Ściana bez otworów okiennych, ile od granicy?

« Powrót do grupy: Ekspert prawa budowlanego

17 października 2014, 10:34

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam, mój dom stoi 8 m od granicy z sąsiednią działką w kierunku zachodnim. Dom sąsiada natomiast usytuowany jest 0,5 m od owej granicy. W ostatnim czasie sąsiad rozpoczął rozbudowę swojego domu. Po stronie południowej dobudował mały ganek o powierzchni ok. 2 m x 2 m. Ścianę bez otworów okiennych zwróconą w stronę wschodnią (w stronę mojej działki) wymurował w odległości ok. 1,5 m od granicy. I tutaj pojawia się moje pytanie. Czy budowa przebiega zgodnie z przepisami i czy sąsiad nie powinien odstąpić 3 m od granicy? Dodam, że działka jest szersza niż 16 m.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

27 października 2014, 15:15

Zgadzam sie: good 0 bad

Jeżeli wynika to z decyzji o warunkach zabudowy lub ustaleń planu miejscowego to ściana bez otworów może być usytuowana w odległości 1,5 m od granicy. Nic na temat tego typu ustaleń nie piszesz. Natomiast z relacji wynika że sąsiad dokonuje rozbudowy budynku, czyli prowadzi roboty budowlane dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Usytuowanie ściany, o jakim piszesz oznacza że twoja działka objęta jest obszarem oddziaływania obiektu - a więc jesteś stroną w postępowaniu o udzielenie takiego pozwolenia. Przysługuje ci wgląd do dokumentacji, składanie skarg, zażaleń i odwołań. Jeżeli pozwolenie na budowę zostało wydane bez twojej wiedzy może to być podstawą jego unieważnienia. Pozwolenie na budowę może być unieważnione w każdym czasie ( realnie do 10 lat ) i dokonuje tego organ nadrzędny w drodze decyzji.
Natomiast ganek musi być w odległości co najmniej 1,5 m od granicy.
pozdrawiam
zapraszam do lektury poradnika: www.archi55.pl/poradnik w którym zawarto szereg informacji dotyczących budowy domu
lub do korzystania z moich usług: www.archi55.pl/oferta

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 232

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >