Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budynków

« Powrót do grupy: Stawiamy ściany

Stron: 2 ▾ Skocz do strony
1 2  ▸

6 marca 2011, 16:11

Zgadzam sie: good 0 bad

Materiały budowlane są narażone na korozję biologiczną spowodowaną działalnością:
- grzybów domowych
- pleśni bakterii
- szkodników drewna - owady
Grzyby domowe atakują materiały organiczne głównie drewno .Przez materiały nieorganiczne np.kamień,cegła,beton,przenikają pożywienia.Najlepiej rozwijają się w miejscach wilgotnych ,ciemnych i bez przewiewnych ,wówczas grzybnia wnika w szczeliny powodujące różnorodne zmiany w materiałach w wyniku których tracą one swe właściwości mechaniczne.

Grzyby wydzielają :
- wodę
- dwutlenek węgla
- kwasy organiczne i związki toksyczne
- substancje powodujące liczne zmiany w materiałach np. wilgotne plamy,wybrzuszenie ,wypadanie tynku

Dwutlenek węgla rozpuszczony w wodzie powoduje przejście węglanu wapnia,kwaśny węglan wapnia ten związek bywa łatwo wymywany ,powoduje że zaprawa w murze traci spoistość i siłę wiążącą .

Odgrzybianie budynku należy zacząć od uzyskania orzeczenia technicznego które powinien wykonać (mykolog) .Powinien on określać rodzaj zagrzybienia lub szkodników drewna.
Zakres zniszczenia elementu budowlanego oraz sposoby i metody postępowanie ,a także podać środki które należy użyć aby zabezpieczyć elementy budynku i przywrócić im zakładane właściwości.
Prace przy odgrzybianie budynku budynku należy rozpocząć od usunięcia zawilgocenia i osuszenia elementów budynku.

Mury w miejscach zagrzybionych porażonych grzybicą co najmniej 50cmpoza nimi należy dobrze przesuszyć i skuć z nich tynk a następnie głęboko oczyścić spoiny oraz powierzchnie cegieł za pomocą szczotek drucianych .Dobry skutek przynosi również wypalanie powierzchni muru za pomocą palnika gazowego lub naświetlenie lampami podczerwieni . Mury fundamentowe ( chemiczne ) są narażone na zawilgocenia,dla tego trzeba je odkopać,przesuszyć i odizolować.

Izolacje w zawilgoconym murze można wykonać metodą ( iniekcji krystalicznej ) w warstwie muru , wiesza się w odstępach 10 do 15cm otwory do których zostanie wstrzyknięty roztwór wodny cementu portlanckiego ze środkiem aktywacyjnym .
Na skutek krystalizacji nie rozpuszczalnej w wodzie minerałów tworzy się po pewnym czasie w parach ścian murowanych spoista mineralna przepona izolacyjna osuszająca i zapobiegająca zawilgocenia murów .
Po osuszeniu i wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej murów oraz zapewnieniu wentylacji we wszystkich pomieszczeniach budynku stosuje się srodki ( chemiczne ,solne ,oleiste,pasty) do odgrzybiania murów lub srodki biochronne przed działaniami grzybów pleśniowych.
Po odgrzybianiu pomieszczenia muszą być wietrzone do zaniku zapachu.

Do odgrzybiania murów stosuje się środki grzybobujcze jak:
- murcton
- pleśniotex
Konstrukcja drewniana przeznaczona do odgrzybiania należy przesuszyć do stanu powietrzno suchego ok.15% wilgotności .Miejsca porażone należy usunąć i spalić.do odgrzybiania i zwalczania owadów drewna w konstrukcjach drewnianych służą środki chemiczne,solne np,( intox ) oraz ( oleje - imprex B )

http://www.mojebudownictwo.blogspot.com/

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

24 czerwca 2014, 15:44

Zgadzam sie: good 0 bad

u mnie odgrzybianiem zajęła się firma http://www.iniekt-system.pl/ bardzo sprawnie roboty poszły

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

19 lipca 2014, 15:13

Zgadzam sie: good 0 bad

Polecam usługi firmy Derty Serwis http://odgrzybianie-mieszkan.blogspot.com

Zgłoś | Cytuj | Link

25 lipca 2014, 01:29

Zgadzam sie: good 0 bad

Jak raz się grzyb zada, to potem już ciężko go zwalczyć. Zarodki potrafią długo pozostawać w niewidocznej dla oka grzybni i wyłazić po miesiącach od odgrzybiana. Z tego co wiem, to są takie środki na bazie silikonu, którymi można tego grzyba w miarę skutecznie zwalczyć, co by miało sens, zważając na właściwości substancji (do poczytania): http://www.larkis.pl/index.php/pl/produkty/ma terialy/silikon#wyroby-silikonowe-charakterystyka. Ponadto warto zbadać dom kamerą termiczną. Zazwyczaj grzyb się lęgnie tam, gdzie są mostki.

Zgłoś | Cytuj | Link

12 sierpnia 2014, 11:02

Zgadzam sie: good 0 bad

chyba najlepiej jest po zlikwidowaniu przyczyny grzyba najpierw osuszyć pomieszczenie a potem jeszcze wyozonować - http://www.destra.com.pl/ozonowanie-pomieszcz en.xhtml wtedy nie ma śladu po grzybie.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

29 marca 2015, 14:06

Zgadzam sie: good 0 bad

Zgadzam się z poprzednikiem - robiliśmy ozonowanie po odgrzybianiu by pozbyć się niemiłego zapachu. http://alergia-ozonowanie.pl/

Zgłoś | Cytuj | Link

17 czerwca 2015, 14:52

Zgadzam sie: good 0 bad

Ja polecam innowacyjne docieplenie aerogelowe o grubości jedynie 1mm co likwiduje mostki termiczne i zimne punkty kondensacji wody likwidując grzyba i pleśń oraz docieplając .
tak działa ta masa na płycie grzewczej pokrytej 1 mm tego izolatora plus dwie kostki lodu
https://www.youtube.com/watch?v=nLxCE_97Qmw

więcej o tym izolatorze na
www.izolacje-docieplenia.pl

Zgłoś | Cytuj | Link

7 sierpnia 2015, 13:41

Zgadzam sie: good 0 bad

Mysle, że dobrym miernikiem szczelności, który pokaże niedociągnięcia i pozwoli uniknąć powstania grzyba jest kamera termowizyjna - nawet tak łatwa w obsłudze jak ta tutaj - http://www.ects.pl/produkty/c136_termowizja_k amery-termowizyjne_budownictwo-i-energia-odnawialna/p230_1-f lir-i3-i5-i7 kamery termowizyjne są powszechnie stosowane w budownictwie - można przeskanować we własnym zakresie lub zamówić badania pomiarowe

Zgłoś | Cytuj | Link

8 marca 2016, 08:40

Zgadzam sie: good 0 bad

Bardzo dobry i rzetelny artykuł. Ze swojej strony chciałbym polecić nieco inny sposób osuszania murów mianowicie iniekcji krystalicznej. W moim przypadku sprawdził się doskonale. Stare mury wydawało się nie od osuszenia, a wystarczyło nawiercić niewielkie otwory, które zupełnie nie wpływają na właściwości mechaniczne ściany, wstrzyknąć preparat Such Dom http://tanisklad.pl/srodki-do-osuszajacych-za strzykow-krystalicznych/10-suchy-dom-professional-5l-srodek- do-osuszajacych-zastrzykow-krystalicznych.html i odczekać kilka dni. Wilgoć zostaje odcięta i ściana nie ciągnie wody. Polecam wszystkim!

Zgłoś | Cytuj | Link

2 czerwca 2016, 02:22

Zgadzam sie: good 0 bad

ja potrzebowałem osuszyć budynek, bo nadmiernie gromadziła się wilgoć, skorzystałem po prostu z usług profesjonalnej firmy http://spec-bud.com.pl/

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 2 ▾ Skocz do strony
1 2  ▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Ostatnio na forum

  • Jakie pustaki? Liczba postów: 86 Grupa: Stawiamy śc... Użytkownik Gość: tumidaj napisał: Zgadzam się, że akustyka jest ważna, ale współczesne materiały mają na tyle dobrą izolacyjność, że nie trzeba ich specjalnie p...
  • Deska elewacyjna- Imitacja drewna Liczba postów: 6 Grupa: Stawiamy śc... Bardzo dobrym połączeniem może być deska i piaskowiec. Dałoby to niesamowity efekt estetyczny. Piaskowiec na elewacje i fasady oferuje firma: https://www.piasko...
  • Z czego zrobić ściankę działową? Liczba postów: 96 Grupa: Stawiamy śc... Stelaż aluminiowy i do tego też płyty gipsowo kartonowe. Do tego też dobre wkręty montane co 30 centymetrów. Polecałbym też masę do beztaśmowego łączenia płyt,....
  • jakiej firmy tynk silikonowy? Liczba postów: 19 Grupa: Stawiamy śc... Użytkownik oe_foveotech napisał: Szanowni Państwo, Tynk Silikonowy TN 30 FOVEO TECH to wysokiej jakości wyrób, który jest bardzo łatwy w aplikacji i obróbce. T...
  • Z czegoo skuteczna izolacja akustyczna ściany? Liczba postów: 11 Grupa: Stawiamy śc... U nas wyjątkowo zdaje egzamin ściana akustyczna SWG 120 od Sowana. Rozdziela duży pokój na dwa osobne pokoje, ale dzięki temu też stanowi świetną izolację dźwie...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 16787 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 373

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >