Tłusty czwartek!

« Powrót do grupy: Przepisy kulinarne

16 lutego 2012, 14:53

Zgadzam sie: good 0 bad

Z racji tego że mamy tłusty czwartek przesyłam przepis na pączki :D
Składniki:
1 kg mąki
10 dag drożdży
15 dag cukru
10 żółtek
0,5 l mleka
1,5 l oleju
2 łyżki masła (ew. margaryny)
kieliszek spirytusu ew. octu
marmolada

Formowanie pączków:

Do talerzyka wlać odrobinę oleju, aby moczyć palce (żeby ciasto się do nich nie kleiło). Natłuszczonymi palcami urywamy kawałek ciasta, rozklepujemy na dłoni, nakładamy marmoladę (na oko) i sklejamy tworząc kuleczkę. Następnie układamy pączki na stolnicy wysypanej mąką. Teraz wlewamy do rondla olej, na którym będziemy smażyć pączki i podgrzewamy. Odpowiednia temperatura tłuszczu jest wtedy, gdy po wrzuceniu kawałeczka ciasta od razu wypłynie na powierzchnię.

Smażenie:

Bierzemy pączka do ręki strząsając mąkę. Kładziemy na powierzchni oleju do góry dnem. Przykrywamy garnek pokrywką i smażymy około 2,5 min. Następnie odkrywamy, pączki odwracamy na drugą stronę (widelcem) i smażymy bez przykrycia 2,5 min. Wyjmujemy na papierowe ręczniki lub serwetki do odsączenia tłuszczu, posypujemy cukrem pudrem lub lukrujemy.

Uwaga 1! Pączki mają pływać w tłuszczu luźno!
Uwaga 2! Temperatura tłuszczu nie może być zbyt wysoka, bo pączek powinien 5 min. spędzić na smażeniu. Aby szybko ostudzić tłuszcz wrzucamy kawałek surowego, obranego ziemniaka.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

19 kwietnia 2016, 15:42

Zgadzam sie: good 0 bad

nigdy nie robiłem pączków. Mimo, że tłustego czwartku już nie ma to mimo to skuszę się zrobić :P

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

26 lipca 2016, 23:09

Zgadzam sie: good 0 bad

Dzięki za przepis, wyszły naprawdę smaczne!

Zgłoś | Cytuj | Link

31 lipca 2016, 18:16

Zgadzam sie: good 0 bad

Oj zjadłbym pączka. Ale mi smaka narobiliscie tym wątkiem. Zaraz pójdę do sklepu kupić :) Robić mi się nie chce ;)

Zgłoś | Cytuj | Link

24 sierpnia 2017, 14:14

Zgadzam sie: good 0 bad

Ja bym mogła Tłusty Czwartek mieć codziennie. Niestety - uwielbiam pączki.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

23 lutego 2018, 18:57

Zgadzam sie: good 0 bad

pączków sama jeszcze nigdy nie robiłam, zawsze idę na łatwiznę i kupuję:) w tym roku razem z teściową robiłyśmy faworki, dwie pełne miski nam wyszły i juz nie mogłyśmy na nie patrzeć, ale takie zrobione są znacznie lepsze niz kupione nawet w najlepszej cukierni:) poza tym zrobiłyśmy rogaliki z ciasta francuskiego z dzemem https://www.herbapol.com.pl/produkty/spozywcz e/dzemy/dzemy-owocowe i marmoladą którą robiła moja babcia:) pychotka!

Zgłoś | Cytuj | Link

11 października 2018, 20:09

Zgadzam sie: good 0 bad

Do pysznych paczków tylko najlepsza kawa z palarni kawy https://www.bogactwokaw.pl/ Smaczna i aromatyczna.

Zgłoś | Cytuj | Link

6 maja 2019, 19:20

Zgadzam sie: good 0 bad

A pączusie wolicie smażone, czy pieczone? Ja ostatnio kupiłam świetną patelnię - coś takiego: https://www.ceneo.pl/Patelnie/p:Woll.htm i powiem szczerze, że przekonałam się do wersji na tłuszczu :) poza tym dłużej sa świeże niż te drożdżowe.

Ten post był edytowany przez brzykcy dnia: 6 maja 2019, 19:21
Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 240

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >