Mieszkanie w centrum w czasie koronawirusa, czy warto, czy ceny spadają?

Mieszkanie w centrum w czasie koronawirusa, czy warto, czy ceny spadają?

Kolejna fala zachorowań na koronawirusa zmieniła życie Polaków w wielu aspektach. Pandemia dotknęła rozmaitych elementów naszej codzienności, nie ominęła również przestrzeni gospodarczej. Zagrożenie epidemiczne w dużym stopniu przekłada się na rynek nieruchomości, gdzie w niektórych obszarach dotychczasowe wzrosty straciły na dynamice. Wiele osób zadaje sobie obecnie pytanie: czy warto kupować mieszkanie w centrum w czasie koronawirusa? Czytaj dalej

Jak pandemia wpływa na rynek nieruchomości?

W 2020 roku Polacy nie zaniechali inwestycji, nadal kupują domy i mieszkania. Zmieniły się jednak zachowania kupujących, sposób i forma dokonywanych transakcji. Potencjalni klienci, którzy nie czują potrzeby pilnego zakupu nieruchomości, odkładają decyzję do momentu ustabilizowania się sytuacji. Spora grupa konsumentów liczy na spadek cen domów i mieszkań, oczekuje korzystniejszych warunków finansowania. Z powodu pandemii życie Polaków przeniosło się w znacznym stopniu w przestrzeń wirtualną. Wiele osób wykorzystuje wolny czas na poszukiwanie mieszkania w ogłoszeniach internetowych i analizowanie atrakcyjnych ofert przed monitorem komputera.

 

Mieszkanie w centrum w czasie koronawirusa – czy warto?

Wskutek pandemii zmieniły się również preferencje dotyczące rodzaju najchętniej wyszukiwanych w sieci nieruchomości. Zdalny system pracy, rządowe ograniczenia i restrykcje sprawiły, że życie wielu osób zamknęło się w czterech ścianach domowego zacisza. Do wiosny 2020 roku Polacy z zapałem wertowali oferty mieszkań w centrach wielkich miast, tam rynek nieruchomości rozgrzany był do czerwoności. Ostatnie miesiące wskazują, że coraz częściej poszukujemy mieszkań w tej samej cenie, lecz większych i oddalonych od centrum lub działek rekreacyjnych.

 

Mieszkanie w centrum w czasie koronawirusa, czy warto, czy ceny spadają?

 

Czytaj również: Z jakich okazji i promocji możemy skorzystać kupując nieruchomość w okresie świąteczno - noworocznym?

 

W wielu aglomeracjach spadek liczby zawieranych transakcji wymusił działania zachęcające klientów do zakupu mieszkania w centrum. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, deweloperzy na rynku pierwotnym proponują nieznaczne obniżki cen. By nie schodzić z dotychczasowych stawek oferują obecnie lepsze warunki zakupu lub promocje. Właściciele nieruchomości na rynku wtórnym nie mogą sobie pozwoli na elastyczne warunki sprzedaży i utrzymują ceny na dotychczasowym poziomie.

 

topowych miastach jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Poznań, Łódź podczas pandemii koronawirusa odnotowano jednak wzrosty na poziomie kilkuset złotych za metr kwadratowy. W warszawskim Śródmieściu od marca 2020 roku średnia stawka wzrosła o 2,1 proc. Ceny ofertowe w krakowskich dzielnicach w wielu miejscach przekroczyły 10 000 zł za metr kwadratowy mieszkania. Również w miastach turystycznych jak Sopot lub Zakopane nie zauważono tendencji spadkowej, tam ceny nadal rosną. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dobrze przemyśleć zakup mieszkania w centrum w tej chwili. Branża nieruchomości nie jest oderwana od całego systemu gospodarki i może należy poczekać. Za kilka miesięcy rosnący stale poziom bezrobocia może dać odpowiedź na wiele pytań dotyczących cen w tej materii. Zawsze trzeba pamiętać, że mniejszy popyt wywołuje konieczność obniżenia cen.

 

Czytaj również: Mimo pandemii nie rezygnujemy z zakupu mieszkania

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19128 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >