Układamy podłogę z desek

Układamy podłogę z desek

Podłogi z desek, tzw.: drewna litego coraz częściej goszczą w mieszkaniach, m.in.: ze względu na oryginalny i estetyczny wygląd, a także fakt, że są dość łatwe w montażu i eksploatacji. Czytaj dalej

 

 

 

Tradycyjnym podkładem są legary - grube, drewniane belki układane na stropie, na warstwie izolacji przeciwwilgociowej, akustycznej i cieplnej. Funkcję izolacji cieplej i akustycznej coraz częściej spełniają płyty z wełny mineralnej dodatkowo zabezpieczone podłogą ślepą - płytami wiórowymi. Usztywnia to strop oraz zapewnia dobre wypoziomowanie podłogi. Same legary wykonane są z drewna miękkiego, najczęściej sosnowego, i umieszczane w rozstawie 50-70cm. Ich rozmiary (wysokość) zależą od sposobu izolacji, rozstawu oraz konstrukcji domu.

 

Drewniane deski mocuje się w poprzek legarów przybijając gwoździami do belek. Deski tradycyjnie układa się pojedynczo, nie łącząc ich ze sobą w rzędzie. W przypadku dużych pomieszczeń należy docinać je tak by ich długość była trzykrotnie mniejsza od wymiaru podłogi. Umożliwia to występowanie łączeń dokładnie w połowie deski z sąsiedniego rzędu i zapewnia estetykę posadzki. Spoiny pokrywa się listwą łączeniową. Same deski winny mieć wąskie słoje ułożone równolegle do krawędzi, gdyż zapewnia to trwałość i odporność na wilgoć takiej podłogi. Ich grubość zależy od rozstawienia legarów. Przy dużym rozstawie niezbędne są eleaty o grubości powyżej 3cm, standardowo deski mają 25mm grubości.

 

Planując rozkład desek i ilość potrzebnego materiału nie należy zapomnieć o zapewnieniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach oraz odpowiednich warunków. Drewnianą podłogę najlepiej układa się w temperaturze 15-20°C po kilkudniowym "leżakowaniu" desek w pomieszczeniu, w którym mają zostać zamontowane. Mocuje się je do legarów przy pomocy gwoździ wbijanych ukośnie w wyżłobienie wpustu deski lub prostopadle.

 

Pierwsza metoda pozwala ukryć gwoździe. Przybijanie desek rozpoczyna się od strony okna równolegle do krótszej ściany. Najlepiej użyć gwoździ specjalnie wyprofilowanych, z nacięciami, co zapobiega ich wysuwaniu się podczas użytkowania posadzki. Po ułożeniu podłogi nadchodzi czas na prace wykończeniowe: Szczeliny dylatacyjne przykrywa się listwami przyściennymi. Prócz swobodnej pracy drewna, jednocześnie umożliwiają one ukrycie kabli oraz innych elementów, które zwykle szpecą pomieszczenia. Deski po położeniu szlifuje się oraz zabezpiecza przy pomocy lakieru, oleju lub ługu.

 

 

 

 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 224

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >