Ciepła woda w domu: pompa ciepła, kominek, kocioł kondensacyjny, podgrzewacz na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Ciepła woda w domu: pompa ciepła, kominek, kocioł kondensacyjny, podgrzewacz na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez ciepłej wody. Jeśli właściciele domów nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej, przygotowują c.w.u. za pomocą urządzeń grzewczych. Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej pochłania jednak znaczne ilości energii cieplnej. Dlatego tak istotny jest dobór urządzenia, które zrobi to w sposób efektywny, energooszczędny, a zarazem ekologiczny. Jego wybór często jest uzależniony od kosztów instalacji, eksploatacji oraz komfortu użytkowania. Na jakie rozwiązanie zatem postawić? Czytaj dalej

 

Każdy budynek ma inne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Nawet orientacyjne obliczenie takiego zapotrzebowania może okazać się kluczowym krokiem w wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego. Co powinieneś wziąć pod uwagę, dokonując obliczeń?


  • Liczbę domowników.

  • Liczbę łazienek znajdujących się w domu.

  • Liczbę punktów poboru wody.

  • Przyzwyczajenia związane z wyborem urządzenia (wanna, prysznic).

  • Pojemność wybranych urządzeń.

  • Oczekiwaną temperaturę ciepłej wody.

 

Warto zauważyć, że obecnie w domach energooszczędnych koszty ogrzewania wody mają największy udział w rocznym bilansie zakupu paliw i nośników energii. Przeciętnie jest to od 70 do 80%. 


Ciepła woda użytkowa – jak ją pozyskać?

1. Kotły kondensacyjne

Jednym z najpopularniejszych kompleksowych rozwiązań, które umożliwia ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej, jest zastosowanie kotłów kondensacyjnych. Do wyboru są kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. 


Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa wyłącznie wodę kotłową, która znajduje się w obiegu centralnego ogrzewania. Uzyskanie ciepłej wody użytkowej będzie możliwe dzięki wykorzystaniu zewnętrznego podgrzewacza pojemnościowego. Pozwala to na gromadzenie ciepłej wody oraz jej późniejsze wykorzystanie. To rozwiązanie jest przeznaczone dla domów jednorodzinnych, w których znajdują się dwie łazienki. Kocioł ten może bowiem zaopatrzyć w wodę jednocześnie co najmniej dwa punkty poboru wody. 


Kocioł dwufunkcyjny zasila natomiast obieg centralnego ogrzewania oraz w sposób przepływowy ogrzewa ciepłą wodę użytkową. To pozwala na rezygnację ze zbiornika c.w.u. Polecany jest do domu, w którym mieszkają maksymalnie 2-3 osoby i w którym jest tylko jedna łazienka. 


Ciepła woda w domu: pompa ciepła, kominek, kocioł kondensacyjny, podgrzewacz na jakie rozwiązanie się zdecydować?

 

Czytaj również: Na co ma wpływ woda w domu? Przekonaj się, jakie ma znaczenie!


Jakie są zalety wykorzystania kotłów kondensacyjnych?
  • Wysoka sprawność.

  • Niskie koszty eksploatacji.

  • Prosta wymiana, instalacja i uruchomienie.

 

2. Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej 

Kolejną propozycją jest podgrzewacz ciepłej wody użytkowej jako niezależne urządzenie instalowane najczęściej w domach ogrzewanych kotłami na paliwa stałe. Podgrzewacze umożliwiają korzystanie z ciepłej wody od wiosny do jesieni bez konieczności rozpalania w kotle. Są to urządzenia zapewniające w krótkim czasie ciepłą wodę o wymaganej temperaturze. Jakie są zalety ich użytkowania?

  • Stabilna praca nawet przy niewielkim przepływie i ciśnieniu wody.

  • Krótki czas oczekiwania na dogrzanie wody do docelowej temperatury.

  • Cicha praca urządzenia.

 

Ciepła woda w domu: pompa ciepła, kominek, kocioł kondensacyjny, podgrzewacz na jakie rozwiązanie się zdecydować?


3. Kominek

Wodę można podgrzać także za pomocą kominka. Należy wówczas wyposażyć go we wkład kominkowy z wymiennikiem ciepła spaliny-woda – czyli kominek z płaszczem wodnym – a także w zasobnik c.w.u. Aby taki kominek mógł ogrzewać wodę użytkową, w górnej części korpusu należy zamontować specjalną wężownicę, którą będzie przepływała woda. Ogrzana woda zostanie skierowana również do zasobnika c.w.u. Warto pamiętać jednak, że to rozwiązanie sprawdzi się głównie w sezonie grzewczym. Latem woda będzie musiała być podgrzewana np. przez grzałkę elektryczną wbudowaną w zasobnik lub elektryczny podgrzewacz wody. Jakie są jednak zalety tego ogrzewania?

  • Obniżenie kosztów ogrzewania.

  • Możliwość akumulacji energii cieplnej, czasem nawet na kilkanaście godzin.

 

Powietrzna pompa ciepła – alternatywne źródło ogrzewania 

Niesłabnącą popularnością cieszy się zastosowanie powietrznej pompy ciepła, która wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła pochłaniają ciepło z zewnątrz i konwertują je na ciepło dla domu. Tak jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła mogą pracować przez cały rok – niezależnie od działania systemu grzewczego. 


Jak działają powietrzne pompy ciepła? Ciepło z powietrza jest gromadzone i wchłaniane przez ciecz, która przechodzi przez sprężarkę. Tam jest podgrzewana dalej i transportowana do układów ogrzewania oraz ciepłej wody w domu. Jakie są zalety wyboru powietrznej pompy ciepła?

  • Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

  • Obniżenie rachunków i opłat za konwencjonalne ogrzewanie.

  • Łatwość konserwacji.

  • Prosty montaż.

 

Ciepła woda w mieszkaniu - na jakie rozwiązanie się zdecydować?

 

Czytaj również: Sterowany cyfrowo ogrzewacz wody odpowiedni dla małej i większej rodziny

 

Ciepłą wodę użytkową można uzyskać za pomocą wielu urządzeń. Obecnie rynek oferuje właścicielom mieszkań i domów szereg rozwiązań dopasowanych do danego budynku. Pomocą w wyborze odpowiedniego rozwiązania będzie przybliżone obliczenie zapotrzebowania na ciepłą wodę, które finalnie pozwoli obliczyć koszty jej podgrzewania. Przyda się również konsultacja u instalatorów, którzy z pewnością pomogą dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie.


Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Porady od dekarza z Warszawy Liczba postów: 11 Grupa: Budowa i re... Montaż rynny to jedyny sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu i tym samym uniknięcie zalewania fundamentów czy elewacji. Efektywność działania instalacj...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 36 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • Nowy wózek widłowy Liczba postów: 93 Grupa: Budowa i re... Wózki widłowe są nieodłącznym elementem sprawnej pracy na magazynie w transporcie, ale również rozładunku i załadunku towarów. Dlatego też jeśli zależy Wam na d...
  • Jak estetycznie pomalować elewację domu? Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Warto co jakiś czas odnowić wygląd budynku, nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia. O połączeniu malowania elewacji z jej myciem więcej przeczytasz tutaj...
  • Czy ciepło sieciowe jest bezpieczne dla środowiska... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli są tutaj osoby zainteresowane tematem doradztwa środowiskowego lub szkolenia ochro...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 269

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >