Stary dom z oknem w ścianie graniczącej

« Powrót do grupy: Ekspert prawa budowlanego

27 marca 2020, 09:40

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam serdecznie.
W ostatnich dniach na sąsiadującej działce rozpoczęły się prace przygotowawcze do robót budowlanych. Zgodnie z wstępnymi projektami Inwestora ( pierwszą wersją złożoną w Urzędzie Miasta) zabudowa miała przebiegać do granicy. Kiedy zasygnalizowałyśmy Inwestorowi, że w ścianie, którą planuje zasłonić nowym budynkiem jest okno, na które posiadamy wszelką niezbędną dokumentację - projekt został wycofany. Przeprowadziliśmy 2 rozmowy z Inwestorem na terenie sąsiadującym z naszym domem zgłaszając nasze obawy. Na chwilę obecną zbagatelizowano nasze argumenty sugerując, że budynki zostaną wybudowane do granicy zasłaniając okno w kuchni. Zgodnie z mapkami zasadniczymi nasz dom został wybudowany z zachowaniem ok 25-30 cm odstępu od granicy. Inwestor nie bierze tego w ogóle pod uwagę sygnalizując nam uniemożliwienie docieplenie też fragmentu ściany. Ewentualne ponowne wytyczenie granic sugeruje jako obowiązek spoczywający po naszej stronie. Ponadto zasygnalizowano nam konieczność podwyższenia komina ponieważ planowane budynki będą wyższe niż nasz dom oraz przeniesienie przyłącza z energetyki, które przymocowane jest od strony działki Inwestora. Zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź czy jako sąsiedzi mamy prawo do dokończenia termoizolacji budynku mieszkalnego. Jednocześnie czy Inwestor może zabudować się do granicy powołując się na szerokość działki mniejszą niż 16 m nie uwzględniając istniejącego okna. Nadmienię jeszcze, że na niniejszą inwestycję przeznaczone są 2 sąsiadujące ze sobą działki nabyte prawdopodobnie na 2 osobne podmioty aby uniemożliwić narzucenie przez Nadzór Budowlanych ich połączenia.Wielokrotnie informowałyśmy Inwestora o : istniejącym oknie, fakcie, że dom jest z 1921 r wybudowany zgodnie z możliwościami dostępnymi na tamten czas: brak wylewki; zbrojeń i drewniane stropy. Co za tym idzie zabudowa do granicy może spowodować naruszenie konstrukcji naszego domu jak również całkowicie pozbawić dostępu światła.
Dziękuję bardzo za poświęcony czas z nadzieją, że ktoś był w ostatnim czasie w podobnej sytuacji i może się wypowiedzieć na ten temat.
Pozdrawiam serdecznie

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

19 kwietnia 2020, 19:18

Zgadzam sie: good 0 bad

Mam taką samą sytuację, tylko że ja jestem ta druga stroną, gdzie przez okna sąsiada w granicy nie mogę zabudować własnej działki, bo jest zbyt mała żeby zachować zgodne z prawem odległości... Architekt doradził wniosek do nadzoru budowlanego aby sprawdził zgodność domu sąsiada z obowiązującym prawem a przede wszystkim z przepisami pożarowymi. Mówił, że nie jedna taka sprawa już była i często był nakaz wymiany okien np na luksfery bo wtedy taka ściana jest traktowana jako ściana bez okien.
Mam nadzieję że coś zdziałam bo nie wyobrażam sobie być pokrzywdzona przez to że inny dom stoi nieprawidłowo...

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

17 czerwca 2020, 11:56

Zgadzam sie: good 0 bad

Ja ze swojej strony polecam skontaktować się z firmą, która oferuję usługi z zakresu nadzoru budowlanego w Katowicach oraz innych miejscowościach na Śląsku to polecam skontaktować się z firmą https://bakskatowice.pl/oferta/nadzor-budowla ny.

Ten post był edytowany przez piotrsaggan dnia: 17 czerwca 2020, 11:57
Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 334

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >