Zarządca - wspólnota mieszkaniowa

« Powrót do grupy: Wspólnoty mieszkaniowe

Stron: 5 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

9 stycznia 2007, 14:47

Zgadzam sie: good 0 bad

Niedługo wprowadzam się do nowego mieszkania. Powołane będą "władze". Nie wiem co powinnam wiedzieć na ten temat. Pozdrawiam,

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

9 stycznia 2007, 14:54

Zgadzam sie: good 0 bad

Współpraca powinna być uregulowana - np. poprzez umowę cywilnoprawną o zarządzanie (najlepiej w formie aktu notarialnego - wówczas forma aktu wymagana jest co do sposobu zarządu między współwłaścicielami). Aby taka umowa została zawarta, wspólnota mieszkaniowa musi wybrac swojego przyszlago zarządcę/ administratora.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

9 stycznia 2007, 15:00

Zgadzam sie: good 0 bad

W pierwszym akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży mieszkania pojawia się zapis, że dany deweloper bedzie zarządzał nieruchomością, a na pierwszym zebraniu ogół właścicieli - czyli rownież Pani - decyduje czy chce zmiany firmy zarządzającej czy pozostanie przy zapisie z aktu notarialnego. Jeśli zdaniem ogółu właścicieli nie ma potrzeby zmiany firmyzarządzającej, pozostaje podpisanie umowy i dalsza współpraca. Tak było u mnie, przynajmniej. :lol:

Zgłoś | Cytuj | Link

9 stycznia 2007, 15:03

Zgadzam sie: good 0 bad

Kłopot jeśli wspólnota chce zmienić zarządcę - wtedy bywa różnie :twisted: Wybór nowej firmy zarządzającej odbywa się podobnie jak przy wyborze każdej innej firmy.najczęściej na zebraniu padaja propozyjcje różnych firm. J :wink: ak wybierze wspólnota tak sie wyśpi...

Zgłoś | Cytuj | Link

9 stycznia 2007, 15:38

Zgadzam sie: good 0 bad

Wspólnota mieszkaniowa - sposób zarządzania nieruchomością składającą się z kilku lokali mieszkalnych, należących do różnych właścicieli notarialnych.
Wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną bez osobowości prawnej (ułomna osoba prawna). Tworzy ja ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości.
Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Z tego też względu wspólnota ma również swoją podmiotowość na gruncie przepisów prawa podatkowego.
Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
Organami wspólnoty mieszkaniowej są:
-zebranie właścicieli lokali - zwoływane obowiązkowo raz w roku, w terminie do 30 marca;
-zarząd wspólnoty- kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą, a poszczególnymi właścicielami lokali. Zarząd wspólnoty nad nieruchomościa wspólną, któremu powierzono zarząd w sposób określony w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali, obowiązany jest: 1. dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy, 2. składać właścicielom roczne sprawozdanie ze swojej działalności, 3. zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku (do 30 marca), 4. prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej, 5. sporządzić protokół przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej w imieniu wspólnoty, przechowywać dokumentację techniczną budynku oraz prowadzić i aktualizować spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej, 6. podjąć czynności zmierzające do opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku i dokonać rozliczenia kosztów z tym związanych.
Szczegółowe rozważania dotyczące zarządu wspólnoty znajdziesz na:
Niezależne Forum Wspólnot Mieszkaniowych: http://www.wspolnota.net.pl

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

18 maja 2007, 03:56

Zgadzam sie: good 0 bad

we wszystkich artykulach mowi sie o zarzadcach z licencja nie mowi sie natomiast jaka role spelnia administrator.wedlug mnie zarzadca bieze pelna odpowiedzialnosc za powierzona nieruchomosc administrator wykonuje polecenia zarzadu , ma ograniczona wladze i nie musi posiadac licencji.

Zgłoś | Cytuj | Link

18 maja 2007, 04:05

Zgadzam sie: good 0 bad

W przepisach unii , do ktorej nalezymy nie ma takiego pojecia jak licencja dla zarzadcow.Wkrotce ma byc to zniesione i bedzie wolny rynek.Jest zapewne duzo osob , ktore z takich czy innych wzgledow nie posiadaja licencji zarzadcow a wykonywalyby taka prace bardziej rzetelnie.Pozdrawiam

Zgłoś | Cytuj | Link

22 lipca 2009, 15:26

Zgadzam sie: good 0 bad

Forum Wspólnot Mieszkaniowych działa obecnie pod adresem http://wspolnoty.net.pl

Zapraszamy!

Zgłoś | Cytuj | Link

13 sierpnia 2009, 21:55

Zgadzam sie: good 0 bad

Użytkownik gosc napisał: we wszystkich artykulach mowi sie o zarzadcach z licencja nie mowi sie natomiast jaka role spelnia administrator.wedlug mnie zarzadca bieze pelna odpowiedzialnosc za powierzona nieruchomosc administrator wykonuje polecenia zarzadu , ma ograniczona wladze i nie musi posiadac licencji.

Szanowny Panie, Zarządca Nieruchomości jest wybierany przez zebranie właścicileli gdy nie ma Zarządu Wspólnoty lub przez Sąd tzw. Zarządca Komisaryczny. Zakres jego obowiązków jest w zasadzie nieograniczony, ale zgodnie z Ustawą o własności lokali Dz.U.nr 80 z dnia 26 wrzesnia 2000 poz.903
Administratora wybiera Zarząd Wspólnoty wg własnego kryterium i wtedy wykonuje on wszystkie polecenia Zarządu w ramach obowiązujących przepisów prawa i posiadanej wiedzy. Jeśli jest Pan właścicielem lokalu w swojej wspólnocie może Pan nie posiadać żadnej wiedzy w temacie i nie musi mieć licencji.
Odpowiedzialność za gospodarke finansami, rozliczanie mediów itp. spada na Pana i tych co Pana wybrali. Posiadanie licencji i prowadzenie
choć kilku wspólnot daje sznase uzyskania zaufania przez obcych i nieznanych Panu ludzi. Mam obawy, iż żadna obca Panu wspólnota nie zaryzykuje podpisania z Panem umowy bez posiadanych kwalifikacji.
Samochód można prowadzić bez prawa jazdy, ale czy np. MPT lub MPA Pana zatrudni?
Pozdrawiam

Zgłoś | Cytuj | Link

19 sierpnia 2009, 20:11

Zgadzam sie: good 0 bad

witam, jestem we Wspólnocie Mieszkaniowej byłych domów zakładowych i mam pytanie - czy ktoś z Państwa zadających pytania czytał Ustawę o własności lokali ? u nas Zarząd zarządza a administrator mający licencję od wielu lat, jest realizatorem

pozdrawiam :D

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 5 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Zabudowa balkonu Liczba postów: 134 Grupa: Wspólnoty m... Myślę, że do wykończenia balkonu przydadzą Ci się też poręcze balkonowe. Postaw na stal nierdzewną, dzięki czemu będą Ci one służyć przez długie lata. Moim zdan...
  • balkon Liczba postów: 11 Grupa: Wspólnoty m... Tutaj https://doba.pl/wroclaw/artykul/3-pomysl y-na-urzadzenie-przytulnego-balkonu-stwo rz-swoja-mala-oaze-w-miescie/46707/17/no a123 możecie poczytać różne porady...
  • Firma sprzątająca Liczba postów: 44 Grupa: Wspólnoty m... Osobiście skorzystałem z usług firmy sprzątającej https://triple-cleaning.pl i z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że poziom świadczonych usług sprzątania je...
  • Zarządzanie i Administracja Nieruchomościami Liczba postów: 67 Grupa: Wspólnoty m... Cześć! Zastanawiasz się nad taki mtematem jak sprawy spadkowe adwokat to osoba, która może pomóc. On zna prawo spadkowe jak nikt inny i może pomóc Ci w wielu tr...
  • propozycja zarządzania Liczba postów: 13 Grupa: Wspólnoty m... Na pewno odpowiedni jest kierunek Berberis. To dzięki temu systemowi sporo da się poprawić, macie tam niezbędne funkcje. Kwestia czasu i wiele pod tym względem....

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >