Wynajem: Idealna inwestycja dla cierpliwych

Wynajem: Idealna inwestycja dla cierpliwych

Utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych zwiększył popularność wynajmu mieszkań. Zdaniem analityków jest to atrakcyjna, choć długookresowa lokata kapitału. Ale trzeba liczyć się z tym, że ceny wynajmu zaczną spadać, co być może już się zaczyna Czytaj dalej

– W ostatnich miesiącach problemy z dostępnością kredytów i niepewność co do przyszłych cen mieszkań spowodowały znaczne zmniejszenie liczby transakcji sprzedaży przy jednoczesnym wzroście zainteresowania wynajmem – mówi Artur Walczak, dyrektor rynku wtórnego w redNet 24.

W wyniku tego rosły czynsze pobierane przez wynajmujących. – Klienci dysponujący gotówką są teraz w komfortowej sytuacji. W związku ze spadkiem cen w najbliższym czasie będą mieli okazję kupić nieruchomość na wynajem o kilkadziesiąt procent taniej niż w 2008 r. – twierdzi Artur Walczak. Na przykład dwupokojowe mieszkanie na warszawskim Ursynowie można kupić za 360 tys. zł, a potem je wynajmować za 2100 – 2300 zł miesięcznie. – Będzie to na pewno bardzo dobra i pewna lokata kapitału – podkreśla dyrektor z redNet 24.

Według Marcina Drogomireckiego z serwisu Oferty.net czynsze najmu osiągnęły swój najwyższy pułap we wrześniu i październiku 2008, czyli na początku roku akademickiego. — Teraz już tak nie rosną, a gdzieniegdzie nawet spadają, ale są to kosmetyczne spadki, np. o kilkadziesiąt złotych. To efekt zmniejszonego, w stosunku do jesieni, popytu na rynku najmu oraz znaczącego wzrostu podaży ofert – mówi Marcin Drogomirecki.

Największy popyt na wynajmowane mieszkania widać w dużych aglomeracjach. Stawki osiągnęły tam już dość wysoki poziom. Z kolei w mniejszych miejscowościach podaż mieszkań jest bardzo mała, co przy choćby niewielkim wzroście popytu przekłada się na dość gwałtowny wzrost kosztów wynajmu.

Z najnowszego raportu portalu Wynajem.pl wynika, że w styczniu w Warszawie za metr kwadratowy mieszkania na wynajem trzeba było zapłacić średnio 51 zł. Następne w kolejności są: Wrocław – 41 zł, i Kraków – 38 zł, Poznań – 35 zł. Najtaniej jest w Łodzi – 32 zł.

Także zdaniem analityków portalu Wynajem.pl, sytuacja na rynku wynajmu mieszkań się stabilizuje. Można zakładać, że w dużych aglomeracjach czynsze utrzymają się na dotychczasowym poziomie. Niewielkie wahania uzależnione będą bardziej od rodzaju oferowanych mieszkań niż od sytuacji rynkowej.

Ale są też przesłanki wskazujące, że czynsze mogą zacząć spadać. Stanie się tak, jeśli niższe ceny mieszkań będą zachęcać do zakupu, a z drugiej strony więksi deweloperzy zaczną wynajmować gotowe mieszkania i zwiększą tym samym podaż na rynku. Będzie to jednak zależeć od uproszczenia zasad najmu, nad czym pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

W tabeli pokazujemy miesięczne stawki za wynajem typowego mieszkania dwupokojowego o powierzchni około 50 mkw. w głównych polskich miastach. W ciągu trzech lat ceny w Warszawie wzrosły prawie o 100 proc., z 1365 zł w styczniu 2006 r. do 2638 tys. zł w październiku 2008 r. W innych miastach wzrost jest mniejszy. W Krakowie czynsze zwiększyły się z 1174 zł (w 2006 r.) do 1722 zł (w 2008 r.), we Wrocławiu (w tym samym okresie) z 1154 zł do 2063 zł, a w Poznaniu z 1038 zł do 1628 zł.

– Wynajem mieszkań to jedyny segment rynku nieruchomości, w którym w 2008 r. nastąpił wzrost cen – zauważają w raporcie analitycy Szybko.pl i Expandera. W porównaniu z czwartym kwartałem 2007 r. zwyżki te wynoszą od 3 – 4 proc. w Krakowie do nawet 30 proc. w Katowicach. Natomiast średni wzrost kosztów wynajmu w sześciu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk i Katowice) wyniósł 12 proc. dla kawalerek, 10 proc. dla mieszkań dwupokojowych, 11 proc. dla trzypokojowych i 16 proc. dla czteropokojowych.

W czwartym kwartale najtaniej można wynająć kawalerkę w Poznaniu (1100 zł) i w Katowicach (1170 zł). W Gdańsku zapłacimy 1200 zł, w Krakowie 1215, we Wrocławiu 1400 zł, a w Warszawie 1640 zł.

czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18315 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 62

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >