Ustalenie własciciela działki

« Powrót do grupy: Ekspert prawa budowlanego

11 czerwca 2015, 17:56

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam.
Niedawno kupiłam działkę budowlaną . Wprawdzie jeszcze nie mam zamiaru budować domu , ale nie daje mi spokoju następująca sprawa. Otóż na działce przylegającej do mojej ,właściciel postawił 4 garaże blaszane które wynajmuje. Zajmują one całą szerokość jego działki a przylegają do ogrodzenia między naszymi działkami. Chciałam w urzędzie geodezji dowiedzieć się kto jest właścicielem działki, ale niestety nie udzielono mi odpowiedzi (ochrona danych osobowych), poza tym pani w geodezji powiedziała mi ze na tej działce nie ma żadnych garaży. W związku z powyższym czy zgodnie z prawem budowlanym garaż blaszany może przylegać boczną ścianą do ogrodzenia bez żadnego odstępu i czy taka sytuacja z garażami nie jest wystarczającym powodem do ubiegania się o dane kontaktowe właściciela sąsiadującej działki

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

12 czerwca 2015, 13:11

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam, garaż jak każdy inny budynek może być sytuowany na działce z zachowaniem przepisowych odległości to jest 3m od granicy gdy w ścianie nie ma otworów okiennych lub drzwiowych i 4m gdy takie otwory są. Oczywiście te odległości mogą być inne jeśli wynikają z miejscowego planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy. Na garaże (obojętnie jakie) wymagane jest pozwolenie na budowę. Jeśli przeszkadzają Pani te obiekty, może Pani wystąpić - do właściwego miejscowo organu nadzoru budowlanego - z wnioskiem o sprawdzenie legalności istniejącej zabudowy. W takim wniosku należy podać nr działki na której stoją obiekty (numer działki można sprawdzić na stronach internetowych), a także radziłbym zawrzeć informację, iż jest Pani właścicielem przyległej nieruchomości gruntowej, a z racji tego, iż obiekty są usytuowane bezpośrednio przy granicy Pani działki należy się Pani przymiot strony w tej sprawie. Wówczas będzie Pani czynnie brać udział w prowadzonym postępowaniu administracyjnym przed organem nadzoru budowlanego.
Natomiast w odniesieniu do uzyskania informacji o właścicielu sąsiedniej działki rzeczywiście gminy odmawiają udzielenia takich informacji powołując się na ochroną danych osobowych, jednakże można wystąpić do urzędu z wnioskiem o udzielenie informacji wykazując swój interes prawny, który niewątpliwie Pani posiada lub też dokonać sprawdzenia w sądzie w księgach wieczystych, które są jawne.

Pozdrawiam Paweł Łukowski - Kancelaria Adwokacka Chmielewska-Ciż i Wspólnicy

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19123 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >