Ściana działowa - ceramika vs bloczki gipsowe

« Powrót do grupy: Stawiamy ściany

Stron: 2 ▾ Skocz do strony
1 2  ▸

5 kwietnia 2017, 17:13

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam forumowiczów!

Czy wie ktoś może coś więcej ściankach działowych - czym różni się ceramika od bloczków gipsowych? W internecie znajduję tylko opisy techniczne, wagę i wymiary, a bardziej interesują mnie takie sprawy jak: akustyka (tłumienie/wyciszenie między pokojami), czy możliwości montażu mebli ściennych (która konstrukcja utrzyma większą wagę).
Początkowo miałem mieć ceramikę o szerokości 12cm, a teraz chcą mi wcisnąć bloczki gipsowe 8cm/max 10cm i zastanawiam się czym to się różni?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

21 kwietnia 2017, 22:19

Zgadzam sie: good 0 bad

Różnice są dość radykalne - szczególnie w kwestii izolacyjności akustycznej. Bloczki gipsowe 8 cm są bardzo słabe akustycznie - właśnie sobie sprawdziłem ile wg producenta wynosi parametr Rw (czyli izolacyjność akustyczna) i wychodzi zaledwie 39 db. Pustak Porotherm 11,5 cm będzie miał tej izolacyjności 49 db. Różnica jest dość radykalna (w praktyce 3 db natężenia dźwięku więcej to odczuwany dwukrotnie głośniejszy dźwięk. Tak więc 10 db różnicy to jest naprawdę bardzo dużo. Na ściany działowe konieczny jest materiał masywny i ciężki, a nie tego typu bloczek z lekkiego gipsu.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

27 października 2017, 14:10

Zgadzam sie: good 0 bad

Również mogę polecić ceramikę jako ściany działowe - da się na nich powiesić dość masywne szafki, wytłumiają dźwięki... Niczego więcej nie oczekuję od tego typu ścian.

Zgłoś | Cytuj | Link

17 listopada 2017, 14:42

Zgadzam sie: good 0 bad

Też w biurach są zastosowane takie ścianki http://www.alsal.com.pl/oferta/zabudowy-wewne trzne/witryny-i-scianki-dzialowe-aluminiowo-szklane/, przeszklone. Mają one również różne możliwości. Do domu raczej tego typu ścianki się nie nadają ale w sumie każdy wybiera projekt taki jak mu odpowiada.

Zgłoś | Cytuj | Link

21 listopada 2017, 06:52

Zgadzam sie: good 0 bad

Ceramika to dobre rozwiązanie jeżeli ktoś ma dom/mieszkanie w stanie deweloperskim. Wtedy rzeczywiście akustyka, możliwość obciążania takiej ściany daje dużo komfortu w domu. Nawet Porotherm 8 cm grubości daje dużo izolacji aku! Ścianka gipsowa o takiej grubości nie da ci nic. Ale dostawianie takiej ściany w już wykończonym mieszkaniu to masakra...

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

26 listopada 2017, 22:05

Zgadzam sie: good 0 bad

Ściany działowe w biurach czy open space'ach nie muszą mieć żadnych wymagań pod względem akustyki (Ra1). Natomiast dom to inna bajka i tam musi być miło, cicho i przytulnie. Dlatego tylko samobójcy stawiają działówy z płyt gipso-kartonowych albo betonu komórkowego. W 90% domów ściany działowe to albo silikat albo Porotherm. Przy okazji ceramiki warto dodać, że producenci różnych "podróbek" często świadomie obniżają parametry akustyczne swoich pustaków, bo dzięki temu mają one lepszą termiczność. Im mniejsza waga pustaka tym gorszy parametr Ra1. Dlatego piszę o Porothermie, bo oni akurat takich rzeczy nie robią (przynajmniej mi nic o tym nie wiadomo). U nich pustak 25cm jest kilka kilogramów cięższy od np. leiera. Na m2 ściany różnica w masie jest już radykalna, a to się potem przekłada właśnie na izolacyjność akustyczną...

Zgłoś | Cytuj | Link

17 lipca 2019, 14:59

Zgadzam sie: good 0 bad

Gipsówka to beznadzieja... wszystko słychać - zagłusza, ale zdecydowanie niewystarczająco. Ceramika powinna się sprawdzić dużo lepiej. Ja jeszcze ze swojej strony mogę polecić też przesuwne okna, one fajne się sprawdzają, dodatkowo są ruchome, a szkło dobrze izoluje.

Zgłoś | Cytuj | Link

18 lipca 2019, 11:20

Zgadzam sie: good 0 bad

Ścianki działowe można postawić z GK. Metoda dużo szybsza i praktyczniejsza. Do tego dobra gładź przeciw pękaniu np. Ms 30 Acryl-Putz i po sprawie. Ściany będą równe, gładkie, estetyczne. Nie trzeba tracić czasu na murowanie

Zgłoś | Cytuj | Link

23 lipca 2019, 07:16

Zgadzam sie: good 0 bad

Można, jeśli chce się mieć po prostu przegrodę, powiedzmy, wizualną ;) Jeśli od takiej ściany wymagamy czegoś więcej, np. izolacji akustycznej albo możliwości zawieszenia cięższych mebli - to powodzenia ;) W domu jednorodzinnym to się kompletnie nie sprawdzi - zdecydowanie lepiej postawić ścianki z pustaków ceramicznych, np. Porotherm 11,5 cm.

Zgłoś | Cytuj | Link

29 lipca 2019, 06:23

Zgadzam sie: good 0 bad

Ściana ceramiczna jest też łatwa w budowie - jeśli się ma ściany nośne z Porothermu (a to ciągle najpopularniejszy materiał konstrukcyjny w Polsce) to pustaki ścian działowych będą pasowały na wysokość do nośnych = łatwiej będzie dołączyć do siebie ściany. Przy innym materiale na ścianki działowe trzeba będzie mocno kuć ściany nośne, co jest niekorzystne dla tej ściany (osłabia ją i psuje akustyczność). Tak więc zdecydowanie najlepiej mieć ściany działowe i nośne z jednego systemu murarskiego. W przypadku betonów komórkowych ściany działowe są bardzo słabe akustycznie, więc ceramika to dość optymalny wybór.

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 2 ▾ Skocz do strony
1 2  ▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • jakiej firmy tynk silikonowy? Liczba postów: 92 Grupa: Stawiamy śc... Szanowna Pani, Tynk modelowany Foveo-Tech TSS 05 bez przeszkód można aplikować na różne powierzchnie, w tym na powierzchnie mocno nasłonecznione. Tynk jest odpo...
  • Stres i nerwy przy budowie domu i kredytach - jak... Liczba postów: 9 Grupa: Stawiamy śc... Budowa domu i kredyty to zwykle związane ze stresem i nerwami, ponieważ oba te procesy wymagają dużego zaangażowania finansowego, czasowego i emocjonalnego. Jed...
  • czy warto budować dom ze ścian jednowarstwowych Liczba postów: 135 Grupa: Stawiamy śc... Hej, jeśli korzystacie z materiałów wienerberger to zerknijcie na ten ich konkurs, bo mogą Wam zwrócić za nie pieniądze: https://www.budogram.pl/konkurs
  • Jakie kupić narzędzia? Liczba postów: 4955 Grupa: Stawiamy śc... Ja polecam przede wszystkim kupowanie zestawów, dostępne są np. zestawy kluczy trzpieniowych, torx, płaskich, nasadkowych, szczękowych, otwornic oraz zestawy un...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 200

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >