Zmiana w prawie budowlanym o pozwoleniu na budowę

« Powrót do grupy: Ekspert prawa budowlanego

7 czerwca 2015, 18:53

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam!

W lutym br. p. Komorowski podpisał ustawę mówiącą o zniesieniu ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Jestem w trakcie kupna działki rolnej wydzielonej z większej powierzchni grunty i osoby pracujące na odpowiednim stanowisku w Urzędzie Gminy "udzieliły" mi porady, w jaki sposób, nie będąc rolnikiem będę mógł się na niej wybudować. Chodzi mi o to, że obecny właściciel - rolnik ma możliwość ubiegania się o pozwolenie na budowę a później wybudowania się. Myk jest taki iż on dostaje pozwolenie na budowę, następnie ja od niego kupuję działkę i przenoszę pozwolenie na budowę na siebie za jego zgodą.

Problem polega na tym co będzie gdy pozwolenie na budowę nie będzie już potrzebne a bez niego ja jako "nie-rolnik" nie mam możliwości wybudowania się na działce rolnej (mało tego jest to III klasa i nie ma mowy o odrolnieniu).

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

9 czerwca 2015, 09:32

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam,
odpowiedź na Pana pytanie zawarta jest w dwóch przepisach ustawy Prawo budowlane (po nowelizacji wchodzącej w życie w dniu 28-06-2015r.), mianowicie:
art.40 ust.4 mówi - "prawa i obowiązki wynikające ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu, mogą być przeniesione na rzecz innej osoby w drodze decyzji..."
art.30 ust.1a mówi - "inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego robót budowlanych, o których mowa w ust.1, może wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę." Wówczas normalnie (jak dotychczas) przepisuje Pan pozwolenie na budowę.
Teraz tylko od inwestora zależy z którego rozwiązania skorzysta.

Pozdrawiam

Paweł Łukowski - Kancelaria Adwokacka Chmielewska-Ciż i Wspólnicy.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

9 czerwca 2015, 21:31

Zgadzam sie: good 0 bad

Dziękuję za pomoc i rozwianie moich obaw i wątpliwości.
Serdecznie pozdrawiam!

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >