Budownictwo i inwestycje: Moda na Krowodrzę

Budownictwo i inwestycje: Moda na Krowodrzę

Krowodrza to północno-zachodnia część Krakowa w odległości 2,5 km od Rynku Głównego i 2,0 km od Dworca Głównego. Atrakcyjność tego rejonu wynika z bliskości ścisłego centrum miasta, dobrej dostępności komunikacyjnej, zarówno dla zmotoryzowanych jak i korzystających z transportu publicznego, czy rozbudowanej infrastruktury handlowo – usługowej. Czytaj dalej

Kraków bez wątpienia jest miastem magicznym. Mieszkanie właśnie w nim daje niespotykane wrażenia. Urokliwe jest nie tylko centrum miasta z XIII wiecznym Rynkiem i Wzgórze Wawelskie,  ale także liczne parki krajobrazowe i tereny rekreacyjne. Do takich miejsc zalicza się dzielnica Krowodrza, która cieszy się ostatnio coraz większą popularnością.
Dlatego w ciągu ostatnich lat Krowodrza stała się jednym z najatrakcyjniejszych rejonów Grodu Kraka, co dostrzegli zarówno deweloperzy lokujący w tym rejonie swoje inwestycje jak i klienci kupujący mieszkania.

Odrobina historii
W roku 1220 biskup krakowski nadał wieś biskupią zwaną Crovodra braciom Szpitalnikom. Od tego czasu stanowiła cześć uposażenia konwentu św. Ducha w Krakowie. 5 czerwca 1257 roku Bolesław Wstydliwy przywilejem lokacyjnym nadał ją Krakowowi. Nazwa Crovodra funkcjonowała aż do XV wieku kiedy to na dobre utrwaliła się nazwa Krowodrza - czyli miejsce, w którym po uboju odbywało się skórowanie krów. Dzielnica weszła w skład tzw. Biskupiego i właśnie tam najprawdopodobniej krakowscy biskupi mieli swój letni dwór. Przez lata toczyły się ustawiczne spory pomiędzy Krakowem, a duchowieństwem o jurysdykcję. W 1838 r. w ramach nowego podziału administracyjnego Krowodrza posiadająca status jurydyki duchownej została włączona do Rzeczypospolitej Krakowskiej, a 1 kwietnia 1910 roku Krowodrza do miasta Krakowa. Z biegiem lat rejon początkowo pełen łąk, pól uprawnych i folwarków stawał się coraz bardziej uprzemysłowioną częścią miasta. Po wojnie rozwijała się jako dzielnica wielkomiejska ze względu na nowe plany zagospodarowania przestrzennego miasta. W 1954 roku zlikwidowano dzielnice katastralne, miasto podzielono na 6 dzielnic, włączając Krowodrzę do dzielnicy Kleparz. Następne lata przynosiły kolejne podziały administracyjne. Ostatecznie w roku 1991 Kraków został podzielony na 18 dzielnic. Na mocy tego podziału większość historycznej Krowodrzy  została włączona do dzielnicy V, a pozostała cześć oddzielona linią kolejową utworzyła wraz z Prądnikiem Białym dzielnicę IV.

Krowodrza dziś
Dzięki rozwojowi gospodarczemu i przestrzennemu Krowodrza stała się cenioną lokalizacją.  Jest zaliczana do bezpiecznych i spokojnych części miasta . W rejonie tym nie tylko znajdują się budynki mieszkalne, ale także i sporo terów zielonych, gdzie chętnie wypoczywają okoliczni mieszkańcy. Można udać się tam na rodzinny spacer, pouprawiać sport lub po prostu posiedzieć wśród zieleni. Dzielnica ta charakteryzuje się też bardzo dobrą komunikacją, gwarantującą możliwość szybkiego dotarcia zarówno do centrum miasta, jak i tras wylotowych takich jak obwodnica, autostrada A-4 i trasa E-7 w kierunku Warszawy.
Zważając na te wszystkie zalety firma Wawel Service wybrała właśnie to miejsce dla swojego apartamentowca. Został on zlokalizowany przy ul. Pod Fortem.
Projekt powstał z myślą o nowoczesnych i modnych klientach. Charakteryzuje się ciekawą formą architektoniczną, funkcjonalnie zaprojektowanymi wnętrzami oraz nowoczesną technologią wykonania. Znajdą się w nim zarówno mieszkania o podwyższonym standardzie z układem zaproponowanym przez architektów jak i luksusowe penthousy na górnych kondygnacjach, w których układ pomieszczeń wykreują ich właściciele - mówi Bartłomiej Rzepa, Prezes firmy Wawel Service.
Ulica Pod Fortem będąca przecznicą z ul. Łokietka to spokojny zakątek położony w pobliżu centralnej części miasta, w obszarze wyznaczonym ulicami Łokietka, Wybickiego oraz linią kolejową od strony południowej. Kilkaset metrów dalej na północ, za ulicą Wybickiego rozpoczyna się Krowodrza Górka, dawne osiedle XXX - lecia z pełną rozmachu i przestrzeni zabudową z drugiej połowy lat 70-tych. Elewacje wszystkich pobliskich budynków są obecnie sukcesywnie odnawiane, przez co zdecydowanie poprawia się estetyka całej okolicy. Rozwinięta infrastruktura miejska wzdłuż ulic Wybickiego, Wrocławskiej, oraz dalej w stronę centrum miasta, pełna sklepów, aptek, punktów usługowych i gastronomicznych pozwala sprawnie i szybko załatwić codzienne sprawy.
Nasza inwestycja cieszy się popularnością nie tylko ze względu na niewielką odległość od centrum, ale także i interesujące otoczenie. W niedalekim sąsiedztwie apartamentowca znajduje się malowniczy Park Wyspiańskiego, a także teren zielony zagospodarowany ogródkami działkowymi gdzie jeszcze w latach 50. ubiegłego stulecia znajdował się Fort Krowodrza - jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Kraków, stworzonego przed I wojną światową przez Austriaków systemu obronnego miasta, a tuż za nim rozległy teren rekreacyjny z boiskiem sportowym i sztucznym wzniesieniem przygotowanym szczególnie dla miłośników sportów zimowych. – mówi Rzepa.
Bardzo dobrze rozwiązany system komunikacyjny niewątpliwie ułatwia mieszkańcom przemieszczanie się. Samochodem do ulicy Pod Fortem można dotrzeć poprzez ulicę Łokietka, od strony południowej z ul. Wrocławskiej, a od północy z ul. Wybickiego. Osoby nieposiadające własnych pojazdów mogą korzystać z rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej. Przy ul. Wybickiego znajdują się przystanki linii autobusowych: 102, 120, 154, 220, oraz linia nocna 610, a przy ul. Wrocławskiej zatrzymuje się autobus linii 130, oraz linia nocna 602. Nieopodal przebiegają również linie tramwajowe nr 3, 5, 19, 34. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w niedużej odległości znajduje się Nowy Kleparz, będący ważnym węzłem komunikacji miejskiej i podmiejskiej. W sąsiedztwie linią kolejową kursuje szynobus, którego trasa łączy Kraków z Portem Lotniczym w Balicach. Podróż z centrum na lotnisko trwa zaledwie 16 minut co czyni go zdecydowanie najszybszym środkiem transportu na tej trasie.

Kraków - miasto, które upodobali sobie artyści i studenci wciąż się rozwija. Powstają nowe osiedla, bloki, domy. Każdy poszukując swojego miejsca wybiera najbardziej dogodną dla siebie lokalizację. Jak widać ostatnio wzrasta moda na Krowodrzę. Czy słusznie? Najlepiej przekonać się o tym samemu wybierając się w te rejony na spacer, a może ulegniemy urokowi i postanowimy nabyć własne „cztery kąty” właśnie tam.

Źródło: Times Square PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 80

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >