W przydomowym ogrodzie jak w letnisku - tworzymy ogród przyjazny ludziom i naturze

W przydomowym ogrodzie jak w letnisku - tworzymy ogród przyjazny ludziom i naturze

Lato. Oczekiwana i ulubiona przez większość ludzi pora urlopów, wyjazdów na łono natury. Dla jednych to okres szkolnych wakacji i konieczność zorganizowania czasu dzieciom, dla innych jest to chęć spędzenia upalnych dni poza domem. Forma i miejsce spędzania wakacji zależą od rodzinnego budżetu - wysokie ceny podróży i pobytu nie ułatwiają realizacji wymarzonych planów. Jak zorganizować wakacje dzieciom lub własny urlop tak, by wszyscy byli zadowoleni? Zawsze atrakcyjnym miejscem na letnisko jest ogród i działka rekreacyjna, gdzie można spełnić własną wersję ucieczki z miasta. Ogród jest też doskonałym pretekstem do odciągnięcia dzieci od gier komputerowych, zwiększenia ich aktywności ruchowej i uczenia rozumienia ekosystemu. Wystarczy, by ogród był zadbany i zorganizowany w sposób przyjazny. Czytaj dalej

 

Przyjazna strefa użytkowa w ogrodzie

Dla niektórych osób czynnikiem zniechęcającym do spędzania wakacji w ogrodzie jest obecność owadów łąkowych i pajęczaków, a głównie obawa przed kleszczami, które latem są aktywne. Każdy pobyt w plenerze stanowi takie samo zagrożenie, a kleszcze można spotkać i w miejskim parku. Ogród natomiast można tak zaaranżować, by to zagrożenie ograniczyć.

 

W przydomowym ogrodzie jak w letniskuRobot koszący Honda  Miimo 70 Live 

Kleszcze lubią zaniedbane ogrody, miejsca wilgotne i zacienione – wysokie trawy, gęste zarośla, przerośnięte krzewy, paprocie oraz niższe partie drzew. Chętnie też zadomowiają się w koronach leszczyny i czarnego bzu. Warto zatem niektórych roślin pozbyć się z ogrodu, inne należy kosić i przycinać. Warto też posadzić w ogrodzie rośliny, których kleszcze nie lubią.

 

W przydomowym ogrodzie jak w letnisku

 

Czytaj również: Jak zaprojektować i prowadzić swój ogród w sposób ekologiczny i zrównoważony

 

Tworząc ogród, należy kierować się stroną praktyczną i estetyczną. Aspekt praktyczny polega na tym, by w ogrodzie była wydzielona strefa użytkowa, miejsce, w którym stale przebywają domownicy. Strefą użytkową ogrodu jest trawnik – centrum letniskowe dla wszystkich domowników i gości. Jest  miejscem zabaw, grillowania, relaksu i wygodniej jest, gdy trawa jest utrzymywana na odpowiedniej wysokości, czyli na poziomie 5-6 cm. Taka wysokość jest zgodna ze sztuką koszenia i umożliwia łatwe poruszanie się po trawniku, zwłaszcza dzieciom i seniorom. Zadbany, zmniejsza też ryzyko bytowania w nim kleszczy i komarów. Bujną roślinność można natomiast zachować na obrzeżach strefy użytkowej, co z kolei sprzyja pszczołom i innym pożytecznym dla środowiska owadom oraz ptakom.

 

Pomocne w łatwym i szybkim koszeniu są kosiarki i roboty koszące wyposażone w wielostopniową regulację koszenia, która umożliwia precyzyjne ustawienie noży adekwatnie do panujących warunków, np. kosiarki spalinowe Honda HRX 476, HRX 537, mniejsze kosiarki z linii IZY, jak HRG 466 SKEP oraz HRN 536, kosiarki akumulatorowe, w tym nowość Honda na ten sezon – HRX 476 XB.

 

W przydomowym ogrodzie jak w letniskuKosiarka Honda HRX 476, regulacja wysokości koszenia

- Dodatkową zaletą kosiarek HRX, HRN i HRG 466 SKEP jest system podwójnych noży MicroCut,  który zapewnia bardzo dokładne cięcie i rozdrobnienie trawy, co w połączeniu z systemem selektywnego mielenia Versamow umożliwia prawidłowe mulczowanie trawnika, dzięki czemu trawa utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności i jest naturalnie nawożona.  Z punktu widzenia osoby koszącej istotne natomiast to, że dzięki podwójnym nożom, z wyłączoną opcją mulczowania,  kosz jest o 30% wydajniej napełniony pokosem niż w kosiarkach z jednym nożem. A lepiej napełniony kosz nie wymaga częstego opróżniania, co przyspiesza proces koszenia. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager  maszyn ogrodniczych, Aries Power Equipment - Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce.  

 

W przydomowym ogrodzie jak w letniskuRobot koszący Honda Miimo 3000 Live 

Najwygodniejszym sposobem zachowania trawnika w doskonałej formie jest robot koszący, jak Honda  Miimo 3000 Live z elektrycznym systemem regulowania wysokości przycinania trawy w zakresie 2 – 6 cm. Robot, dzięki ustawieniu wysokości tarczy tnącej i codziennemu przycinaniu trawy, utrzymuje ją stale na tym samym poziomie. Ustawienia pracy robota można zmienić w każdej chwili za pomocą aplikacji Mii-monitor, która również służy do śledzenia urządzenia jeśli chcemy sprawdzić co w danym momencie robi. Jest to możliwe dzięki temu, że robot komunikuje się z siecią GPS i komórkową, i jest wyposażony w innowacyjne oprogramowanie Set-Up Wizard służące do precyzyjnego ustawienia harmonogramu koszenia oraz funkcję Geofence do określania wirtualnych granic przestrzeni, w której porusza się robot.

 

W przydomowym ogrodzie jak w letniskuKosiarka Honda HRN 636

Można być spokojnym, że cała powierzchnia trawnika przeznaczona do koszenia będzie szybko i dokładnie przycinana. Robot Honda Miimo 3000 Live posiada unikalną umiejętność łagodnego zwrotu przed linią przewodu granicznego, nie przeszkadza mu też różnorodne ukształtowanie terenu,  bo utrzymuje linię prostą podczas koszenia w poprzek stoku. Warto również pamiętać, że jest to urządzenie, które zawsze pozostawia na powierzchni mikro-pokos co sprawia, że robot przycina trawę i stale ją w sposób naturalny odżywia. Tak zadbany trawnik jest codziennie przygotowany do wygodnego spędzania na nim czasu. – dodaje Mariusz Czarnocki.


Dodatkową zaletą systematycznego koszenia trawy jest zachowanie przyjaznych warunków dla alergików. Kosząc trawę, nie dopuszczamy do jej zakwitania i możemy ograniczyć ilość alergenów unoszących się w powietrzu.

 

W przydomowym ogrodzie jak w letnisku

Kosiarka Honda HRX 537. podwójne noże

Przyjazne rośliny w ogrodzie

Tworząc ogród, zwłaszcza z myślą o bezpieczeństwie dzieci, seniorów, czworonogich pupilów, warto  też korzystać z mądrości Natury. Chcąc zminimalizować obecność kleszczy w naszym ogrodzie należy pamiętać, że te pajęczaki nie lubią zadbanych ogrodów oraz zapachu niektórych roślin i właśnie nimi warto obsadzić strefę użytkową ogrodu, np. bylinami jak lawenda i kocimiętka czy aksamitkami, pelargoniami. Warto też mieć w ogrodzie wrotycz pospolity oraz czosnek i czosnek niedźwiedzi, tymianek, rozmaryn, które urozmaicą również letniskowe menu.

 

W przydomowym ogrodzie jak w letnisku

 

Czytaj również: Krawężniki i starannie wykończone obrzeża rabat wprowadzają do ogrodu harmonijny ład oraz dają wrażenie uporządkowanej przestrzeni

 

W przyjaznym ogrodzie lepiej jest też unikać roślin o właściwościach trujących, których przypadkowo mogą dosięgnąć dzieci, np. konwalii, bieluni, rącznika pospolitego, bluszczu, powojnika. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie krzewy kolczaste, które pełnią funkcję ochronną, bezpiecznie jest je usytuować w rzadko odwiedzanych zakątkach ogrodu.

 

Przyjazna technika w ogrodzie

Do tworzenia i pielęgnacji ogrodu przyjaznego dla domowników i otoczenia potrzebne są też urządzenia ogrodnicze – przyjazne ludziom i środowisku. Wybór jest różnorodny i dostosowany do oczekiwań oraz stylu życia. Ogrodnicy ceniący wydajność mogą wybrać maszyny spalinowe Honda, których silniki spełniają ponadnormatywnie najbardziej wyśrubowane światowe standardy emisji spalin i głośności. Na przykład kosiarki HRX są wyposażone w silniki najnowszej generacji, które pracują znacznie ciszej i zapewniają czyste spalanie. Najnowsza kosiarka akumulatorowa HRX 476 XB umożliwia koszenie w trybie standardowym i cichym, a roboty koszące Honda Miimo, które jak wszystkie urządzenia bateryjne nie emitują spalin, koszą trawę prawie bezgłośnie, dlatego można je zaprogramować do koszenia nawet w nocy.  Wszystkie kosiarki HRX, HRN, HRG 466 SKEP oraz akumulatorowe HRX 476 XB i HRG 466 XB są wyposażone w system mielenia, który umożliwia wybór sposobu pielęgnacji trawy: ze zbiorem pokosu do kosza, który można następnie przeznaczyć na kompost, do ściółkowania, lub mulczowanie, a każda z opcji służy proekolgicznej utylizacji pokosu.

 

W przydomowym ogrodzie jak w letniskuKosiarka Honda HRG 466 SKEP 

Każdy ogród, zadbany, wygodny w użytkowaniu, przyjemny w pielęgnacji, zachwycający kolorami i  zapachami może być atrakcyjnym i przyjaznym miejscem letniskowym, w którym dzieci nie będą się nudzić. Ogród jest też wartą wykorzystania okazją, by oderwać pociechy od gier komputerowych i smartfonów, bo w ogrodzie w zamian mogą się w bawić, biegać, bawić w chowanego i jednocześnie uczyć się świata roślin, owadów, zwierząt i ptaków, uczyć się rozumieć ekosystem, a w efekcie – uczyć się dbać o środowisko.

 

W przydomowym ogrodzie jak w letniskuKosiarka Honda HRN 536

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jakie ogrodzenie wybrać? Liczba postów: 98 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli chodzi o ogrodzenia, to ja przede wszystkim stawiałabym na firmę, która ma bardzo dobrą jakość i wiele pozytywnych opinii klientów. Ofert i firm jest dużo...
  • Wyjazdy - z psami czy bez Liczba postów: 67 Grupa: Nasze zwier... Jeśli jesteś w trakcie planowania wakacji lub krótkiego wyjazdu, może warto rzucić okiem na stronę https://albatrostravel.pl/ Mają tam wiele propozycji dla różn...
  • Ogródek dla rodziny Liczba postów: 128 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny wybrać do swojego ogrodu lub jak je pielęgnować, polecam zajrzeć na https://centra-ogrodnicze.pl Znajdziesz tam mnóstwo ce...
  • Twój idealny ogród Liczba postów: 104 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli jesteś miłośnikiem ekscytującej rozrywki w kasynach online, to Mr Bet to doskonałe miejsce dla Ciebie. Teraz, korzystając z naszego wyjątkowego Kodu Promo...
  • Z jakich materiałów wybudować taras? Wady i zalety... Liczba postów: 8 Grupa: Ogród i dzi... Cześć! Kończę budowę domu i nadszedł czas, aby zacząć myśleć o tarasie. Chciałbym zapytać osób, które już mają to za sobą, z którą firmą współpracowaliście w ty...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18800 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >