zakres projektu w nowym prawie budowlanym -różnice interpretacji w starostwach

« Powrót do grupy: Ekspert prawa budowlanego

13 listopada 2020, 10:44

Zgadzam sie: good 0 bad

dzień dobry, chwiałbym się poradzić. Sprawa dotyczy projektu małego domu parterowego. Prosty projekt więc powinno pójść sprawnie. Do tej pory w pracy składamy projekt po "staremu", pracodawca chce zacząć wdrążać nową procedurę z nowym rokiem. Od niedawna projektuję po godzinach w ramach własnej działalności i stwierdziłem, że od początku będę składał projekty po nowemu. Tak jak wspominałem sprawa dotyczy domu parterowego. Na projekcie zagospodarowania, widniały podpisy wszystkich specjalności podobnie i na karcie tytułowej,która zostaławprowadzona nowymi przepisami.W części arch-bud. Podpis architekta złożony jako osoby która go sporządziła. W starostwie stwierdzono, że brakuje podpisów osób pozostałych specjalności. Pani w starostwie stwierdziła że inne branże muszą się podpisać bo teoretycznie punkt w opisie odnoszący się do np opisu konstrukcji, instalacji sanitarnych, elektrycznych itd wykonują branżyści i również w części arch- bud powinni być podpisani. Rozporządzenie wymieniając zakres tej części sprowadza ją faktycznie do samej architektury,rozwiązań funkcjonalnych dostosowania do MPZP i warunków technicznych,opis tez według mnie jest jedynie informacyjny nawet w tej części dotyczącej instalacji. Kwestia instalacji rozwinięta jest w projekcie tychże instalacji, tyle ze dodam że projekt budowlany składany jest bez projektu technicznego . Projekt,który składałem zawierał rzuty: fundamentów, parteru, więźby, dachu, elewacje, przekroje, zestawienie stolarki oraz zestawienie elem. więźby. Niedawno składałem inny projekt w innym starostwie i takiego problemu nie miąłem. Składałem go w podobnym zakresie. W tamtym starostwie usłyszałem informacje że rzut fundamentów i więźby aktualnie na nowych zasadach nie jest wymagany ale jeśli chodzi o podpisy nie było problemu. odnoście zakresu może bym się i zgodził, ale może z przyzwyczajenia te rysunki fundamentów i więźby mimo wszytko dołożyłem,jednak nie wiem czy to jest błąd, bo mi osobiście łatwiej czytałoby się projekt w przypadku kiedy nie składam go razem z częścią techniczną . Ostatecznie po tych dwóch projektach, przy dość prostych zamierzeniach budowlanych, jestem nieco zmieszany. Jeśli chodzi o stronę tytułową to pełna zgoda, podpisy wszystkich muszą być, zagospodarowanie podobnie. natomiast cześć arch- bud dla mnie trochę niejasna. Podobnie sytuacja zawartością, czy dołączenie rzutu fundamentów i rzutu więźby do części arch- bud jest błędem według "nowych zasad"? Może jest tutaj ktoś projektujący, który wdrążył się już w nowe zasady? A może to nadal widzimisię konkretnego starostwa? mam wrażenie że czasem nie czytają przepisów, np jest zapis że uprawnienia i zaświadczenia o przynależności jeśli się już powtórzyły to nie trzeba ich załączać w kolejnych częściach. Natomiast miałem zarzut że nie załączyłem. Tutaj bardzo prosto wskazałem miejsce w rozporządzeniu które z takiej konieczności zwalnia.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

13 listopada 2020, 23:16

Zgadzam sie: good 0 bad

O dobrze wiedzieć o takich rzeczach. Ja właśnie niedługo chciałabym zacząć się budować, także wszelkie porady w tym zakresie bardzo mi się przydadzą. Na stronie https://www.mgprojekt.com.pl/projekty-domow-p arterowych znalazłam już nawet piękny dla siebie projekt Parterowy 4. Jest od razu z garażem, a to naprawdę świetne połączenie.

Ten post był edytowany przez morella1 dnia: 24 listopada 2020, 08:46
Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 246

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >