Złota precertyfikacja LEED dla kompleksu biurowego Green Horizon w Łodzi

Złota precertyfikacja LEED dla kompleksu biurowego Green Horizon w Łodzi

Green Horizon to kompleks biurowy klasy A realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, który jako pierwszy w Łodzi będzie posiadał certyfikat środowiskowy LEED Czytaj dalej

Skanska Property Poland, deweloper inwestycji, otrzymała precertyfikację LEED dla Green Horizon na poziomie Gold. Dzięki innowacyjnym, zielonym rozwiązaniom zapewniającym zużycie energii o 25% niższe niż przewidują to normy krajowe, Green Horizon będzie też kandydatem do otrzymania certyfikatu EU GreenBuilding.

Kompleks biurowy Green Horizon będzie składał się z dwóch budynków o łącznej powierzchni najmu wynoszącej około 33 000 m2 (I faza inwestycji – 19 000 m2 oraz II faza inwestycji – 14 000 m2). Budowa pierwszej fazy projektu rozpoczęła się w drugim kwartale 2011 roku, a jej zakończenie jest planowane na czwarty kwartał 2012 roku. Umowy najmu powierzchni biurowych podpisały już firmy Infosys BPO Poland oraz Skanska S.A. Budowa fazy II ruszy, gdy tylko zostanie podpisana umowa najmu typu pre-lease.

 

„Cieszę się, że możemy zaoferować firmom działającym na rynku łódzkim świetnie zlokalizowane powierzchnie biurowe najwyższej jakości, które dodatkowo tworzą przyjazne środowisko pracy dzięki zastosowanym w nich zielonym rozwiązaniom, a przy tym są oszczędne w eksploatacji” - powiedział Waldemar Olbryk, dyrektor regionalny Skanska Property Poland, developera inwestycji. „Certyfikaty, jakie uzyskują nasze budynki, to nie tylko świadectwo bezpieczeństwa dla środowiska, ale też potwierdzenie wysokich parametrów technicznych budynku, a więc swojego rodzaju gwarancja jakości” - dodał Waldemar Olbryk.

 

Czytaj również: Nowoczesny budnynek Komendy Policji w Nowym Sączu

 

Green Horizon to pierwszy komercyjny projekt Skanska Property Poland w Łodzi.

 

 

Green Horizon
Green Horizon to kompleks biurowy klasy A realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, który będzie pierwszym biurowcem w Łodzi posiadającym certyfikat LEED1. Kompleks biurowy Green Horizon będzie składał się z dwóch budynków o łącznej powierzchni najmu wynoszącej około 33 000 m2 (I faza inwestycji – 19 000 m2 oraz II faza inwestycji – 14 000 m2). Duże i odpowiednio zaprojektowane powierzchnie biurowe zapewnią najemcom wysoką elastyczność w zakresie aranżacji wnętrz. Ten nowoczesny, siedmiokondygnacyjny kompleks będzie dysponować dwupoziomowym parkingiem podziemnym z 395 miejscami, a także parkingiem rowerowym oraz prysznicami i szatniami dla rowerzystów. W biurowcu powstanie także część handlowa o powierzchni około 1 250 m2 (I faza), w której mieścić się będą sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne oraz restauracja. Green Horizon został zaprojektowany przez Medusa Group, a jego generalnym wykonawcą jest Skanska S.A. Za komercjalizację powierzchni odpowiada natomiast Skanska Property Poland. Dotychczas umowy najmu podpisały firmy Infosys BPO Poland i Skanska S.A. Budowa pierwszej fazy projektu rozpoczęła się w drugim kwartale 2011 roku, a jej zakończenie jest planowane na czwarty kwartał 2012 roku.

 

Czytaj również: Kamienice dobrym pomysłem na inwestycje

 

Lokalizacja
Inwestycja zlokalizowana jest przy Rondzie Solidarności, u zbiegu ulicy Pomorskiej i alei Gen. Palki, jednej z głównych arterii komunikacyjnych Łodzi, w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Budynek będzie doskonale widoczny z każdego miejsca Ronda Solidarności, jednego z kluczowych punktów miasta. Ponadto, lokalizacja ta gwarantuje dogodny dostęp do komunikacji miejskiej (8 linii autobusowych i 2 tramwajowe), co będzie znacznym udogodnieniem dla pracowników dojeżdżających do pracy z różnych miejsc aglomeracji łódzkiej. Dodatkowym atutem projektu jest jego usytuowanie przy wylocie z miasta w kierunku węzła drogowego, gdzie krzyżują się trasy prowadzące do Poznania i Warszawy.

Łódź to miasto o wielkim potencjale w atrakcyjnym inwestycyjnie regionie Polski. Usytuowanie w centrum kraju zapewnia łatwy i szybki dostęp do najważniejszych ośrodków biznesowych. Wiele renomowanych firm właśnie w Łodzi zlokalizowało swoje centra usług. Łódź to również ważny węzeł kolejowy. Obecnie trwają prace nad stworzeniem szybkiej linii kolejowej Warszawa-Poznań-Berlin oraz Warszawa-Wrocław, która będzie przebiegała przez Łódź. W mieście zlokalizowany jest także międzynarodowy Port Lotniczy im. Władysława Reymonta. Liczne uczelnie państwowe i prywatne gwarantują stały dopływ wysokokwalifikowanej kadry. Ponadto, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedyna w Polsce dostała prestiżowy medal europejski za obsługę inwestorów, a także jako pierwsza zdobyła certyfikat ISO.

 

 

Zielone rozwiązania
Green Horizon, podobnie jak pozostałe projekty biurowe Skanska Property Poland, ubiegać się będzie o certyfikaty LEED oraz EU GreenBuilding2. Certyfikacja budynku to nie tylko zastosowanie najnowocześniejszych, zielonych technologii pozwalających na znaczne ograniczenie kosztów operacyjnych obiektu, które przełoży się na oszczędność dla najemców, ale także gwarancja wysokiej jakości środowiska pracy, które sprzyjać będzie wzrostowi produktywności pracowników poprzez zapewnienie im optymalnych i komfortowych warunków pracy. Jest to możliwe dzięki maksymalnemu dostępowi do światła dziennego oraz wysokiej dokładności w zakresie utrzymania parametrów powietrza zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu powietrza świeżego. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w kompleksie Green Horizon, które korzystnie wpłyną na całkowity bilans energetyczny kompleksu, komfort pracy oraz zminimalizują jego oddziaływanie na środowisko naturalne obejmują m.in.:
- free cooling (wykorzystywanie chłodu z powietrza zewnętrznego do chłodzenia powierzchni biurowych) * adiabatyczne nawilżanie powietrza (system nawilżania za pomocą mgły wodnej z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej, której pozyskiwanie w odróżnieniu od energii elektrycznej w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne)
- wykorzystanie ciepłego powietrza z biur do ogrzewania garażu
- energooszczędny system oświetlenia (energooszczędne świetlówki, system sterowania optymalnym wykorzystaniem energii w ramach kompleksu, czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych biurowca)
- użycie materiałów lokalnych, co pozwala na ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalnie
- bezwodne pisuary, wodooszczędna armatura oraz toalety
- na otwartych terenach zielonych wykorzystywanie roślin niewymagających podlewania

 

Czytaj również: Rozpoczęcie budowy nowego osiedla pod Warszawą

 

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30%.


Źródło: Questia / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19240 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 196

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >