Dlaczego przy instalacji centralnego ogrzewania potrzebny jest zmiękczacz wody i chemia kotłowa?

Dlaczego przy instalacji centralnego ogrzewania potrzebny jest zmiękczacz wody i chemia kotłowa?

Zakup wysokiej jakości urządzenia, montaż przez autoryzowanego instalatora, odpowiednia regulacja i okresowe przeglądy - to wszystko ma sprawić, że instalacja grzewcza będzie pracować wydajnie i ekonomicznie, a domownicy będą cieszyć się komfortem cieplnym i korzystać bez przeszkód z odpowiedniej ilości ciepłej wody użytkowej. Aby tak było, są sytuacje, że trzeba w szczególny sposób zadbać o instalację - pomoże w tym chemia kotłowa i zmiękczacz wody. Czytaj dalej

 

 

Zagrożeniem dla sprawności instalacji grzewczej i działania urządzeń jest zarówno kamień kotłowy, jak i inne osady czy korozja. Zadaniem instalatora jest zbadanie, czy parametry wody są optymalne, czy warto zainstalować urządzenie zmiękczające wodę. Z kolei podczas regularnych przeglądów instalator powinien korzystać z dobrej jakości preparatów zabezpieczających, które pomogą zachować czystość i poprawną pracę instalacji grzewczej.

 

Zmiękczacz wody - sprawna instalacja i efektywne urządzenia

Woda płynąca w domowej instalacji powinna być zgodna z normami, które kwalifikują ją jako bezpieczną do spożycia. Dopuszczają one twardość wody na poziomie aż do 500 mg CaCO3/l (3,3-28° dH). Oczywiście, tak twarda woda, tzn. zawierająca tak dużo rozpuszczonych soli, to raczej woda mineralna. Ta płynąca w rurach ma zwykle między 8 a 21 °dH, choć na niektórych obszarach twardość jest wyższa. Woda z kranu jest więc co prawda zdrowa dla ludzi, ale niekoniecznie dla sprzętów domowych, instalacji i urządzeń grzewczych. Z białym osadem na kabinie prysznicowej czy z kamieniem na dnie czajnika niełatwo sobie poradzić. Znacznie gorzej wygląda sytuacja z kamieniem osadzającym się w rurach czy na elementach kotła. Kamień kotłowy znacząco zmniejsza efektywność pracy urządzenia grzewczego. Dzieje się tak ze względu na zmniejszenie efektywności wymiany cieplnej w wymienniku urządzenia, gdzie warstwa kamienia działa jak izolator. Narastający kamień powoduje ponadto stopniowe zmniejszanie przepływu wody przez wymiennik i zdolność do przekazywania energii cieplnej ze spalanego paliwa do wody płynącej w instalacji maleje. W krytycznych przypadkach może dochodzić do gotowania się wody w wymienniku, a powstająca para wodna może niebezpiecznie zwiększać ciśnienie w instalacji, doprowadzając do wycieków. Osady mają także negatywny wpływ na inne elementy kotła, chociażby zakleszczanie pompy obiegowej czy działanie termostatów w grzejnikach. Kamień kotłowy może być przyczyną awarii urządzeń. Zatem im więcej kamienia, tym większe straty finansowe i mniejszy komfort.

 Dlaczego przy instalacji centralnego ogrzewania potrzebny jest zmiękczacz wody i chemia kotłowa?

 

Czytaj również: Kotły kondensacyjne – najlepszy sposób, by dobrze ogrzać i zaoszczędzić

 

Producenci urządzeń grzewczych określają maksymalną twardość, jaką może mieć woda grzewcza. Parametry są różne w zależności od typu urządzenia i rodzaju zastosowanego wymiennika. Przykładowo: dla urządzeń marki De Dietrich dopuszczalna twardość wody waha się od 8,4° dH (dla kotłów naściennych o dużych mocach, od 285 do 1300 kW) do 11.2° dH (w przypadku wiszących kotłów o mocy poniżej 45kW, w których zastosowano wymiennik ze stali szlachetnej) lub nawet 19,6° dH (w przypadku kotłów, w których zastosowano wymiennik aluminiowy).

 

Coraz więcej nowoczesnych kotłów jest wyposażonych w wymienniki odporne na osadzanie kamienia kotłowego. Jednak odporność ta nigdy nie jest całkowita, a kamień kotłowy może okazać się uciążliwy, szczególnie, jeśli woda jest bardzo twarda i jej parametry są bliskie dopuszczalnej granicy. Aby zapobiec problemom powodowanym przez twardą wodę, coraz więcej użytkowników decyduje się na montaż zmiękczaczy wody. Z kolei producenci urządzeń grzewczych, wiedząc, że miękka woda pozytywnie wpłynie na pracę kotłów, a co za tym idzie, zadowolenie klientów, włącza zmiękczacze wody do swojej oferty.

 

- Biorąc pod uwagę wszystkie zalety tego typu urządzeń, od jakiegoś czasu oferujemy klientom zmiękczacz wody AQA Perla Black, także w korzystnych pakietach z flagowymi kotłami De Dietrich: MCR3 evo i Evodens - mówi Tomasz Popiel, Manager Działu Marketingu firmy BDR Thermea Poland.  

 

Najlepiej zamontować zmiękczacz wody jeszcze przed pierwszym uruchomieniem urządzenia. Zastosowanie zmiękczacza wydłuży bezawaryjną pracę kotła, chroniąc elementy instalacji przed kamieniem, a w wieloletniej perspektywie zwiększy jego wydajność nawet o 30%.

 

Jak działa zmiękczacz wody?

Aby zrozumieć działania zmiękczacza wody, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest kamień kotłowy, oprócz tego, że biało-szarym osadem. Kamień to wytrącone z wody pod wpływem wysokiej temperatury: węglan wapnia i węglan magnezu. To właśnie one tworzą warstwę kamienia. Aby wyeliminować ten problem, należy z wody pozbyć się jonów wapnia i magnezu. W przypadku zmiękczaczy działających na zasadzie klasycznego procesu wymiany jonowej dochodzi do wymiany jonów wapnia i jonów magnezu na jony sodu, dzięki zastosowaniu w zmiękczaczu chlorku sodu (czyli po prostu soli). Podobna reakcja chemiczna zachodzi w zmywarce w przypadku stosowania soli do zmywarki lub tabletek myjących zawierających odpowiednią ilość soli.

 

Dlaczego przy instalacji centralnego ogrzewania potrzebny jest zmiękczacz wody i chemia kotłowa?

 

Czytaj również: Jakie ogrzewanie wybrać, by było ciepło i energooszczędnie? Pompa ciepła, instalacja gazowa czy miejskie ogrzewanie?

 

Aby zmiękczacz działał poprawnie, zawsze musi się w nim znajdować sól. W przypadku zmiękczacza AQA Perla Black, oferowanego w pakietach z kotłami De Dietrich, jest to sól w tabletkach. Zmiękczacz AQA Perla Black jest wyposażony w funkcję precyzyjnego zasolenia gwarantującą oszczędność wody i soli do regeneracji oraz dotykowy ekran z informacjami o pracy zmiękczacza dla łatwiejszej obsługi. Ma też specjalny zawór podmieszania do regulacji twardości wody. Woda bowiem nigdy nie powinna być zmiękczona maksymalnie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji wykonanej z miedzi, która w kontakcie ze zbyt miękką wodą może korodować. Bardzo miękka woda może być także problematyczna w przypadku spłukiwania mydła czy szamponu podczas kąpieli. Zalecane jest, aby zmiękczona woda miała twardość od 3-6° dH (ok.106,5 mg CaCO3/l).

 

Chemia kotłowa - przydatna przy okresowych przeglądach

Często w czasie okresowego przeglądu okazuje się, że instalacja i urządzenie wymagają czyszczenia, ponadto może być konieczne usunięcie wytworzonej warstwy kamienia kotłowego. Na domiar złego możemy mieć do czynienia z objawami korozji, gromadzenia się szlamu czy innych osadów w instalacji. Niezbędne będzie wówczas zastosowanie specjalistycznych preparatów. Dobrze by instalator był wyposażony w takie, które są polecane przez producenta, a więc skuteczne i bezpieczne. Najczęściej stosowaną chemią kotłową są:

 

●      preparaty do czyszczenia wymienników (inne do tych ze stali nierdzewnej, inne do stopu aluminium z krzemem) ze złogów, osadów, trwałych zanieczyszczeń,

●      odrdzewiacze, odkamieniacze, np. w sprayu,

●      inhibitory do instalacji c.o.,

●      inhibitory antymrozowe,

●      środki czyszczące do usuwania szlamu, osadu oraz innych zanieczyszczeń w istniejących lub starych systemach centralnego ogrzewania,

●      środki do wykrywania nieszczelności i do uszczelniania,

●      koncentraty na zład,

●      preparaty do neutralizacji zużytych roztworów kwaśnych preparatów oczyszczających i kondensatów kotłowych.

 

Wśród przydatnego wyposażenia znajdują się także specjalistyczne filtry magnetyczne chroniące instalację grzewczą przed działaniem czarnego szlamu (zawiesiny tlenku żelaza, kamienia kotłowego oraz osadów niemagnetycznych).

 

- W BDR Thermea zależy nam, aby dostarczać instalatorom jak najbardziej kompleksową ofertę, zawierającą również preparaty i wyposażenie niezbędne przy przeglądach. Rekomendowane przez nas środki marek Fernox czy Adey są wysokiej jakości i mamy pewność, że będą skuteczne i bezpieczne dla naszych urządzeń - mówi Tomasz Popiel.

 

Zarówno zmiękczacze wody, jak i chemia kotłowa są ważnymi elementami ochrony instalacji i urządzeń przed niekorzystnymi czynnikami wpływającymi negatywnie na system grzewczy. Używane zgodnie z zaleceniami mogą znacząco przedłużyć czas bezawaryjnej eksploatacji, jak i poprawić wydajność kotła. 

Źródło: LET PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Porady od dekarza z Warszawy Liczba postów: 11 Grupa: Budowa i re... Montaż rynny to jedyny sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu i tym samym uniknięcie zalewania fundamentów czy elewacji. Efektywność działania instalacj...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 36 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • Nowy wózek widłowy Liczba postów: 93 Grupa: Budowa i re... Wózki widłowe są nieodłącznym elementem sprawnej pracy na magazynie w transporcie, ale również rozładunku i załadunku towarów. Dlatego też jeśli zależy Wam na d...
  • Jak estetycznie pomalować elewację domu? Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Warto co jakiś czas odnowić wygląd budynku, nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia. O połączeniu malowania elewacji z jej myciem więcej przeczytasz tutaj...
  • Czy ciepło sieciowe jest bezpieczne dla środowiska... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli są tutaj osoby zainteresowane tematem doradztwa środowiskowego lub szkolenia ochro...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >