
Trwają zapisy na webinar: AI Act - nowa era regulacji sztucznej inteligencji. Co czeka polskich przedsiębiorców?
AI Act, który od sierpnia 2024 stopniowo wchodzi w życie, fundamentalnie zmienia sposób, w jaki firmy mogą wdrażać i wykorzystywać technologie AI. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to konieczność wprowadzania dostosowań, które wpłyną na niemal każdy aspekt wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie. O praktycznym znaczeniu nowych przepisów podczas bezpłatnego webinaru opowie radca prawny Robert Nogacki już 24 lutego.
Czytaj dalej
Rozporządzenie AI ACT
Sercem nowych regulacji jest system kategoryzacji AI oparty na poziomie ryzyka. Rozporządzenie całkowicie zakazuje stosowania systemów uznanych za niedopuszczalne, takich jak mechanizmy manipulacji behawioralnej czy masowej inwigilacji biometrycznej w przestrzeni publicznej. Szczególnie rygorystyczne wymogi wprowadzono dla systemów wysokiego ryzyka, wykorzystywanych między innymi w rekrutacji, edukacji czy opiece zdrowotnej. Systemy te będą wymagać szczegółowej oceny zgodności, kompleksowej dokumentacji technicznej i stałego monitoringu.
Obowiązkowe dostosowanie firmy
Dla większości polskich firm kluczowe znaczenie mają natomiast regulacje dotyczące systemów minimalnego ryzyka bądź modele AI ogólnego przeznaczenia, takich jak chatboty czy narzędzia generatywne. W ich przypadku konieczne jest informowanie użytkowników o wykorzystaniu AI oraz wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń przed tworzeniem nielegalnych treści. Dostosowanie się do nowych wymogów wymaga od firm znaczących inwestycji w systemy monitoringu i dokumentacji oraz szkolenia pracowników, jednak w dłuższej perspektywie zmiany mogą przynieść wymierne korzyści biznesowe, zwiększając zaufanie klientów i tworząc nowe możliwości rynkowe.
Czytaj również: „Mazowsze dla społeczności energetycznych”! Szansa na walkę ze zjawiskiem ubóstwa energetycznego
Nieprzestrzeganie regulacji może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi - kary mogą sięgać nawet 35 milionów euro lub 7% globalnego obrotu firmy. Dla małych i średnich przedsiębiorstw przewidziano złagodzone stawki, jednak nadal mogą one stanowić poważne obciążenie.
Doradztwo prawne AI
Eksperci rekomendują, by przedsiębiorcy nie zwlekali z wdrażaniem nowych regulacji. Pierwszym krokiem powinien być audyt wykorzystywanych systemów AI i ocena wpływu regulacji na działalność przedsiębiorstwa. W dalszej kolejności konieczne jest wdrożenie odpowiednich systemów dokumentacji i monitoringu oraz przeszkolenie pracowników.
Szansa na rozwój
Choć nowe prawo stanowi poważne wyzwanie regulacyjne, może również stać się katalizatorem pozytywnych zmian w biznesie. Firmy, które szybko dostosują się do nowych wymogów, mogą zyskać przewagę konkurencyjną i umocnić swoją pozycję na rynku. AI Act to nie tylko zbiór nakazów i zakazów, ale przede wszystkim szansa na profesjonalizację wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie i budowę zaufania do tej technologii.
Wszystko o prawnych aspektach sztucznej inteligencji w firmie
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wiedzę w tym zakresie, Kancelaria Prawna Skarbiec organizuje bezpłatny webinar poświęcony prawnym aspektom wykorzystania sztucznej inteligencji.
Ekspert prawa nowych technologii, radca prawny Robert Nogacki szczegółowo omówi kluczowe aspekty nowych regulacji. Uczestnicy poznają:
- praktyczne implikacje AI Act dla biznesu,
- zasady odpowiedzialności prawnej za działania systemów AI
- regulacje dotyczące praw własności intelektualnej w kontekście dzieł generowanych przez AI
- międzynarodowe standardy i praktyczne aspekty wdrażania wymogów prawnych w projektach wykorzystujących sztuczną inteligencję.
Webinar o prawnych aspektach AI
Webinar odbędzie się 24 lutego 2025 roku w godzinach 11:00-12:00. Wydarzenie będzie transmitowane równolegle na platformie Microsoft Teams oraz LinkedIn, a uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań i dyskusji z prowadzącym.
Udział w webinarze jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.
Wydarzenie skierowane jest do prawników, przedsiębiorców, managerów oraz specjalistów, którzy chcą zrozumieć, jakie obowiązki prawne czekają ich organizacje w związku z wykorzystaniem AI i jak przygotować się na nadchodzące zmiany w prawie.
Rejestracja na webinar:
Na platformie LinkedIN:
https://www.linkedin.com/events/7293223125582856192/comments/
Na platformie MSTeams:
Czytaj również: 35-lecie działalności na polskim rynku obchodzi Würth Polska
Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w doradztwie prawnym, podatkowym oraz strategicznym dla przedsiębiorców
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Can I change my delivery address after placing a s... Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Yes, changing your delivery address after placing a shipping order is possible, but it depends on the shipping company and the package's status. Many https://g....
- Profesjonalne Ozonowanie Liczba postów: 47 Grupa: Opinie Jeśli szukasz bezpiecznego i skutecznego sposobu na odkażenie swojej przestrzeni, ozonowanie jest zdecydowanie warte rozważenia. Nie tylko eliminuje konieczność...
- Suplementy dla przyszłej mamy Liczba postów: 74 Grupa: Trudne tema... Z tego co wiem, Neoglandyna zawiera olej z ogórecznika oraz olej lniany, które dostarczają organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych. Regularna suplementacja....
- praca i co dalej Liczba postów: 161 Grupa: Trudne tema... Jeśli chcesz zostać copywriterem to swoje portfolio możesz bez problemu stworzyć tutaj https://internetoweportfolio.pl/ Musisz się liczyć z tym, ze bez portfoli...
- czy call center do doba metoda na zdobycie klienta... Liczba postów: 11 Grupa: Trudne tema... Wg mnie ta metoda jest kiepska, wiele osób po prostu się rozłącza. Telefoniczne zdobywanie klientów nie jest już tak efektywne jak kiedyś.