Ustawa o zakazie odrolnienia I-III klasy a zabudowa siedliskowa

« Powrót do grupy: Ekspert prawa budowlanego

31 marca 2014, 16:06

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam wszystkich

na początku zaznaczę że jest to mój pierwszy post i jeżeli złamię jakieś zasady proszę o sprostowanie:)

Nie będę ukrywał że jestem jedną z tysięcy (może więcej) osób uszczęśliwionych nowelizacją ustawy o ochronie gruntów rolnych potocznie opisywaną jako zakaz odrolnienia gruntów z klas I-III. Na bieżąco śledzę prace komisji i podkomisji ale jak to z sejmem bywa, nikt nic nie wie i Bóg jeden wie jak skończy się wniosek o zmianę tej ustawy.

Zastanowił mnie artykuł na tej stronie.
www.dom.pl/zabudowa-siedliskowa-na-dzialce-rolnej.html

Brakuje w nim informacji co w momencie, kiedy rolnik wydzieli sobie działkę powiedzmy 30ar z większej działki, dostanie WZ, pozwolenie na budowę (siedliskową bo na III klasie ziemi na inną nie ma co liczyć) i rozpocznie budowę. Po rozpoczęci budowy będzie chciał działkę wraz z budową i pozwoleniami przezkazać jako darowiznę córce - nie związanej z rolnictwem. Co z takim wypadku. W artykule jest zapis, że nowy właściciel musi odrolnić taki grunt, ale skoro jest to III klasa ziemi to nie ma do tego prawa - co dalej? Czy darowizna nie będzie dozwolona, czy przepisy o ochronie gruntów nie będą w tym momencie działać?

Jest to dla mnie ważny temat, ponieważ wykopałem go jako swoiste światełko w tunelu, obejście dla bezsensownych przepisów pozbawiających normalnych ludzi możliwości decydowania o własnym gruncie a tym samym pozbawiającym ich marzeń o własnym domu.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów robił coś takiego, zna przepisy, wie gdzie sie zwrócić?

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

17 października 2014, 00:48

Zgadzam sie: good 0 bad

Niestety, muszę cię zmartwić, pan prezydent zawetował ustawę. Pozwolenia na budowę nie można przekazać w ramach darowizny. Musi być przeniesienie lub spadek...Córka musi zostać rolnikiem.
pozdrawiam
zapraszam do lektury poradnika: http://www.archi55.pl/poradnik

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >