Słoneczna energia w Twoim domu: kolektory słoneczne

Słoneczna energia w Twoim domu: kolektory słoneczne

75% Polaków byłoby skłonnych zainstalować w swoim domu kolektory słoneczne – wynika z raportu TNS OBOP przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”. Najpoważniejszą barierą jest wysoki koszt instalacji, jednak jak przekonują eksperci dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji. Czytaj dalej

Kolektory słoneczne to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Wykorzystanie energii słonecznej pozwala obniżyć comiesięczne wydatki ponoszone na  ogrzewanie domu, a ponadto przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Aby jednak inwestycja była efektywna, a koszt instalacji zwrócił się, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni dobór zestawu solarnego do potrzeb danego budynku oraz zapotrzebowania na energię wśród domowników, a ponadto zwrócić uwagę na prawidłowy jego montaż.

 

Wśród Polaków, aż 3/4 z nich deklaruje chęć instalacji w swoich domach kolektorów słonecznych. Jednocześnie 68% wskazuje, iż największą barierą dla wprowadzenia takiego rozwiązania jest wysoki koszt instalacji. Tymczasem inwestycja w kolektory słoneczne oznacza możliwość zmniejszenia wydatków na energię, a przy odpowiednio dobranym zestawie także zwrot inwestycji w relatywnie krótkim czasie. Istnieje ponadto wiele możliwości uzyskania dofinansowania na zestawy solarne.

 

„Wyniki badań wskazują na ogromny potencjał dla rozwoju tego rodzaju ekologicznych rozwiązań energetycznych w Polsce. Gdyby dziś przynajmniej połowa Polaków zainstalowała na swoich dachach kolektory słoneczne, nie tylko znacząco przyczyniliby się do ochrony klimatu i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, ale też istotnie wpłynęliby na zmniejszenie swoich comiesięcznych rachunków za energię” – komentuje Bożena Wróblewska, ekspert programu.

 

Jak działa kolektor?

Ciepło słoneczne jest pochłaniane przez powierzchnię kolektora słonecznego umieszczonego na dachu, a następnie przenoszone jest przez podgrzany płyn solarny do zbiornika z wodą, gdzie następuje przekazanie ciepła z płynu solarnego do wody. Warunkiem dla zainstalowania kolektora słonecznego jest ilość promieniowania słonecznego w skali roku, która jest zależna od położenia geograficznego oraz aktualnego stanu zachmurzenia. W Polsce roczne wielkości promieniowania słonecznego wahają się od 900 do 1150 kWh/m2.

Oznacza to, że w skali roku można zaoszczędzić nawet do 60% kosztów podgrzewania wody, co stanowi około 20% kosztów energii zużywanej na podgrzewanie wody i ogrzewanie budynku jednorodzinnego. Pamiętajmy jednak o tym, że kolektory słoneczne nie mogą stanowić jedynego źródła energii w naszym domu. Dlatego aby nasze zapotrzebowanie energetyczne zostało w pełni zaspokojone, musimy również posiadać uzupełniające urządzenia wykorzystujące konwencjonalną energię, taką jak np. gaz płynny.

 

Jak zbudowany jest zestaw solarny?


Zestaw solarny składa się z kolektorów słonecznych oraz takich elementów, jak:
- zbiornik na wodę,
- grupa pompowa, która zapewnia cyrkulację czynnika roboczego (płynu solarnego),
- regulator temperatury regulujący obroty solarnej pompy obiegowej,
- solarne naczynie przeponowe zabezpieczające obieg grzewczy w przypadku wzrostu ciśnienia w instalacji.
Kolektory mogą być instalowane wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę, a więc w domach jednorodzinnych, hotelach, restauracjach, budynkach biurowych i produkcyjnych. „Decydując się na zestawy solarne pamiętajmy, że jednym z najistotniejszych elementów jest dobór odpowiedniego zestawu: jego wielkości i możliwości. Przyjmuje się, że około 1,5 m2 powierzchni czynnej kolektorów powinno przypadać na 1 osobę. Dlatego używa się standardowo dwóch kolektorów dla 2-3 osobowej rodziny, a w przypadku 4-5 osobowej rodziny, trzech kolektorów” – wyjaśnia Kamil Dolata, ekspert programu. Dobry jakościowo zestaw solarny wraz z instalacją to dziś koszt rzędu 10 tys. zł.Dofinansowanie na kolektory

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje energetyczne oparte o odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne. „Wśród krajowych funduszy szanse pozyskania środków na duże inwestycje daje m.in. Narodowy Fundusz  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla mniejszych projektów możliwe jest uzyskanie wsparcia z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ekofunduszu oraz Banku Ochrony Środowiska” – wyjaśnia Artur Michalski, ekspert programu, Business Consulting Group. „Od września 2010 roku NFOŚiGW wprowadza ponadto nowy fundusz dla rodzin i wspólnot mieszkaniowych, oferujący tanie kredyty z dotacją funduszu na zakup i montaż kompletnych zestawów kolektorów słonecznych” – dodaje Michalski. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie www.nfosigw.gov.pl.


Ogólnopolski Program na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” – celem programu jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat wykorzystania nowoczesnych rozwiązań energetycznych i ich roli w redukcji emisji szkodliwych gazów CO2 do atmosfery. Zadaniem programu jest również aktywizowanie gmin, powiatów i społeczności lokalnych do podejmowania inicjatyw proekologicznych jako istotnych dla zrównoważonego rozwoju poszczególnych regionów. Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: On Board Public Relations Sp. z o.o./ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19254 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 218

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >