Wyszukiwarka
Data od:
Data do:
Rodzaj wydarzenia:
https://dobrymontaz.com/
Polecane wydarzenia: rozwiń

III Kongres Mieszkaniowy -Perspektywy Rozwoju Mieszkalnictwa w Polsce
Data wydarzenia:od 06.10.2016
do 06.10.2016
III Kongres Mieszkaniowy odbędzie się 6 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. To wyjątkowa data, ponieważ obchodzony jest wtedy Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Tematem przewodnim Kongresu są „Perspektywy Rozwoju Mieszkalnictwa w Polsce”.

 

Czy da się budować za 2,5 tys. zł? Jaki wpływ na polską gospodarkę ma budownictwo mieszkaniowe i jakie są zagrożenia rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? O tym będą debatowali uczestnicy III Kongresu Mieszkaniowego. We Wrocławiu spotkają się reprezentanci rządu, samorządów, świata nauki, firm deweloperskich i budowlanych, a także przedstawiciele TBS, spółdzielni mieszkaniowych, instytucji finansowych, architekci i prawnicy. Punktem wyjścia do rozmowy będzie obecna polityka rządu, zmiany w warunkach technicznych, ograniczenia gruntowe oraz trudna sytuacja na rynku finansowym dla branży mieszkaniowej.

 

Wydarzenie organizowane jest przez Polski Związek Firm Deweloperskich, zrzeszający 137 deweloperów, którzy tworzą ponad 40 proc. wszystkich mieszkań dostępnych na rynku oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. SGH jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce. W tym roku obchodzi 110-lecie i z sukcesami łączy tradycję z nowoczesnością. Przedstawiciele uczelni wraz
z firmą REAS zaprezentują wyniki specjalnie przygotowanego Raportu „Stan i kierunek rozwoju polskiego mieszkalnictwa”.


Główne założenia Raportu dotyczą:

- wpływu budownictwa mieszkaniowego na gospodarkę,

- sytuacji mieszkaniowej Polski na tle innych krajów Europy,

- prognozy potrzeb mieszkaniowych Polaków z uwzględnieniem sytuacji demograficznej i migracji,

- sposobów zaspokajania potrzeb mieszkaniowych różnych grup społecznych,

- sposobów obniżania kosztów budowy mieszkań.

 
Krok po kroku

Po przedstawieniu Raportu pt. „Stan i kierunek rozwoju polskiego mieszkalnictwa”, rozpocznie się pierwszy główny panel, zatytułowany „Perspektywy rozwoju mieszkalnictwa w Polsce”.


 

Będzie on nawiązywał do treści zawartych w dokumencie. Przedstawiciele rządu, branży deweloperskiej oraz eksperci ze świata nauki ocenią rozwój mieszkalnictwa w trzech segmentach rynku. Uczestnicy panelu odpowiedzą na pytania:

-Jakie ryzyka stoją przed mieszkalnictwem i jak im zaradzić?

- Jak demografia i zmiana trybu życia wpłynie na potrzeby Polaków?

- Co zmieni Narodowy Program Budowy Mieszkań oraz czy sektor prywatny i publiczny wciąż działają na tych samych zasadach?

Drugi główny panel nosi tytuł „Finansowanie mieszkalnictwa – potrzeby vs. możliwości”. Uczestniczyć w nim będą przedstawiciele rządu, NBP oraz BGK. Wypowiedzą się oni w jaki sposób należy finansować poszczególne segmenty rynku, jak znaleźć równowagę między najmem a własnością, a także powiedzą dlaczego optymalizacja kosztów jest jedyną szansą na zwiększenie dostępności mieszkań dla wszystkich Polaków.

W trakcie Kongresu odbędzie się sześć debat merytorycznych w dwóch blokach równoległych, które będą dotyczyły wszystkich aspektów budowy mieszkań.

Debata „Czy da się budować za 2,5 tys. zł?” skupi się na wypracowaniu odpowiedzi na pytania:

- Czy da się zmniejszyć koszty budowy mieszkań?

- Jakie innowacyjne rozwiązania zastosować by było to osiągalne?

- Jakie przeszkody należy pokonać, by osiągnąć ten pułap?

Uczestnicy spotkania będą debatowali na temat przeszkód i ułatwień oraz rozwiązań, umożliwiających obniżanie kosztów budowy mieszkań. Podczas debaty „Skąd brać grunty pod budowę mieszkań?” uczestnicy zastanowią się jak, w  obliczu obecnego zaludnienia miast, znaleźć grunty blisko centrum. W jaki sposób powiększać miasta, by nie rozszerzać przedmieść. Zostanie także omówiony temat zagrożeń i możliwości, które niosą ze sobą grunty postprzemysłowe.
W debacie zostaną także poruszone aspekty związane z ideą państwa jako dostawcy gruntów.

 

W trakcie debaty „Prawny survival - jak przetrwać w gąszczu przepisów?”  goście przyjrzą się przepisom prawnym, z którymi na co dzień mają do czynienia przedstawiciele rynku mieszkaniowego.
Zostaną omówione zarówno najświeższe regulacje np. prawo rolne, a także te, które są jeszcze w trakcie procesów legislacyjnych, np. przepisy uszczegóławiające rządowy program Mieszkanie Plus.


Debata „Nowe Technologie a warunki techniczne” będzie poruszać kwestie związane z obowiązującymi regulacjami prawnymi, dotyczącymi warunków technicznych budynków. Obecnie nie są one szczegółowo określone, a to powoduje, że stają się kosztowne, a czasami nawet nieadekwatne do potrzeb. Podczas spotkania zostaną poruszone kwestie niektórych zapisów i tego czy są faktycznie niezbędne, aby mieszkania odpowiadały akceptowalnym standardom.

Natomiast podczas debaty „Design, architektura, przestrzeń społeczno-kulturowa” eksperci będą dyskutować o tworzeniu szeroko pojętej przestrzeni społeczno-kulturowej w inwestycjach mieszkaniowych. Czy dzisiaj również wszystkie osiedla mieszkaniowe są szare i nieciekawe?


W trakcie debaty „Rola samorządu w społecznych formach budownictwa” uczestnicy zastanowią się jaka powinna być rola samorządu w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych Polaków. Lepiej budować własne zasoby i je wynajmować czy wspierać obywateli w lokowaniu pieniędzy na wolnym rynku? Czy polityka sprzedaży mieszkań komunalnych z wysoką bonifikatą jest dobra? Kto ma budować mieszkania - samorządy czy prywatne podmioty?

Podczas III Kongresu Mieszkaniowego wszyscy uczestnicy będą wypracowywać postulaty dotyczące poprawy obowiązujących rozwiązań związanych z polskim rynkiem mieszkalnictwa.


Nic o nas bez nas

W III Kongresie Mieszkaniowym wezmą udział podmioty, które mają realny wpływ na rynek mieszkalnictwa w Polsce. Wśród zaproszonych znaleźli się, m.in. Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów oraz Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów, twórca Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa oraz parlamentarzyści. Gości przywita prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Wśród uczestników znajdą się także przedstawiciele branży bankowej, Wojewodowie, Marszałkowie, Prezydenci Miast, szereg organizacji SARP i  TUP.


III Kongres Mieszkaniowy ma na celu nie tylko ocenić obecną sytuację, lecz również nakreślić perspektywy całego rynku mieszkalnictwa w Polsce na najbliższe lata.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Społeczność budnet.pl ma już 19130 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 397

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >