenia, a wystarczyło nawiercić niewielkie otwory, które zupełnie nie wpływają na właściwości mechaniczne ściany, wstrzyknąć preparat Such Dom http://tanisklad.pl/srodki-do-osuszajacych-za strzykow-krystalicznych/10-suchy-dom-professional-5l-srodek- do-osuszajacych-zastrzykow-krystalicznych.html i odczekać kilka dni. Wilgoć zostaje odcięta i ściana nie ciągnie wody. Polecam wszystkim!

Zgłoś | Cytuj | Link

2 czerwca 2016, 02:22

Zgadzam sie: good 0 bad

ja potrzebowałem osuszyć budynek, bo nadmiernie gromadziła się wilgoć, skorzystałem po prostu z usług profesjonalnej firmy http://spec-bud.com.pl/

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 2 ▾ Skocz do strony
1 2  ▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Ostatnio na forum

  • Emementy betonowe Liczba postów: 1 Grupa: Stawiamy śc... Witam, jeśli ktoś z was szuka dobrej i sprawdzonej firmy, która wykonuje na zamówienie elementy betonowe to polecić mogę te firmę: http://www.spec-bet.pl/ współ...
  • Jakie kupić narzędzia? Liczba postów: 71 Grupa: Stawiamy śc... Jeżeli narzędzia pomiarowe to zdecydowanie z http://www.venture.com.pl/ zobaczcie sobie jak rozbudowana jest oferta. Wbrew pozorom nie ma dużo firm, które takie...
  • Czym izolować ściany z pustaków? Liczba postów: 23 Grupa: Stawiamy śc... entschuldigen Sie, ich habe nachgedacht und hat diese Phrase gelГ¶scht http://s.miku.moe/44010 https://zeballos.com.br/go/36569 shooter shooter game free fp...
  • Wygłuszenie akustyczne bliźniaka Liczba postów: 12 Grupa: Stawiamy śc... A co z wykorzystaniem systemów suchej zabudowy? Interesuje mnie podobna inwestycja mająca na celu wycieszenie pomieszczenia. Dowiedziałem się, że wykorzystanie....
  • jak wyciszyć ścianę? Liczba postów: 17 Grupa: Stawiamy śc... Może coś z systemu suchej zabudowy? Jakaś dodatkowa ściana z karton gipsu lub coś w podobnym stylu? Ja posiadam te http://www.rigips.pl/systemy-rigips,Scia nyDzi...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 22828 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >